Προς το περιεχόμενο

βοηθεια σχετικα με τελικες λυχνιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εξάλλου (μη αναφερόμενοι στα ζητήματα κιθάρας / μεγαφώνου) οι αλλαγές σε τροφοδοτικά / πυκνωτές / τιμές παθητικών εξατημάτων κυκλώματος πιθανότατα επιφέρουν μεγαλύτερες αλλαγές από την αλλαγή λυχνιών.

Αμήν!

 

Παντως θα συμφωνησω με τον Myster Maze,με εξαιρεση την 7581Α (που απλα ειναι out of this world ειδικα αν ο στοχος σου ειναι ο τεραστιος καθαρος ηχος) η οποια ομως ειναι και "ειδικη" λυχνια, πολλες νεες  λυχνιες ειναι οντως πολυ καλες και η ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα στην ΤΙΜΗ τους με τις παλιες δεν δικαιολογειται σαν value for money.

Η 7581Α είναι κορυφαία αλλά όπως λες ειναι ειδική λυχνία. Δηλαδή, δεν έχει καμία σχέση με 6L6. Ή μάλλον έχει σχέση αλλά δεν είναι 6L6.

 

δεν ήμουν αρκετά σαφείς ...

 

το θέμα είναι οτι οι σημερινές 5881 είναι για κλωτσιές, και φυσικά δεν μιλάω απο προσωπική εμπειρία αλλά απο ότι έχω διαβάσει εδώ στο noiz  ;)

 

απο την άλλη εγώ λεφτά για NOS δεν δίνω,

 

οπότε .. 6L6

Aν θες να παραμείνεις σε 5881, γιατί άλλο πράμα οι 5881 και άλλο οι 6L6, δοκίμασε τις καινούργιες TungSol! Aπλά κορυφαίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι απαραίτητες συνθήκες για πραγματικό συγκριτικό τεστ λυχνιών είναι δυσανάλογες της αξίας των αποτελεσμάτων κατά την άποψή μου.

 

Εξάλλου πιστεύω ότι αυτά είναι για χασομέρηδες, πεταξοχρηματίες και πρωκτικά καθηλωμένους χομπίστες που σπαταλάνε δυσανάλογο χρόνο στο χόμπυ του "κρίνω" από το χόμπυ του "ακούω πραγματικά / παράγω μουσική".

 

Εε, καλά. Υπερβάλεις λίγο. Δηλαδή αν βρείς κάπου ένα τέστ που σε ενδιαφέρει θα πείς "χασομέρης ο τύπος αλλά ας το ακούσω"; Αν κάποιος έχει χρόνο και όρεξη να κάνει τέστ, ας τα κάνει, δεν βρίσκω κανένα λόγο να τον κρίνουμε αρνητικά.

 

Εξάλλου (μη αναφερόμενοι στα ζητήματα κιθάρας / μεγαφώνου) οι αλλαγές σε τροφοδοτικά / πυκνωτές / τιμές παθητικών εξατημάτων κυκλώματος πιθανότατα επιφέρουν μεγαλύτερες αλλαγές από την αλλαγή λυχνιών.

 

Αυτό δεν σημαίνει επ' ουδενί ότι μία καλή λάμπα δεν έχει διαφορά από μία μούφα.

Μετά από αυτό, οι διαφορές είναι απόρροια πολλών εγκεφαλικών διεργασιών. ;)

 

Εδώ μαζί σου, ειδικά στο τελευταίο.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν θες να παραμείνεις σε 5881, γιατί άλλο πράμα οι 5881 και άλλο οι 6L6, δοκίμασε τις καινούργιες TungSol! Aπλά κορυφαίες.

 

πρεπει να ειναι καλες αυτες,μακαρι δηλ.γιατι ολες οι αλλες νεες 5881 που κυκλοφορουν ειναι για κλαμματα.... ;D

 

αν και γενικα δεν τις πολυσυμπαθω (εχουν μειωμενο headroom)

 

προσοχη στις πρωτες γραμμες εδω ομως αν ειναι να τις βαλετε σε μοντερνους ενισχυτες με ss rectifier.

 

http://thetubestore.com/tungsol5881.html

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εε, καλά. Υπερβάλεις λίγο. Δηλαδή αν βρείς κάπου ένα τέστ που σε ενδιαφέρει θα πείς "χασομέρης ο τύπος αλλά ας το ακούσω"; Αν κάποιος έχει χρόνο και όρεξη να κάνει τέστ, ας τα κάνει, δεν βρίσκω κανένα λόγο να τον κρίνουμε αρνητικά.

 

Για να κάνεις τεστ λυχνιών, ας πούμε σε ενισχυτή κιθάρας, πρέπει να έχεις δύο πανομοιότυπους ενισχυτές με πανομοιότυπες κιθάρες, καλώδια που θα παίζει ο ίδιος κιθαρίστας το ίδιο κομμάτι, ματσαρισμένες ακριβώς και ίδια values ανα ζευγάρι και ανάλογο bias ανά ενισχυτή με το ίδιο ζέσταμα και από την ίδια απόσταση σε Α-Β σύγκριση.

 

Γιατί με βάλε-βγάλε, δεν ψήνομαι. Αλλάζουν αρκετά πράγματα. Και ίδια να ναι, βάλε την ακουστική μνήμη. Που σε μένα δεν είναι και τόσο μακρά.....

 

Άρα έστω και αν ανακαλέσω όλα τα υπόλοιπα, το "χασομέρης" παραμένει

 

Αυτό δεν αναιρεί ότι έχω διαβάσει (και θα συνεχίσω να διαβάζω) ατέλειωτα τεστ για λάμπες, καλώδια, αντικραδασμικά, συσκευές στρωσίματος (ασε.... δεν θες να ξέρεις) και άλλα καλούδια.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι είναι μανούρα ένα τέτοιο τέστ είναι αλήθεια. Γι' αυτό δεν θα το έκανα ποτέ.  :P

 

Η Noiz Teleshopping παρουσιάζει το "Μας τα 'πρηξες διμοιρίτη" μια αυτόματη συσκευή στρωσίματος κρεβατιών και δημιουργία φακέλου. Τέλος οι φυλακές...

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εδω στη θεσσαλονικη που μπορω να παω για να βρω τελικες λυχνιες?

ξερει κανεις?

Για κοίτα στον Μανιάτη http://www.radio741.gr

 

Ρώτα και στα μαγαζιά Μουσικών Οργάνων. Πλέον θα έχουν.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κοίτα στον Μανιάτη http://www.radio741.gr

 

Ρώτα και στα μαγαζιά Μουσικών Οργάνων. Πλέον θα έχουν.

 

ευχαριστω. επειδη δεν υπαρχει ονλινε καταλογος θα τον παρω τηλεφωνο το απογευμα :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω γράψει μερικά χιλιόμετρα σε NOS ψαξίματα και διαδρομές, θα πω δυο κουβέντες...

 

Είχα όλη την προκατάληψη να ακούσω παπάδες συγκρίνοντας παλιές και νέες λυχνίες - υπέρ των παλιών, εννοείται. Δεν άκουσα.

Και πειραματίστηκα και κρατώντας ίδιο τον τύπο της λυχνίας, αλλά και αλλάζοντας τύπους λυχνιών στις ίδιες θέσεις.

 

Για παράδειγμα, και παρά τη σημαντική διαφορά τους στο gain, ακόμα κι όταν όλες οι προενισχύτριες ήταν 12ΑΤ7 ή 5751 αντί για 12ΑΧ7 δεν μπορώ να πω ότι υπήρχε χειροπιαστή διαφορά στη χροιά, αν και υπήρχε διαφορά στο σημείο που ο ήχος στο καθαρό κανάλι άρχιζε να "σπάει". Ξεκάθαρη διαφορά υπήρξε όταν μπήκαν δύο Brimar 12AU7 στην εξίσωση.

 

 

Και στο τελικό στάδιο όμως, οι αλλαγές μεταξύ TAD EL84, Brimar, RCA, ακόμα και Telefunken E84L δεν έδωσαν σε μένα, στο δικό μου χώρο, στο δικό μου ενισχυτή,  κάποιο σαφές προβάδισμα στις NOS.

Δεν ξέρω τί απ'όλα αυτά θα ίσχυε αν ηχογραφούσα όλους αυτούς τους συνδυασμούς, ούτε ισχυρίζομαι ότι αφού δεν ακούω διαφορές δεν υπάρχουν ντε και καλά.

 

Αν υπάρχει κάποιος συμφορουμίτης με χώρο και εξοπλισμό για μερικά καλά takes, και ο Laney και οι λαμπίτσες μου είναι πρόθυμοι. ;)

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρεπει να ειναι καλες αυτες,μακαρι δηλ.γιατι ολες οι αλλες νεες 5881 που κυκλοφορουν ειναι για κλαμματα.... ;D

Καμία σχέση με τις τύπου 5881 που κυκλοφορούν! Και δεν έχουν να ζηλέψουν τίποτα από τις NOS TungSol και μη 5881.

 

Υπ'όψην ότι η 5881 είναι 6L6. Συγκεκριμένα η military version της 6L6GB, oι οποίες είναι διαφορετικές από τις 6L6GC που κυκλοφορούν. Γι'αυτό και πολύ σωστά...

 

προσοχη στις πρωτες γραμμες εδω ομως αν ειναι να τις βαλετε σε μοντερνους ενισχυτες με ss rectifier.

 

http://thetubestore.com/tungsol5881.html

Πάλι καλά που αναφέρθηκε. Μην πάει κανείς και τις βάλει σε ενισχυτή με τάση ανόδου μεγαλύτερη από 400V και του μείνουν στο χέρι! Και μακάρι να του μείνουν μόνο αυτές και όχι και ο ενισχυτής μαζί!

 

Oι Sovtek 5881WXT ή 5881/6L6WGC που είναι οι πιο γνωστές καινούργιες και καλά 5881, αντέχουν και μέχρι τα 500V όπως μία 6L6GC αλλά έχουν το Power Dissipation μίας 5881/6L6GB. Δεν είναι όμως ούτε 5881, ούτε 6L6GC. Στην ουσία είναι 6Π3C-E!  ;D

 

Προσωπικά ούτε εγώ είμαι λάτρης των 5881 μιας και μ'αρέσει ο καθαρός με μπόλικα χαμηλά ήχος.

Αλλά είναι ιδανικές για κάποιον που θέλει το breakup νωρίς και μεσαία με πλούσιο ζεστό overdrive!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου