Προς το περιεχόμενο

Diy project: Noiz overdrive


toneless

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τα υλικά (χωρις κουτί) δεν ξεπερνάνε σε κόστος τα 5 ευρώ μαζι με την διάτριτη που φτάνει για 8 noiz overdrives σε μέγεθος. Αυτός ο Φανός που πέφτει; ΠΩΣ ΑΝΕΒΑΖΩ ΦΩΤΟ; :evil:

 

Κοντά στη πλατεία Εξαρχείων. Αν θυμάμαι καλά είναι στον ίδιο δρόμο με τον AN club αλλά πιο χαμηλά.

 

Πήγα να το δοκιμάσω πριν το βάλω στο κουτί κ έγινε το χάος.. Τι μπορεί να έχω κάνει λάθος ρε γαμώτο..

Παίζει να έκαψα τίποτα? Επίσης στο Φανό δεν είχε το διακόπτη που περιγράφεις στο άρθρο. Που θαβρω?

 

Πολλά μπορεί να έχουν συμβεί αλλά πρέπει να μου περιγράψεις τον θόρυβο που ακούς. Θα προτιμούσα pm για να μην κουράζουμε το topic.

 

 

Ο διακόπτης μπορεί να είναι οποιοσδήποτε dpdt. Ακριβώς ίδιο μπορείς να βρεις στον 'Βενιέρη' στις τρείς γέφυρες στη Λενορμαν. Χωρίς παρεξήγηση' date=' δεν θα απαντήσω ξανά σε ερωτήσεις περί υλικών και μαγαζιών. :oops:

 

Προς το παρόν προβληματίζομαι για το αν το πλαστικό κουτί είναι επαρκές ή θα δημιουργεί στατικό ηλεκτρισμό.

 

Για το σπίτι θα είναι Ok αλλά όχι για studio kai live...Δεν χάνεις τίποτα να πάρεις ή να φτιάξεις μπόνος σου ενα απλό αλουμινένιο κουτί. Αν δεν σου αρέσουν τα εμπορικά τύλιξέτα με ύφασμα, βάλε ξύλο γύρω-γύρω κλπ 8)

 

¶σε τη φαντασία σου ελεύθερη!

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 981
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και μια γενική παρατήρηση περί ερωτήσεων για -professional like- κατασκευές κλπ

 

Το clue του όλου project είναι να πειραματιστείτε και να φτιάξετε κάτι καλό και προσωπικό -και ηλεκτρονικά και εμφανισιακά-. Μην αιχμαλωτίζετε τη σκέψη σας γύρω απο τις εμπορικές κατασκευές. Πλέον σας δίνεται η ευκαιρία να φτιάξετε κάτι προσωπικό και εσείς προσπαθείτε να το κάνετε σαν του εμπορίου;

Industiral look Rocks!!! :)

 

Φωτογραφίες μπορείτε να ανεβάσετε στο photobucket.com και μετά να ποστάρετε το link εδώ πέρα. Γιατί όχι, ανοίχτε και ενα δεύτερο topic για photos και απόψεις.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΕΦΤΙΑΞΑ! TONELES ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΚΑΙ !!!

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΠΟΔΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΜΕ 9 ΕΠΑΦΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΤΟ LED!

ΔΕΙΤΕ ΤΟ :

http://www.noiz.gr/modules/My_Uploads/user_folders/G_V_K/noizdrive.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και το έβαλα σε ένα κουτί διακλάδωσης ηλεκτρολογικό που βρήκα σπίτι. Θα το αφήσω εκεί για να θυμάμαι το πρώτο μου DYI. Σκέφτομαι να φτιάξω άλλο ένα με διακόπτη για LED. Επίσης πως μπορώ να βάλω VOLUME για γίνει ένα ολοκληρομένο OVERDRIVE; Στείλε οδηγίες να αρχήσω να ζεστένω το κολλητάρι. Πως ανεβάζω ΦΩΤΟ;

 

Μπορείς να πειραματιστείς με τον τρόπο που λες. Εναλλακτικά δοκίμασε να συνδέσεις ένα 10K ποτενσιόμετρο. Σπάσε τη συσκευή μεταξύ του διακόπτη και του πυκνωτή και σύνδεσε το ποτενσιόμετρο. Με το στέλεχος του ποτενσιόμετρου να κοιτάζει μακριά από εσένα, σύνδεσε το πρώτο αριστερά ποδαράκι με το διακόπτη, το μεσαίο με το πυκνωτή και το τελευταίο δεξιά με τη γείωση. Ελπίζω να τα σκέφτομαι καλά. Έχω ένα πονοκέφαλο που πάει να μου σπάσει το κεφάλι. :(

 

Ο απλούστερος τρόπος για να συνδέσετε ένα led είναι να χρησιμοποιήσετε έναν διακόπτη με 9 επαφές. Συνδέουμε το διακόπτη όπως και στο layout αλλά έχουμε και τρία ποδαράκια επιπλέον όπου θα τοποθετήσουμε το led (μονάχα 2 επαφές χρειάζονται) με χρώμα της αρεσκείας μας. Μια προσοχή μονάχα με το led. Πρέπει οπωσδήποτε να τοποθετήσετε μια αντίσταση π.χ από 1K έως 4.7K μεταξύ του led και της τροφοδοσίας 9v. Σε διαφορετική περίπτωση είτε το led απλά θα καεί ή θα σκάσει και θα γίνει κομμάτια!

 

Αυτά. Αν δεν έχω απαντήσει σε κάποιον ας μου στείλει ένα pm...

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Κάθησα τώρα που βρήκα καιρό να το φτιάξω, όλα ήταν πολύ εύκολα (αν και δεν είχα ξαναπιάσει κολλητήρι), το πρόβλημα ήταν όταν το έβαλα να το δοκιμάσω.

 

To πρόβλημα είναι ότι δε φαίνεται να λειτουργεί στο ον, και έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται μία επιπλέον σύνδεση του input jack στο ground; Επίσης δείχνει να πιάνει ραδιόφωνο, και η ευκρίνειά (του ραδιοφώνου) εξαρτάται από τη θέση του ποτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθησα τώρα που βρήκα καιρό να το φτιάξω' date=' όλα ήταν πολύ εύκολα (αν και δεν είχα ξαναπιάσει κολλητήρι), το πρόβλημα ήταν όταν το έβαλα να το δοκιμάσω.[/quote']

 

Χμ...Παράξενο δείχνεις να ξέρεις κάποια βασικά ηλεκτρονικά ...αλλά δεν έχεις ξαναπιάσει κολλητήρι; :?

 

To πρόβλημα είναι ότι δε φαίνεται να λειτουργεί στο ον' date=' και έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται μία επιπλέον σύνδεση του input jack στο ground; [/quote']

 

Που ξέρεις αν το πετάλι είναι στο on ή στο off αφού δεν λειτουργεί;

Το layout kai to schematic δεν έχουν λάθοι.

Δεν ξέρω ποιός σου ανέφερε για το λάθος περί έλλειψης ενος καλωδίου που θα έπρεπε να πηγαίνει στη γείωση ...αλλά ας δούμε λίγο το σχεδιάγραμμα. Αν παρατηρήσεις καλά, υπάρχει ενα καλώδιο απο το output jack στη γείωση. ¶ρα, και εφόσον έχεις χρησιμοποιήσει μεταλικό κουτί είναι γειωμένο και το Input jack. Νομίζω; :)

Προτίμησα να χρησιμοποιήσω το output jack για να μην χρειάζεται κάποιος να κολλά πολλά καλώδια στο ενα jack...

 

Αν κάνω λάθος κάπου πές μου. Ευχαρίστως να το ψάξω και να διορθώσω αμέσως το σχέδιο.

Πέρα απο τη diy νοοτροπία που προσπαθώ να ενσωματώσω -όσο μπορώ- στους μουσικούς είμαι και μεγάλος υποστηρικτής της Open source λογικής. Έτσι, αν υπάρξει κάποιο μεγαλύτερο ενδιαφέρον, ευχαρίστως να ξανακοιτάξουμε το πετάλι, να επαναπροδιορίσουμε τον ήχο του με αλλαγή υλικών και γιατί όχι να φτιάξουμε ενα συλλογικό σχέδιο.

 

Επίσης δείχνει να πιάνει ραδιόφωνο' date=' και η ευκρίνειά (του ραδιοφώνου) εξαρτάται από τη θέση του ποτ.[/quote']

 

Απο όσο γνωρίζω -απο το δικό μου και κάποιων παιδιών που το έφτιαξαν- δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Τελικά όμως δεν κατάλαβα, σου δουλεύει ή όχι; :?

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς δεν είχε τύχει να ασχοληθώ με DIY άλλοτε.

 

Για τον λόγο αυτό έλεγα σε προηγούμενο ποστ αν το κουτί πρέπει να είναι μεταλλικό, και μου είχε φανεί παράξενο που είχες πει ότι δεν πειράζει να είναι πλαστικό, και κάποιος άλλος είχε πει ότι δεν το έβαλε καν σε κουτί και δούλευε. Ο στατικός θόρυβος ήταν απίστευτος, και με ένα καλώδιο από το ένα jack στο άλλο είναι οκ.

 

Σήμερα που το ξανακοίταξα, κατάλαβα ότι κάποιες κολλήσεις (οι πρώτες που έκανα) μάλλον δεν ήταν καλές. Θα πάρω και ένα φτηνό πολύμετρο και θα ξαναπροσπαθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Γεια χαρά,

 

προσπάθησα και εγω να φτιάξω το μαραφέτι αλλά κάτι δεν πάει καλά (νομίζω). Μεχρι στιμγής δεν μπόρεσα να το δοκιμάσω με κιθάρα και ενισχυτή αλλά δοκίμασα να βάλω πχ. την έξοδο απο το CDROM μου στην είσοδο και ένα ζευγάρι ακουστικά στην έξοδο. Λοιπόν αυτό που γίνεται έιναι οτι ενώ φαίνεται να δουλεύει απο την άποψη οτι το ποτενσιόμετρο αυξομειώνει την ένταση και μάλιστα παίρνω και παραμόρφωση καθώς την ανεβάζω, παρόλα αυτα συνολικά η ένταση είναι μικρότερη (αρκετά) απο την απ' ευθείας σύνδεση όταν το κλείνω. Συνολικά δηλ παίρνω εξασθένιση.

 

Έλεγξα τις συνδέσεις αρκετές φορές και νομίζω οτι δεν υπαρχουν βραχυκυκλώματα κλπ. Τι μπορεί να πηγαίνει στραβα;

 

Επίσης κάνω λάθος ή απο το Layout λείπει η σύνδεση του jack εισόδου με την γείωση; Στο schematic πάντως υπάρχει.

 

PS: Οι πυκνωτές μου είναι διαφορετικοί απο αυτούς του άρθρού, κατι μπλέ κουτάκια 220nF, 63V. Εγω βέβαια 16V ζήτησα αλλα δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με αυτό. Τα βόλτ που αναγράφονται στον πυκνωτη δεν είναι μέγιστες επιτρεπτές τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πυκνωτές που έχεις είναι Οκ.

 

Μήπως έχεις χρησιμοποιήσει διόδους γερμανίου;

Η γείωση υπάρχει στο output jack και κατά προέκταση μόλις όλα αυτά μπουν σε ενα μεταλλικό κουτί θα γειωθεί και το input jack. Απλά κοίταξα να βάλω όσα λιγότερα καλώδια μπορώ για λόγουε ευκολίας.

 

Το σχέδιο και το layout είναι 100% σωστά.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου