Προς το περιεχόμενο

βοηθεια σχετικα με τελικες λυχνιες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα συνφορουμιτες, θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την επιλογη τελικων λυχνιων σε ενισχυτη καθοτι ασχετος τεχνολογικα με αυτο το θεμα .

 

ο ενισχυτης ειναι ενας  fender super reverb της δεκαετιας του 70' (απο οτι λεει το serial ;D ) ο οποιος με προδωσε με τις λαμπες του σε soundcheck προχτες ..  :o :o φορουσε 2 6L6GC και καηκε η μια, αλλα πιστευω οτι καλυτερα θα ειναι να τις αλλαξω και τις 2..

 

τα ερωτηματα μου ειναι :

 

1) θα μπορεσω να βαλω οποιο αλλο ειδος 6L6  ( εκτος απο τις 6L6GC) εαν  βρω η θα χρειαστει rebias ?

 

2) θα ειναι καλυτερο να παρω αυθεντικες fender 6L6, η να προτιμησω αλλες? ( ολες οι προτασεις δεκτες  ;D )

 

ευχαριστω προκαταβολικα για την προσοχη σας

 

edit: ξεχασα να γραψω τι ειδος παιζω γιατι κι αυτο εχει σημασια στον ηχο που θελω και λογικα η καθε λαμπα βγαζει το δικο της . οποτε, blues :)

How blue can you get?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το σιγουρο ειναι οτι εκατο τις 100 θα χρειαστεις rebias

καλυτερα να τις αλλαξεις και τις 2 να προτιμησης λυχνιες ιδιας εταιριας

να αποφυγεις  τις κινεζικες  ψαξε στο ebay  για τιποτα fender elekrtoharmonics

mulard κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τις jj 6l6.Τις έχει ο www.guitars.gr

Τις έχω βάλει στο δικό μου super  και είναι πολύ καλές.Επίσεις ένα ζευγάρι sovtek που είχα δοκιμάσει ήταν επίσεις πολύ καλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Fender λυχνιες δεν υπαρχουν,η συντριπτικη πλειοψηφια των 6L6  λυχνιων που κυκλοφορουν στην αγορα ειναι rebranded  κινεζικες & ρωσικες.

 

Aπο τις καλυτερες ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΕΣ λυχνιες 6L6 ειναι οι ΚΙΝΕΖΙΚΕΣ TAD 6L6GC-STR (ειδικα για παλιους Fender ενισχυτες) φτιαγμενες στο εργοστασιο Shaguang   ,καθως και οι JJ 6L6GC (πρεπει να ειναι τσεχικες αλλα μπορει και να ειναι και κινεζικες) & οι ρωσικες SVETLANA & TUNG SOL,τις ELECTRO HARMONIX (ρωσικες SOVTEK ειναι) απεφυγε τες δεν λενε και τιποτα.

 

 

θα μπορεσω να βαλω οποιο αλλο ειδος 6L6  ( εκτος απο τις 6L6GC) εαν  βρω η θα χρειαστει rebias ?

 

Ο ενισχυτης δεν ειναι biasαρισμενος ετσι κι αλλοιως (ΠΟΤΕ δεν εκανε πραγματικο biasing η Fender..ειδικα στα 50s-80s,απλα εκανε ενα μαζικο cold biasing σε ΟΛΟΥΣ τους ενισχυτες ..and away (to the stages & studios of the world) they went.. ;D),αλλα και να ηταν μετα απο τοσα χρονια θα εχει "ξεφυγει",προσωπικα απλα θα εβαζα τις λυχνιες και αν μου αρεσε ο ηχος δεν θα εκανα τιποτα,αν δεν μου αρεσε θα τον πηγαινα για biasing.

 

disclaimer:

Αν ο ενισχυτης σου ειχε τις ORIGINAL αμερικανικες λυχνιες του (απο τα 70s) δυστυχως θα σε λυπησω αλλα ΚΑΜΜΙΑ καινουργια λυχνια δεν τις φτανει σε ποιοτητα,αν θες τετοια ποιοτητα θα πρεπει να ψαξεις NOS (new old stock) λυχνιες (δηλ.αχρησιμοποιητες αμερικανικες λυχνιες,Mullard 6L6 της προκοπης δεν υπαρχουν,ειναι ινδικες μετριες λυχνιες, οπως σου ειπε ο φιλος παραπανω,απο τα 50s-70s),αν βρεις θα τις ΠΛΗΡΩΣΕΙΣ πολυ ακριβα (κανα 100αρικο τη μια) αλλα θα αξιζει τον κοπο,οι καλυτερες 6L6 type λυχνιες ειναι ΙΜΗΟ οι RCA Blackplates & οι PHILIPS 7581A,αλλα οποιαδηποτε NOS  αμερικανικη/ευρωπαϊκη λυχνια ειναι σαφως καλυτερη απο τις καινουργιες.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηξούλα βρε Superfunk. Γιατί αυτές οι ρημάδες οι NOS θωρούνται από πολλούς (δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος) τόσο μα τόσο ανώτερες (γενικότερα όχι μόνο οι 6l6); Τι στα κομμάτια διαφορές μπορεί να έχει μια καλή λυχνία τότε με μια καλή λυχνία σήμερα; Δεν είναι δα και η πολυπλοκότερη συσκευή του κόσμου ούτε κατασκευάζεται απο υλικά που τότε ήταν ανώτερα. Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχουν χειροπιαστές διαφορές ή είναι αυτό το καταραμένο το mojo ή μήπως είναι mind over ears;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν καλυτερα κατασκευασμενες μια και τα ΠΑΝΤΑ ...τοτενες ;D λειτουργουσαν με λυχνιες,τοσο απλα,αν σκεφτεις οτι τα ΡΑΝΤΑΡ και ενα καρο στρατιωτικα...μηχανισματα λειτουργουσαν με λυχνιες....καταλαβαινεις ποσο σημαντικες ηταν η ΠΟΙΟΤΗΤΑ και η ΑΝΤΟΧΗ.

 

Στην εποχη μας μονο οι κιθαριστες και ελαχιστοι φανατικοι hi-fi affictionados ασχολουνται με λυχνιες (για αυτο αλλωστε,εκτος βεβαια απο τα σοβαροτατα περιβαντολογικα issues,τα οποια βεβαια δεν ...υπαρχουν σε χωρες οπως η ΚΙΝΑ & η ΡΩΣΙΑ... ;D, που δημιουργει η κατασκευη λυχνιων,και εκλεισαν ολα τα εργοστασια κατασκευης τους  στις ΗΠΑ & τη Δ.Ευρωπη)  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηξούλα βρε Superfunk. Γιατί αυτές οι ρημάδες οι NOS θωρούνται από πολλούς (δυστυχώς δεν είσαι ο μόνος) τόσο μα τόσο ανώτερες (γενικότερα όχι μόνο οι 6l6); Τι στα κομμάτια διαφορές μπορεί να έχει μια καλή λυχνία τότε με μια καλή λυχνία σήμερα; Δεν είναι δα και η πολυπλοκότερη συσκευή του κόσμου ούτε κατασκευάζεται απο υλικά που τότε ήταν ανώτερα. Προσπαθώ να καταλάβω αν όντως υπάρχουν χειροπιαστές διαφορές ή είναι αυτό το καταραμένο το mojo ή μήπως είναι mind over ears;

Κοίτα, λόγω highend, έχω δει κι ακούσει παραμύθες που πάνε beyond belief.

Αλλά υπάρχουν περιπτώσεις που όντως υπάρχει διαφορά (όπως σε κάτι EL34 Τelefunken, 12AX7 Amperex, RCA 12AU7 cleartop, 300B Western Electric, 6SN7 Ken Rad που πέρασαν από τα χέρια μου). ΟΧΙ γιγαντιαία κατ εμέ αλλά υπάρχει. Είναι πάντα και τι ζητάς και τι προτίθεσαι (και μπορείς) να ακούσεις.

Δεν είναι θέμα πολυπλοκότητας. Και η μακαρονάδα απλή είναι αλλά δεν την πετυχαίνουν όλοι.

Η ποιότητα κατασκευής πλέον, μετά την αναβίωση της λάμπας και το ενδιαφέρον του κόσμου, αρχίζει και είναι εφάμιλλη με παλιότερες κατασκευές. Όχι τόσο στις NOS mil spec αλλά damn close.Οι λόγοι είναι αρκετοί. Και οι περισσότεροι οικονομικοί.

Χειροπιαστές αποδείξεις δεν υπάρχουν και εκεί χτίζεται όλη η μυθολογία παραγωγής ή αναπαραγωγής του ήχου.

Αν δεν έχω, δεν πολυσκοτίζομαι.

Αλλά και τις RCA 6v6 που έχω στον diy 5E3 μου, ΔΕΝ τις αλλάζω.  ;)

 

Οι Shuguang (και έχουν διαφορά οι export από τις προορισμένες για την ντόπια τους αγορά οπότε προσέξτε την αγορά τους από Ebay) που τις παρακολουθώ (αγοράζω) εδώ και καμμιά 10ετία, έχουν βελτιωθεί πάρα πολύ. Και πλέον είναι καλές λάμπες. By any standard.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ποιότητα κατασκευής πλέον, μετά την αναβίωση της λάμπας και το ενδιαφέρον του κόσμου, αρχίζει και είναι εφάμιλλη με παλιότερες κατασκευές.

 

οντως "αρχιζει" αλλα δεν εχει..τελειωσει ακομα,οταν βρω 6L6 σημερινης παραγωγης που να παιζει οπως μια 7581A ή 6V6 που να παιζει οπως μια RCA BP θα το παραδεχτω... ;)

 

απο την αλλη για everyday use,οντως οι σημερινες λυχνιες ειναι πολυ καλες (και σιγουρα ΠΟΛΥ καλυτερες απο αυτες που υπηρχαν πριν 5-10 χρονια)

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηταν καλυτερα κατασκευασμενες μια και τα ΠΑΝΤΑ ...τοτενες ;D λειτουργουσαν με λυχνιες,τοσο απλα,αν σκεφτεις οτι τα ΡΑΝΤΑΡ και ενα καρο στρατιωτικα...μηχανισματα λειτουργουσαν με λυχνιες....καταλαβαινεις ποσο σημαντικες ηταν η ΠΟΙΟΤΗΤΑ και η ΑΝΤΟΧΗ.

 

Λογικό επιχείρημα μου ακούγεται αλλά δεν ξέρω πόσο πολύ αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Δηλαδή μου λές ότι σήμερα they don't give a damn.

 

...εκτος βεβαια απο τα σοβαροτατα περιβαντολογικα issues...

 

Δηλαδή;

 

οντως "αρχιζει" αλλα δεν εχει..τελειωσει ακομα,οταν βρω 6L6 σημερινης παραγωγης που να παιζει οπως μια 7581A ή 6V6 που να παιζει οπως μια RCA BP θα το παραδεχτω... ;)

 

Το ερώτημα είναι μήπως έχεις βρεί απλά δεν θές να το παραδεχτείς;

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικό επιχείρημα μου ακούγεται αλλά δεν ξέρω πόσο πολύ αντικατοπτρίζει την πραγματικότητα. Δηλαδή μου λές ότι σήμερα they don't give a damn.

 

Δηλαδή;

 

Το ερώτημα είναι μήπως έχεις βρεί απλά δεν θές να το παραδεχτείς;

 

Η λάμπα τότε ήταν είδος πρώτης ανάγκης. Σήμερα δεν έχει την ίδια σπουδαιότητα. Μάλλον μέρος χόμπυ / διασκέδασης είναι.

Ειδικά όταν χρησιμοποιούνταν όπως λέει και ο SF από τον στρατό σε ακραίες συνθήκες, έπρεπενα έχουν ως μίνιμουμ χαρακτηριστικά (military specifications) απλησίαστα από τις σημερινές. Όχι βέβαια ότι όλες (ειδικά οι Ρώσικες) mil spec ακούγονται θεικά. Αλλά απλά δεν παθαίνουν και τίποτα.

 

Δεν είναι οικολογικό προϊόν ούτε στην κατασκευή του (οικολογικό αποτύπωμα παραγωγής - κάτι που συνήθως αγνοούμε και κοιτάμε μόνο την χρήση γιατί αυτή μόνο βλέπουμε), ούτε στη χρήση του.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου