Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση κιθαρας σε PC...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

@LK

 

χρειάζεται πάντα instrument preamp για κιθάρα ή mic preamp για μικρόφωνο για να πάρουμε καλό αποτέλεσμα?  ???

 

εγώ με την m-audio firewire 410 παίρνω εκπληκτικά αποτελέσματα με το μικρόφωνο κατευθείαν συνδεδεμένο στην κάρτα ή με την κιθάρα κατευθείαν και μετά με κάποιο software. ;D

 

Κι εγώ απευθείας στην κάρτα κολλάω την κιθάρα - και μετά Guitar Rig. καμία προενίσχυση.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να πω πως παιζω με πεταλια(drive,boost,delay,tremolo,wah klp...)και ετσι θελω να γραφω...απλα χρειαζομαι κατι που να διαμορφωσει καταλληλα το σημα της κιθαρας για το πισι...κατευθειαν στην(φτηνη)καρτα ηχου μου ακουγεται ξερη,παραμορφωνει σε διαφορες συχνοτητες και γενικως ειναι σ***α!!!!

 

μια επίσης φτηνη και αξιοπρεπής λύση χωρίς μπερδέματα, είναι να πάρεις ένα πεταλάκι που εξομοιώνει τον ήχο κάποιου γνωστού ενισχυτή που σου αρέσει και να το συνδέεις στην κάρτα σου.

 

Δες τα πετάλια της σειράς character της Tech21 και έχε υπόψη σου οτι κάποια απο αυτά επιτρέπουν την απενεργοποίηση της προσομοίωσης καμπίνας (άρα προορίζονται και για χρήση ως απλά πετάλια σε κανονικό ενισχυτή) και αν δεν κάνω λάθος, κάποια από αυτά δίνουν και DI out (χρήσιμο για την περίπτωση που η κάρτα σου δεν έχει Hi-Z).

 

Πάντως αν δεν θέλεις να μπλέκεις με πολλά-πολλά σου recommend strongly (;D) κάποιο character και μια φτηνή κάρτα των 100€ που να έχει Hi-Z/instrument input.

 

edit: προτείνω character επειδή τέτοιο χρησιμοποιώ και δεν έχω δοκιμάσει κάτι αντίστοιχο άλλης εταιρίας. Για τέτοια πετάλια που περιγράφω δες και αυτο το θέμα του TGL : http://www.noiz.gr/index.php?topic=178754.0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Κι εγώ απευθείας στην κάρτα κολλάω την κιθάρα - και μετά Guitar Rig. καμία προενίσχυση.

Πιθανόν και    η δική σου κάρτα να έχει προενίσχυση  build in (δεν έχεις gain ρύθμιση στην κάρτα;). Μερικές δεν έχουν (όπως η δική μου m audio audiophile 192)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το Movie maker των Windows.

 

Στις επιλογές του Movie maker μπορείς να ορίσεις capture απο την κάμερά σου, και ήχο απο οποιαδήποτε κάρτα ήχου έχεις (usb, firewire).

 

Ετσι έχεις φτιάξει τον ήχο που θέλεις παίζοντας στην κάρτα ήχου σου,ενώ ταυτόχρονα γίνεται η λήψη της εικόνας,και δεν χρειαζεται περαιτέρω επεξεργασία για συγχρονισμό audio-video ;)

 

 

Ωραίος ~!

 

Αυτό όμως στην περίπτωση που χρησιμοποιήσω mic σε ενισχυτή ...στην περίπτωση που θέλω να πάρω ήχο από το GuitarRig?... Γιατί το προσπάθησα και δεν γινόταν ::)

... κάνω κάτι λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στην περίπτωση που θέλω να πάρω ήχο από το GuitarRig?...

 

Με 2 κάρτες ήχου,μια για το G R και μια για το Movie Maker.

 

Στην περιπτωση αυτή στέλνεις το output της καρτας του G R, στο input της κάρτας του Movie Maker.

 

Για να τρέξουν  όμως τα δυο προγράμματα ταυτόχρονα χωρίς προβλήματα πρέπει να έχεις, γρήγορο επεξεργαστή , αρκετή μνήμη, και 3 ελεύθερες θύρες usb.

 

 

Επίσης είχα δοκιμάσει σε στερεοφωνική κάρτα ήχου, να δουλεύω το G R με το αριστερό input της κάρτας ( απ'το Audio settings του G R  επιλέγεις in A-Left), και το Movie Maker με το δεξι input της κάρτας.

 

Έτσι έπαιρνα το αποτέλεσμα του G R απ' την έξοδο Α, και το έστελνα στην είσοδο B.

 

Απ'την έξοδο των ακουστικών που χρησιμοποιούσα ως monitor out,ακούγονταν όλα μια χαρά κατά τη διάρκεια της εγγραφής,στην αναπαραγωγή όμως του video,διαπίστωσα ότι το audio σήμα  ήταν μονοφωνικό γιατί δυστυχώς γράφεται μονοφωνικά.

 

Δεν έχω βρεί λύση  ώστε να ηχογραφείται το σήμα stereo,μπορεί και να γίνεται.

Αν κάποιος άλλος μπορεί να βοηθήσει δινοντας λύση γι'αυτό, θα ήταν και για μένα χρήσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για να τρέξουν  όμως τα δυο προγράμματα ταυτόχρονα χωρίς προβλήματα πρέπει να έχεις, γρήγορο επεξεργαστή , αρκετή μνήμη

 

Το ξεχνάμε  :-\

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν γράφεις βίντεο σε κανονική μικρή κάμερα και μετά περνας το βίντεο στο πισι μπορείς να τρέχεις παράλληλα guitar rig για τον ήχο της κιθάρας και να έχεις το backing track να παίζει απο ένα winamp στο background στην ένταση που θές. συνδέεις λοιπον στην έξοδο της κάρτας ακουστικά ή ηχεία για να ακούς εσύ και στην χειρότερη περίπτωση που έχεις μονο μια έξοδο συνδέεις έναν Y καλώδιο και στέλνεις το σήμα και στο line in της κάμερας. Μετά έχεις έτοιμο το αρχείο βιντεο στην κάμερα σου συγχρονισμένο και με σωστο ήχο οπότε το ανεβάζεις στο youtube ή το χρησιμοποιείς εσύ οπως θες.

Προυπόθεση για αυτο βέβαια είναι να έχει η κάμερα που χρησιμοποιείς line in.

Σε διαφορετική περίπτωση για εγγραφή με web camera μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον τρόπο του grorig αν και μου φάνηκε πολύ παίδεμα αυτό το routing, εγώ με την EMU θα το είχα κάνει στο φτέρο αυτό και χωρίς πρόβλημα μονοφωνίας. Αλήθεια για τι κάρτα ήχου μιλάμε? Νομίζω υπάρχουν και virtual routing tools για τέτοια χρήση χωρίς να μπλέκεσαι με το software της κάρτας σου αλλά δε ξερώ πολλά παραπάνω για αυτά.

 

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προυπόθεση για αυτο βέβαια είναι να έχει η κάμερα που χρησιμοποιείς line in.

Έχεις κάποια συγκεκριμένη υπ'όψη σου να προτείνεις?

 

 

Σε διαφορετική περίπτωση για εγγραφή με web camera μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον τρόπο του grorig αν και μου φάνηκε πολύ παίδεμα αυτό το routing,

Και στις δυο περιπτώσεις το routing είναι εξαιρετικά απλό  και το κάνεις σε λιγότερο απο 1', γιατί σου φαίνεται δύσκολο?

 

 

εγώ με την EMU θα το είχα κάνει στο φτέρο αυτό και χωρίς πρόβλημα μονοφωνίας.

 

Μπορείς να το κάνεις και να μου πείς και 'μένα τον τρόπο? (Με τους υπολογιστές δεν το'χω και τόσο).

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για μικρή σχετικά παλιά compact mini DV camera , μια Cannon δε θυμάμαι μοντέλο καθως δε την έχω κοντα. Πολλά μοντέλα αν θυμάμαι καλά είχαν line in , λογικά και αρκετά καινούρια θα έχουν. Φαντάζομαι πάντως πως οι πολύ μικρές φθηνές κάμερες που γράφουν σε καρτα μνήμης πλέον μπορεί να μην έχουν τέτοια δυνατότητα.

 

Μια καλή λύση για τέτοιου τύπου video recording πρέπει να είναι το καινούριο video audio portable recorder της ZOOM το Q3 HD αλλά κοστίζει περι τα 240 ευρω.

http://www.dv247.com/studio-equipment/zoom-q3hd--79655

 

Μπορείς να το κάνεις και να μου πείς και 'μένα τον τρόπο? (Με τους υπολογιστές δεν το'χω και τόσο).

 

Εχεις κάρτα EMU? Εγώ έχω την ΕMU 1820m και χρησιμοποιώ το software mixer της κάρτας για αυτές τις δουλειές που λέγεται patchmix DSP. Το συγκεκριμένο routing απαιτεί μόνο ένα κλικ. Απλά στο ASIO OUT strip βάζω ένα SEND to HOST WAVE L/R και αυτό είναι όλο.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου