Προς το περιεχόμενο

Συζήτηση αρ.33754 για τη συμμετοχή των ξύλων στον ήχο της ηλ. κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

SF

Για τον Πειτζ καπου το διαβασα σε κιθαροπεριοδικο,δεν θυμαμαι που,κι επειδη ειναι επισφαλης η πηγη μου και μη αναφερομενη,παρτο ως μη ειπωθεν...

Γιατι το ''απολυτως''ισως ειναι και δικη μου λανθασμενη υπερβολη της στιγμης.

Αν το χει διαβασει καικανεις αλλος ας μας ενημερωσει επακριβως.

 

Φιλε X-minor,

δεν ειπε κανενας οτι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο..

Προσωπικα ειπα οτι δε με νοιαζει τι ρολο παιζουν...

Θελω απλα να παιζω κιθαρα και να γουσταρω...

Δηλαδη αν ειχα φερραρι θα πρεπε να ξερω πως ειναι φτιαγμενος ο κινητηρας της?

Μιλαω για μενα τωρα.

Αν εσεις θελετε να ασχολειστε με την μελετη στην συμπεριφορα του καθε ξυλου,

μπραβο σας,ειναι ενα υπεροχο χομπι περα απο την ενασχοληση με το παιξιμο του οργανου.

Εγω ειμαι ψιλοασχετος,δε μου κινησε ποτε το ενδιαφερον,εμεινα χομπιστας με τη μουσικη,οχι με τα εργαλεια της.

Πιο ειλικρινης δε μπορω να γινω... 8)

Απ την αλλη,εχω την τυχη να χω κολλητο εναν ανθρωπο που χει 45 κιθαρες....

Ακριβες.Πολυ ακριβες..

Και ναι.Μ αρεσουν οι στρατοκαστερ πιο πολυ απ ολες...

Περι ορεξεως..κολοκυθοπιτα.. ;D

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 126
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Φιλε X-minor,

δεν ειπε κανενας οτι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο..

Προσωπικα ειπα οτι δε με νοιαζει τι ρολο παιζουν...

Θελω απλα να παιζω κιθαρα και να γουσταρω...

Δηλαδη αν ειχα φερραρι θα πρεπε να ξερω πως ειναι φτιαγμενος ο κινητηρας της?

Μιλαω για μενα τωρα.

Αν εσεις θελετε να ασχολειστε με την μελετη στην συμπεριφορα του καθε ξυλου,

μπραβο σας,ειναι ενα υπεροχο χομπι περα απο την ενασχοληση με το παιξιμο του οργανου.

Εγω ειμαι ψιλοασχετος,δε μου κινησε ποτε το ενδιαφερον,εμεινα χομπιστας με τη μουσικη,οχι με τα εργαλεια της.

Πιο ειλικρινης δε μπορω να γινω... 8)

 

Κατ'αρχήν, όπως προείπα, δεν το εννοούσα ως μομφή ή προσβολή προς εσένα ή οποιονδήποτε άλλον. Για να μην παρεξηγούμαστε τσάμπα. Τώρα πέραν αυτού, απλά μου φαίνεται παράξενο για κάποιον που δε νοιάζεται για τις λεπτομέρειες να παίζει με προφανώς ακριβά και "καλά" (εντός και εκτός εισαγωγικών) όργανα. Κι αυτό γιατί, ακόμα και ως χομπίστες, όλοι μας μαθαίνουμε να επιλέγουμε τις κιθάρες μας με κάποια κριτήρια και τα κριτήρια αυτά δεν αποτελούνται μόνο από το κατά πόσον μας βολεύει μόνο ένα όργανο, αλλά και από τι είναι φτιαγμένο, την "ιστορία" της φίρμας του, τους μαγνήτες και διάφορα άλλα, δεν είναι μόνο τα ξύλα.

 

Εφόσον λες πως πραγματικά δεν σ'ενδιαφέρει και δεν ασχολήθηκες, τότε πραγματικά σε ζηλεύω (χωρίς κανένα απολύτως ίχνος ειρωνείας), μια και για πολλούς από 'μας η επιλογή κιθάρας είναι δύσκολο θέμα, πόσο μάλλον δε όταν περιορίζεσαι από το budget...

 

Αν ήταν να πάρω Ferrari πάντως θα'χα σίγουρα "μελετήσει" κάθε πιθανή λεπτομέρεια πριν την αγορά - δεν τα σκας τόσα λεφτά έτσι (το οποίο είναι και το νόημα της "έρευνας" και του όλου θέματος περί ξύλων και άλλων δαιμονίων).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

SF

Για τον Πειτζ καπου το διαβασα σε κιθαροπεριοδικο,δεν θυμαμαι που,κι επειδη ειναι επισφαλης η πηγη μου και μη αναφερομενη,παρτο ως μη ειπωθεν...

Γιατι το ''απολυτως''ισως ειναι και δικη μου λανθασμενη υπερβολη της στιγμης.

Αν το χει διαβασει καικανεις αλλος ας μας ενημερωσει επακριβως.

 

Φιλε X-minor,

δεν ειπε κανενας οτι τα ξυλα δεν παιζουν ρολο..

Προσωπικα ειπα οτι δε με νοιαζει τι ρολο παιζουν...

Θελω απλα να παιζω κιθαρα και να γουσταρω...

Δηλαδη αν ειχα φερραρι θα πρεπε να ξερω πως ειναι φτιαγμενος ο κινητηρας της?

Μιλαω για μενα τωρα.

Αν εσεις θελετε να ασχολειστε με την μελετη στην συμπεριφορα του καθε ξυλου,

μπραβο σας,ειναι ενα υπεροχο χομπι περα απο την ενασχοληση με το παιξιμο του οργανου.

Εγω ειμαι ψιλοασχετος,δε μου κινησε ποτε το ενδιαφερον,εμεινα χομπιστας με τη μουσικη,οχι με τα εργαλεια της.

Πιο ειλικρινης δε μπορω να γινω... 8)

Απ την αλλη,εχω την τυχη να χω κολλητο εναν ανθρωπο που χει 45 κιθαρες....

Ακριβες.Πολυ ακριβες..

Και ναι.Μ αρεσουν οι στρατοκαστερ πιο πολυ απ ολες...

 

 

 

 

 

Φίλε freerock έτσι όπως το θέτεις,πάω πάσσο...Αλλά να ξέρεις οτι εφόσον σ΄αρέσει αυτό το χόμπυ του να παίζεις κιθάρα και να σ αρέσει ο ήχος που ακούς,μοιραία κάποια στιγμή θα ασχοληθείς και με το θέμα ¨Ξύλα¨ διότι είναι  σ χ ε δ ό ν   το Α και το Ω για καλό ήχο...

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρομαι πολυ που εγινα πιστευτος και κατανοητος!

X-minor

Εχω καποια ''καλα''οργανα γιατι επεσαν στα χερια μου,μου αρεσε ο ηχος τους κι εφτασα σε ηλικια που μπορεσα να τ αγορασω.

Αυριο-μεθαυριο μπορει απλα να βρεθει καποιο αλλο,να μ αρεσει και να το κανω κτημα μου...

Οσο αφορα στο θεμα ''ψαξιμο'' σε οτιδηποτε αγοραζουμε,ειναι νομιζω θεμα ανθρωπου.

Αλλοι τα ψειριζουν(και καλα κανουν)κι αλλοι οχι.Εγω βαριεμαι το πολυ ψειρισμα...

 

SF

Μπορει να με πιασει καποια στιγμη το θεμα ''ξυλα''κι εμενα.

Προς το παρον,απλα παιζω...

 

Α!Ο φιλος μου με τις 45 κιθαρες (πραγματικος αριθμος)μου μιλαει ΣΥΝΕΧΕΙΑ για την σημασια των ξυλων στα οργανα...

Εγω απλα θελω να τα ακουω..

Τωρα,αν ειναι κοα ή μπραζιλιαν ροζγουντ ή ξυλο απτην Ονδουρα..

Τ αφηνω στους γνωστες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα να ασχοληθείς και μ αυτό το ¨σπορ¨...

 

Ο φίλος σου είναι απλά γνώστης...Στη θέση σου,θα τον παρακαλούσα να μου πουλήσει κάποια από τις κιθάρες του,γιατί πάω στοίχημα οτι θα είναι ¨μία και μία¨ οι κιθάρες του...Εκτός αν αυτές που ήδη έχεις τις έχεις αγοράσει απ΄ αυτόν.

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά να ξέρεις οτι εφόσον σ΄αρέσει αυτό το χόμπυ του να παίζεις κιθάρα και να σ αρέσει ο ήχος που ακούς,μοιραία κάποια στιγμή θα ασχοληθείς και με το θέμα ¨Ξύλα¨ διότι είναι  σ χ ε δ ό ν   το Α και το Ω για καλό ήχο...

 

Δεν είναι και απαραίτητο να ασχοληθεί.  :)

 

Επειδή μας έχει αποδείξει το μουσικό-ηχητικό του αισθητήριο (φαίνεται καθαρά στα κομμάτια που ποστάρει κατά καιρούς) το μόνο που τον ενδιαφέρει είναι μια κιθάρα που "θα παίζει" και θα ακούγεται "καλά".

 

(Πράγμα που μπορεί εύκολα να εκτιμήσει γιατί και το αυτί έχει αλλά και τα χέρια για να την παίξει...)

 

Το ότι δεν κάθεται να ασχοληθεί καθόλου απο τί ξύλο είναι φτιαγμένη η καθεμιά και να μπεί σε περαιτέρω λεπτομέρειες , μάλλον υγιές το βρίσκω...

 

Εμείς είμαστε τα "αρρωστάκια", όχι αυτός!.. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι καλό είναι το Sex..... αλλά αν βάλεις κι αίσθημα ????

Τα Watt, είναι σαν τα λεφτά... να έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγνωμη, αλλα σε τι να παιζουν ρολο τα ξυλα?

Στην ποιοτητα του οργανου?

Στο βαρος?

Στην αντοχη μεσα απο τις συνθηκες διατηρησης (υγρασια κλπ)?

Στον ηχο του οργανου?

Στον ηχο του οργανου μονου, η μεσα απο μια σειρα εφφε κλπ?

Για τον ηχο, ναι σαφως και παιζουν, αλλα μεχρι ενα βαθμο.

Η μηπως σε ολα αυτα?

Η μηπως εν μερει σε ολα αυτα?

 

 

Επειδη εχω κανει το πειραμα, πιστευετε οτι μια κιθαρα με τελεια διατηρημενο μαονι 200 ετων και brazilian rosewood, αλλα μετριους μαγνητες,

θα παιξει καλυτερα απο μια που θα εχει ιδιο τυπο ξυλων, απλα κατωτερης καπως ποιοτητας (οχι ψαροκασελας κλπ) αλλα με πολυ καλυτερους μαγνητες?

Το πιθανοτερο, για να μην πω σιγουρα, οχι.

Δυστυχως στο παραδειγμα με τα αυτοκινητα πιστευω οτι υπαρχει καποια αληθεια, καθως βιομηχανια εχουμε κι εδω και ο,τι πληρωνεις παιρνεις...

Αυτο ειναι το μονο που δεν αλλαζει.

Χωρις αυτο να δικαιολογει την υπερτιμολογηση συχνα, των εταιρειων η τα διαφορα αλλα κολπα τυπου, αλλαζουμε ενα σετ μαγνητες, βαζουμε την υπογραφη του ταδε και ξαφνικα αλλαζει η τιμη κατα 1000 ευρω, ενω το κοστος παραγωγης αλλαξε κατα 80..

Μπορεις συχνα να βρεις σχετικα φθηνες λυσεις που θα αξιζαν πολυ ακριβοτερα αν εφεραν διασημη σφραγιδα κλπ, αλλα τελικα ο,τι πληρωνεις παιρνεις.

Εκτος απο περιπτωσεις τρελλης κωλοφαρδιας επισης.. (προσωπικα μου εχουν τυχει 2*)

 

Γενικα, πιστευω οτι τα ξυλα παιζουν ρολο στον τελικο ηχο και κυριως οπως καποιος πολυ σωστα προανεφερε κυριως τα ξυλα του μπρατσου, αλλα υπαρχουν και αλλοι

παραμετροι πανω στην κιθαρα που καθοριζουν το τελικο ηχητικο αποτελεσμα.

Στην τελικη εχω δει ενα καρο πειραματισμους με υλικα (plexiglass,ανθρακονηματα,πλαστικο κλπ) αλλα κατα πλειοψηφια, αφορουσαν το σωμα.

Η τραγικη πλειοψηφια των "εναλλακτικων" τροπων κατασκευης, κραταγε μπρατσο απο ξυλο και συχνα συγκεκριμενο.

Εκτος αν θελετε να μου πειτε οτι ολες οι les paul (std,premium+,custom etc..), ή ολες οι strat χωρις ενισχυτη ακουγονται το ιδιο...?

Οι 50s LPs, εχουν ιδιο ηχο, βαρος με τις 70s που ειχαν μπρατσο απο maple και σωμα sandwich? Ιδιο με τις τωρινες?

Η και σε πιο απλο παραδειγμα και προσωπικο.

Εχω, ειχα μαλλον τρεις SG, μια '67 μια '71 και μια '79.

Ολες με τα ιδια ξυλα, μαονι/rosewood.

Ολες ναι μεν με τον ιδιο χαρακτηρα ηχου, αλλα καποιες διαφορες ειχαν.

Καθεμια, με διαφορετικο βαρος.

Μακραν βαρυτερη η '79.

Ελαφρυτερη η '71.

Και μιλαω για 3 οργανα με ιδια υλικα, δεν αλλαξε κατι.

Οι δυο 70s μαλιστα ειχαν και ιδιους μαγνητες.

 

Ειναι μια βιομηχανια που μετα απο τοσα χρονια, εχει αναπτυχθει παρα πολυ και αν δεν επαιζε και τοσο ρολο, θα ειχε καταφυγει η πλειοψηφια σε αλλες μεθοδους και πρωτες υλες που πιθανοτατα θα ηταν και πιο συμφερουσες απο θεμα αγορας των πρωτων υλων και υλικων, αλλα και συνολικου κοστους.

 

 

@zik

Μην μπερδευεσαι, μια standard με μια custom δεν εχουν απαραιτητα σχεση καλυτερης/χειροτερης, καθως η καθεμια εχει διαφορετικα πραγματα πανω της.

 

 

*και μιλαμε για περιπτωσεις υπερτατου φαρδους... (εως παρεξηγησιμο θα ελεγα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω πολλους παιχτες,

που οχι μονο δεν ασχολουνται με τα ξυλα,αλλα ουτε και με κατσαβιδια...

-Εγω θελω να παιζει το οργανο οπως θελω εγω και αυτο φτανει,λενε και δεν εχουν αδικο,αφου ετσι τιποτα δεν αποσπαει την προσοχη τους απο το παιξιμο...

(εκτος το gas ;D )

 

Αυτο που οι περισσοτεροι δεν καταλαβαινουν,

ειναι οτι τα ξυλα δεν επιρρεαζουν τον ηχο με ποσοστα,

δεν υπαρχουν ποσοστα στην επιρροη ενος τμηματος του οργανου σε αλλα,

το ποσοστο διαφερει απο ενα οργανο σε αλλο...

(και αυτο το ποσοστο δεν μπορει να τεκμηριωνεται με...ψηφοφορια! ;D ;) )

αυτο ειναι μια επινοηση του μαρκετινγκ,ωστε να κατευθυνει "χοντρα-χοντρα" τον απειρο ή νεο αγοραστη.Κατι σαν "presets",οπως τα μοντελα των μαγνητων. ;)

 

Οταν πχ. αλλαξουμε τη γεφυρα σε μια κιθαρα,καταλαβαινουμε την διαφορα στον ηχο της,ο οποιος ομως συνεχιζει να ειναι ο γνωστος ηχος της,με καποια διαφορα.

Το ιδιο και με αλλαγη μαγνητη.Το ιδιο και με αλλαγη και στα δυο....

οπως και με αλλαγη χορδων...

 

..που σημαινει οτι υπαρχει μια βασικη χροια,ενας βασικος ηχος που κανει το οποιο οργανο να ειναι "η κιθαρα μου" (ειτε "ξερα",ειτε με ενισχυση αλλα καθαρα).

Αυτο φυσικα και προερχεται απο τα ξυλα-γραφιτες-αλουμινια-πλεξιγκλας ή οτι αλλο εχει κατασκευαστει η κυριως μαζα του οποιου οργανου.

 

Αυτη η βασικη χροια ειναι που κανει μαγνητες και hardware να ακουγονται διαφορετικα απο οργανο σε οργανο και απο ξυλο σε ξυλο...

 

-Το φτηνο οργανο θα παιξει καλα αν περασει απο ακριβα μηχανηματα.

Σε φτηνο ενισχυτη ομως,δεν παιζει τιποτα....

 

Το ακριβο (οχι πως δεν υπαρχουν ακριβα-μαπες,αλλα γενικα οτι πληρωσεις παιρνεις),

θα παιξει μονο τελεια σε ακριβα μηχ/τα,...

και ως δια μαγειας,θα παιζει καλα και στο χειροτερο ενισχυτη... ;)

 

Για την ολη επιρροη των ξυλων στο φαινομενο,

δεν ευθυνονται μονο τα ιδια τα ξυλα και η φυσικη τους χροια,αλλα,

ο συνδιασμος τους!! 8) 8) 8)

 

-Οντως,το μπρατσο παιζει μεγαλυτερο ρολο απο το σκαφος,

αφου αν δεν "μεταφερει" στο σκαφος τιποτα,τι να κανει το σκαφος? ;) ;D ;D

 

-Οταν δυο διαφορετικα ειδη ξυλου κολλησουν μεταξυ τους,

δεν εχουμε το ταδε με το ταδε,αλλα....: (ηχητικα παντα)

ενα "νεο ειδος ξυλου" ( ;D),με τη δικια του χροια,

που ισως ειναι τοσο μοναδικη,

οσο εσυ κι εγω... ;)

 

Τοτε αρχιζουμε να μιλαμε για επιρροη των ξυλων στον ηχο... ;D ;D

 

 

-εντιτ-

ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΤΟΥΣ ΔΙΑΣΗΜΟΥΣ!!

Εχουν ολοι συμφεροντα...;)

ΔΕΝ αναλαμβανω εργασιες!Ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό πάντως που ανέφερε απέξω απέξω ο αρχηγός και όλοι το πέρασαν στο ντούκου για την 335 είναι το σημαντικότερο στη συζήτηση αυτή. Και για να το επεκτείνω, γιατί μια 335 - ή άλλη πιο σκαφάτη - δεν μπορεί ποτέ να ακουστεί το ίδιο με οποιαδήποτε solidbody κιθάρα; Η διαφορά είναι αισθητή. Άρα τα ξύλα παίζουν σαφή ρόλο (και η έλλειψή τους ακούγεται), ανεξάρτητα από προσπάθειες με τσιμεντόπλακες και καλαμωτές... Τώρα, ποια ξύλα ακούγονται πώς, είναι άλλη ιστορία. Αλλά η διαφορά υπάρχει.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου