Προς το περιεχόμενο

Σκηνική Παρουσία – Ύψος Κιθάρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο στο παιδί που λέει τα πράγματα με τ'όνομα τους!! (1:30-1:40)  ;) :D :D

 

Για το ύψος δεν με πολυενδιαφέρει αλλά αυτόν ας πούμε δεν το έχει ακουστά ο richie?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 134
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

King Crimson - Robert Fripp solos

 

Τον εχω αναφερει τοσες φορες που εχω καταντησει γραφικος...

Ο κυριος αυτος ειπε...

Ξεκινησα να παιζω κλασικη κιθαρα αλλα σταματησα γιατι ειδα οτι με περιοριζε...

Συνεχισα να παιζω τζαζ αλλα σταματησα γιατι ειδα οτι με περιοριζε ακομη περισσοτερο

Ετσι εγινα ροκ κιθαριστας...

και ομως...

παιζει καθιστος και με την κιθαρα στο θεο χωρις να πουλα τον εαυτο του αλλα την μουσικη του...

Ποιος ειναι ποιο ροκ?Αυτος η ο Ritchie?

I repeat myself when i'm under stress!!!I like it!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μου επιτρέπετε, θα εκφράσω την ταπεινή μου άποψη ως αρχάριος αρχαρίων. Πρώτα από όλα, "όταν κρατάς την κιθάρα πρέπει να αισθάνεσαι θεός"(το είχε πει κάποιος από εδώ και του το δανείζομαι, δε θυμάμαι όμως ποιος!). Το αναφέρω αυτό γιατί όπως και να έχει όταν ανεβαίνεις στη σκηνή πρέπει πάνω από όλα να έχεις αυτοπεποίθηση, αλλιώς θα σε κυριεύσει το άγχος κλπ. Δεύτερον, αν δεν ενδιέφερε κανέναν η εξωτερική εμφάνιση, θα είχαμε μόνο ένα σχέδιο κιθάρας, ένα χρώμα κλπ. Επίσης, δε θα υπήρχαν βίντεοκλιπς. Μιλάμε για μουσικά συγκροτήματα, δεν αναφέρουμε πουθενά το κεφάλαιο ήχος ΚΑΙ εικόνα. Τέλος, για τον ίδιο λόγο που πολλοί αφήνουν μακριά μαλλιά ή κάνουν εκκεντρικά κουρέματα, υπάρχουν και οι κιθάρες κάτω από το ύψος του καβάλου. Όλα είναι εικόνα.

 

υ.γ. Φυσικά, εγώ κρεμάω το μπασάκι μου στο ύψος που βρίσκεται όταν είμαι καθιστός, καθώς τα υπόλοιπα τα θεωρώ πολύ άβολα. :) :) :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον τομέα του image για μένα είναι διαφορετικό για κάθε άτομο. Εγώ ας πούμε βολεύομαι με την κιθάρα λίγο πιο κάτω από τη ζώνη και μου φαίνεται αρκετά "cool".

 

Yπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις, όπως ο Albert Hammond Jr. των Strokes που την έχει πολύ ψηλά και παραμένει cool.

 

http://jp917.files.wordpress.com/2008/04/albert_hammond_jr_ap_460_460x3005b15d.jpg

May da force be wit chu

facebook.com/panosbarcodeyanke

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα που δεν βρίσκει εφαρμογή σε όλα τα όργανα και όλους τους παίκτες.

Μια μεγάλη και μια μικρή αλλά εξίσου εργονομικές κιθάρες. Μπάσο σε ύψος για παίξιμο

μόνο με δύο δάκτυλα. Παίκτης ύψους 1.85 αλλά με άνοιγμα χεριών 1.91.

 

Συμφωνείτε Λάκη? :D

723091729_.thumb.jpg.fa126702f7623b872f026f2882ca88b6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

Συμφωνείτε Λάκη? :D

 

Κατά 96,75 %  :D. Στο δεύτερο παράδειγμα με τη strat, θα την κατέβαζα κατά 7-12 cm από την πλευρά του χεριού που κρατάει το μανίκι.  Αν ήταν LP θα συμφωνούσα απόλυτα με αυτή τη θέση.  :D

 

edit: Πολύ ωραίο ρολόι . Πολύ Grohl!!!!

 

edit2: Τώρα που έχει ημίχρονο θα το τεκμηριώσω ;D ;D:

Η Strat , ως ηχόχρωμα αλλά και style (χωρίς να είναι απόλυτο) χρησιμοποιείται σε πιο funky, bluesy , groovy παιξίματα , που από άποψη σκηνικής παρουσίας επιβάλουν σκυψίματα και τσαχπινιές  του παίχτη, με αποτέλεσμα να μπορεί να κατεβάσει σε ύψος την κιθάρα και το αριστερό του χέρι. On the contrary η LP επιβάλλει ένα πιο αγέρωχο, ευθυτενές, περήφανο στήσιμο, πράγμα που θα δυσκόλευε τον παίχτη αν τη χαμήλωνε από την πλευρά της ταστιέρας.

;D ;D

 

 

Επισυνάπτω παραδείγματα  ;D ;D ;D

776328975_Lp____position.jpg.cf73b2caf6e4dcfef159bde90a07be01.jpg

1045664725_Strat__position.jpg.217d376c613a4ed8725091a66a2e12f6.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι και αυτος ο κυριος πουλαει τον εαυτο του με την εμφανιση του,το ντυσιμο την παρουσια του στη σκηνη και τον τροπο που κραταει την κιθαρα του...μαλιστα σε ενα σημειο του βιντεο λεει..αν θελω να παιξω κατι ποιο σοβαρο πεφτω στα γονατα...γιατι δεν εχει παντα την κιθαρα σ αυτο το υψος που τον βολευει?επειδη ετσι τον ξερει ο κοσμος και ετσι εχει πασαρει τον εαυτο του στην αγορα...

Φιλε warwickplayer δεν ξερω ποσο εχεις ακουσει Kotzen ή αν ειναι του γουστου σου(δεχομαι παντα το ''δε μ αρεσει ρε παιδια κι ας παιζει σα το θεο'')αλλα μιλαμε για εναν παιχτη-συνθετη-τραγουδιστη που εχει αποδειξει αντικειμενικα ενα πολυ υψηλο επιπεδο μουσικοτητας που δε νομιζω οτι του ταιριαζει η απαξιωση.Γνωμη μου...

Υπαρχει η αξια και το πλασαρισμα.

Το δευτερο δεν αναιρει το πρωτο.

Το πρωτο αν δεν υπαρχει,αναιρει το δευτερο.

Ειναι υπερβολικος για τη ζωνη,συμφωνω,

αλλα καταλληλη θεση ειναι αυτη που κανει καποιον να αισθανεται ανετα επι σκηνης.

Δυστυχως ή ευτυχως,η ζωντανη μουσικη ειναι ενα οπτικοακουστικο θεαμα...

Προσωπικα παιζω με την κιθαρα σ ενα φυσιολογικο υψος,απορω πως παιζουν καποιοι με την κιθαρα πολυ χαμηλα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bρε κρεμάστε την όπου θέλετε αρκεί αν μη ζορίζεται η ομοπλάτη(και τα χέρια) και η μέση σας και αρκεί να μπορείτε να παίξετε άνετα αυτά που παίζετε. Τη να την κάνω την ποζεριά αν με πιάνει λουμπάγκο μετά το live ή δεν μπορώ να σταυρώσω νότα? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει η αξια και το πλασαρισμα.

Το δευτερο δεν αναιρει το πρωτο.

Το πρωτο αν δεν υπαρχει,αναιρει το δευτερο.

 

Μπααα,η πραγματικότητα σε διαψεύδει. ;). (Στο υπογραμμισμένο αναφέρομαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ  το θέμα , όπως και πολλά άλλα , το προσεγγίζω με μία χαλαρή και χιουμοριστική διάθεση, αλλά είναι ένα θέμα! Το απόδειξε ο Kotzen (μίας και το συζητάει) , και ο Satriani (thanks Longshadow – πολύ ωραίο video – και πολύ καίριο στη συζήτηση). Tο επιβεβαίωσε και ο Vai., δεν θυμάμαι σε ποιο video ήταν για να το βάλω. Θυμάμαι όμως τι έλεγε: Έλεγε λοιπόν ότι όταν έπαιζε με whitsnake και Lee Roth, επειδή τα μέρη του τότε ήταν εύκολα (γι΄ αυτόν προφανώς ;D) μπορούσε να κάνει τσαχπινιές και υπερβολές στην σκηνή (άλλωστε είναι γνωστός poseras). Όταν κλήθηκε ως solo artist πλέον να παρουσιάσει σε live τα δικά του κομμάτια, έλεγε ότι στην αρχή δυσκολευόταν διότι ήταν σαφώς πιο τεχνικά και δεν μπορούσε να τα παίξει παρά μόνον καθισμένος. Έπρεπε λοιπόν, να δουλέψει πάρα πολύ στην πρόβα και την όρθια –ποζεράδικη στάση. Ναι η μουσική είναι , καλώς ή κακώς, και show – εικόνα, όπως λέει και ο freerock.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου