Προς το περιεχόμενο

Φίλοι πιανίστες help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας παιδιά.Θέλω την βοήθειά σας σχετικά με το πώς θα μπορώ να παίξω ένα κομμάτι συνοδεία στο πιάνο.(δλδ πιάνο και φωνή..)Πρώτα όμως ας πω κάποια πράγματα για να σας βοηθήσω να καταλάβετε.Παίζω εδώ και χρόνια πλήκτρα ερασιτενικά και πήγα (πριν πολλα χρόνια) 5 χρόνια ωδείο για να μάθω αρμόνιο. Τα τελευταία χρόνια (έστω και αργά) ανακάλυψα την μαγεία του πιάνου και θέλω να μάθω πάρα μα πάρα πολύ να παίζω σωστά..(για μένα)Έχω ξεκινήσει απο το μηδέν με μια καθηγήτρια και άρχισα ξανα να μαθαίνω παρτιτούρα γιατί την είχα ξεχάσει.Γενικά έχω ευχαίρια στα δάκτυλα και παίζω σχετικά καλα.Το πρόβλημά μου είναι ότι όταν θέλω να συνοδέψω μια φωνή στο πίανο δεν ξέρω πώς να περάσω απο την μια συγχορδία στην άλλη (δλδ αν πρέπει να παίξω με κάποια αναστροφή ή οχι) και δεν είμαι σωστός χρονικά.Επίσης δεν έχω κάνει αρμονία και στα μαθήματα που κάνω έχω το hanon.Πείτε μου σας παρακαλώ τι άλλο μπορεί να με βοηθήσει όσο πιο γρήγορα γίνεται?π.χ..κάποιο βιβλίο κλπ...Ευχαριστώ εκ των προτέρων και sorry για το μεγάλο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου playel

τα πραγματα ειναι πολυ απλα γι αυτο μην αγχωνεσαι!

για να συνοδευσεις μια φωνη με το πιανο θα χρειαστεις ενα βασικο ρυθμο(ισως και 2 αν θες να αλλαζει στο ρεφρεν για μεγαλυτερη εμφαση) μιλωντας παντα για ενα τραγουδι

μετα το ρυθμο θα χρειαστεις ενα μοτιβο(τονικο)

δηλαδη αν θα παιζεις αρπισματα της καθε συγχορδιας η την συγχορδια "μπαμ"(μαζι ολες τις νοτες δηλαδη...

 

για να σε βοηθησω ακομα περισσοτερο πες μου αν ξερεις συμβολισμους συγχορδιων με λατινικους χαρκατηρες και γενικα ποση οικιοτητα εχεις με τις συγχορδιες και την ενορχηστρωση !

επεισης αν θες να μου πεις τα τραγουδια για να σου προτεινω κιολας τι να παιξεις...

αν παλι βιαζεσαι τοσο πολυ μπορω να σου στειλω το τηλεφωνο μου σε προσωπικο μηνυμα!

 

Στη διαθεση σου ;)

Νικος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου playel

συμφωνώ απολυτα με οσα ειπε niktkd93, απλα να προσθεσω οτι ειναι καλο να παρεις καποιες βασικες γνωσεις αρμονιας, οχι για κανεναν αλλο λογο, αλλα να μημ ψαχνεσαι με τις ωρες να βρεις ποια συγχορδια ειναι ποια, και να παρεις ιδεες για συνδεσεις, πτωσεις κτλ. Γενικα Μην αγχωνεσαι,θα την βγαλεις την ακρη, δεν ειναι δυσκολο! και ειναι φανταστικη εμπειρια η συνοδεια με πιανο,σου δίνει την ευκαιρια να κανεις φανταστικα πραματα!!

Ελπιζω να σε βοηθησα,Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σας ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σας!.Φίλε μου Νίκο απο λατινικούς χαρακτήρες κάτι θυμάμαι αν εννοείς ...D  Em C κλπ..ελπίζω να μην κάνω λάθος! Απο ενορχήστρωση-οργανογνωσία και μουσική τεχνολογία λίγα πράγματα γνωρίζω..Φαντάσου ότι τώρα θέλω να αρχίσω να χρησιμοποιώ το cubase.(μέχρι τώρα ηχογραφώ με μια παλιά κάρτα ήχου και με ένα δικό της άθλιο software...)Αρπίσματα στο αριστερό μπορώ να παίζω , απλά έχω ένα μεγάλο θέμα-πρόβλημα με το feeling & το μέτρημα στο παίξιμό μου..(δλδ είναι ατσούμπαλο.!)Αυτό το μοτίβο ψάχνω να βρώ και δυσκολεύομαι..!Όσο για τα τραγούδια θα φέρω ένα απλό παράδειγμα το ''μακό'' της Αρβανιτάκη.Έχω αγχωθεί πολύ γιατί νομίζω πως ποτέ δεν πρόκειται να μάθω να παίζω σωστά και με ύφος πιανίστα..χαχα!Τι να πω!..Πιστεύω πως είναι θέμα μουσικής παιδείας και δεν έχω μέχρι στιγμής τις απαραίτητες γνώσεις.Ένας καλός μου φίλος και εξαιρετικός μουσικός πιανίστας -πληκτράς μου είπε να έχω το ακουστικό του μετρονόμου όλη τη μέρα στο αυτί μου και να βάλω το tempo στο 80 και να ακούω.Φίλε μου Γιώργο έχεις και συ δίκαιο.Θα πρέπει να κάνω μαθήματα αρμονίας..δεν γίνεται διαφορετικά...Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά! Θα το προσπαθήσω και ότι γίνει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω αγχωθεί πολύ γιατί νομίζω πως ποτέ δεν πρόκειται να μάθω να παίζω σωστά και με ύφος πιανίστα..χαχα!Τι να πω!..Πιστεύω πως είναι θέμα μουσικής παιδείας και δεν έχω μέχρι στιγμής τις απαραίτητες γνώσεις.

 

Πρεπει να καταλαβεις οτι κανεις μας δεν ηξερε κατι πριν το μαθει! Κανε κανονικα τα μαθηματα σου και ολα θα ερθουν, απλα θελει υπομονη.

Ειναι συχνο το φαινομενο ανασφαλειας οτι κατι δεν ξερεις οτι κατι δεν κανεις οπως το καναν οι ''μεγαλοι'' οτι ειναι κατι αλλο απο αυτο που κανεις και αλλα τετοια! ΠΙστη αγαπη μελετη και ολα θα ερθουν

 

 

(δεν ειμαι πιανιστας αλλα δεν εχει να κανει νομιζω..)

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να καταλαβεις οτι κανεις μας δεν ηξερε κατι πριν το μαθει! Κανε κανονικα τα μαθηματα σου και ολα θα ερθουν, απλα θελει υπομονη.

Ειναι συχνο το φαινομενο ανασφαλειας οτι κατι δεν ξερεις οτι κατι δεν κανεις οπως το καναν οι ''μεγαλοι'' οτι ειναι κατι αλλο απο αυτο που κανεις και αλλα τετοια! ΠΙστη αγαπη μελετη και ολα θα ερθουν

 

 

(δεν ειμαι πιανιστας αλλα δεν εχει να κανει νομιζω..)

 

Έχεις απόλυτο δίκαιο φίλε μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να έχω το ακουστικό του μετρονόμου όλη τη μέρα στο αυτί μου και να βάλω το tempo στο 80 και να ακούω...

 

ακριβως αυτο θα σου προτεινω κι εγω...

γενικα πολυυυυ εξασκηση με μετρονομο(αν και προσωπικα εγω ποτε δεν το εκανα στο προτεινω  :P)

γενικα να κανεις εξασκηση με μετρονομο ακομα και να τον εχεις ανοιχτο οταν θα διαβαζεις ενα βιβλιο εκει διπλα...πρεπει το τικ τακ να γινει ενα με τη σκεψη σου...

να μην χρειαζεται να μετρας καθως παιζεις...(θα παρει καιρο και μην απογοητευτεις ολη απο το "ε-να δυ-ο τρι-α τεσσε-ρα" αρχισαμε)

 

Θα πρέπει να κάνω μαθήματα αρμονίας..δεν γίνεται διαφορετικά...Σας

 

εγω προσωπικα εχω τελειωσει την αρμονια αλλα αρχισα να συνοδευω ειτε με πιανο ειτε με κιθαρα χρονια πριν αρχισω την αρμονια...

θα δεις καμια 10αρια κομματια και θα καταλαβεις περιπου τι παιζει...

αυτο που σου προτεινω ΣΙΓΟΥΡΑ ειναι να μαθεις τις κλιμακες ολες απ εξω και με τους οπλισμους τους και φυσικα να τις παιζεις με μετρονομο...θα λες τωρα "τι λεει αυτος ρε?κλιμακες?τι να τις κανω?"

ακουσε με και δεν θα χασεις...

θα δεις ΒΕΛΤΙΩΣΗ...οχι αστεια...

 

Στη διαθεση σου :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξάσκηση και μετρονόμοι και λ@λ@κίες...

 

Το μυστικό είναι να τα έχεις με την τραγουδίστρια και να κάνετε συχνές πρόβες και συχνά live με στάνταρ κομάτια ώστε να μαθαίνει ο ένας τον άλλον αλλιώς πάντα κάπου θα κάνεις πατάτα... μικρή ή μεγάλη... :P

 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι εξάσκηση και μετρονόμοι και λ@λ@κίες...

 

Το μυστικό είναι να τα έχεις με την τραγουδίστρια και να κάνετε συχνές πρόβες και συχνά live με στάνταρ κομάτια ώστε να μαθαίνει ο ένας τον άλλον αλλιώς πάντα κάπου θα κάνεις πατάτα... μικρή ή μεγάλη... :P

 

 

βρε φιλε σταυρο δεν ειναι λογικη αυτη...

με το να του δωσεις ενα ψαρι θα φαει μια μερα,με το να του μαθεις να ψαρευει θα τρωει για παντα...

το θεμα ειναι ο ανθρωπος να εξασκηθει για καθε πιθανη κατασταση ειτε αυτη η κατασταση λεγεται τραγουδιστρια ειτε τραγουδιστης ειτε συγκροτημα :)

φιλικα παντα ετσι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου