Προς το περιεχόμενο

Τα καντίνια στη στρατ μου έχουν "λεπτό" ήχο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εννοώ η ψηλή Μι και η Σι. Έχουν ψιλό (όχι ψηλό) ήχο, μια κάπως "σπογγώδη" αίσθηση και δε σκάνε, δεν ανταποκρίνονται στην πένα.

 

Όσο το σκέφτομαι διαπιστώνω ότι όλα τα θέματα για κιθάρα που έχω ανοίξει γύρω από αυτό περιστρέφονται :) Δοκίμασα να μπλοκάρω το τρέμολο, αλλά δεν είδα διαφορά. Νομίζω ότι υπάρχει διαφορά όμως αν βάλω κάτι ανάμεσα στο μπλοκ και το ξύλο από τη μεριά των ελατηρίων... μήπως εκεί δεν πατάει καλά; Έχω πειραματιστεί με χορδές, μαγνήτες κλπ αλλά η αλήθεια είναι ότι π.χ. με 10ρες μου αρέσει πολύ η στρατ μου μέχρι τη σολ χορδή, από κει και κάτω είναι κάπως "ψεύτικη".

 

Μάλλον δεν είμαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα. Ο δάσκαλός μου στη στρατ του έβαζε 10ρες και στη σι και μι έβαζε από 11ρες, αλλά είναι λίγο μπλέξιμο...

 

Καμιά ιδέα;

 

(ή δεν τη γλιτώνω την τελε  ;D )

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καμιά ιδέα;

 

ναι,να την σεταρεις σωστα ;)

 

χιλιαδες κιθαριστες παιζουν με στρατ και δεν εχουν αυτο το προβλημα,οποτε μαλλον κατι κανεις λαθος.

 

η μπορει και η κιθαρα σου να ειναι λιγο μαπεϊσον.... ;D,αληθεια τι στρατ εχεις?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά ιδέα;

Kαλά...τίποτα δεν κατάλαβες από τα προηγούμενα θέματα? Εάν τα έχεις κάνει όλα και δεν διορθώνεται...έχεις πέσει σε κακά ξύλα!!!! ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έχεις staggered μαγνήτες;

 

όχι

 

ναι,να την σεταρεις σωστα ;)

 

αυτό το έχω κάνει ήδη. Μεσαίο action, λίγο ρεληφ, το τρέμολο κολλημένο, τα string trees στη θέση τους, οι μαγνήτες ρυθμισμένοι προσεχτικά, δεν είναι θέμα σεταπ

 

χιλιαδες κιθαριστες παιζουν με στρατ και δεν εχουν αυτο το προβλημα,οποτε μαλλον κατι κανεις λαθος.

 

τώρα αυτό δε με βοηθάει και πολύ για να είμαι ειλικρινής :) πάντως δεν είναι και τόσο ασυνήθιστο πρόβλημα φρομ γουοτ αη χηαρ

 

η μπορει και η κιθαρα σου να ειναι λιγο μαπεϊσον.... ;D,αληθεια τι στρατ εχεις?

 

κουπί εννοείς;  :P:) είναι usa standard του 91-92, αλλά με αλλαγμένο μπρατσο allparts

http://www.allparts.com/Finished-Rosewood-Stratocaster-Neck-p/srf.htm

το δικό της είχε πάρει λίγο, είχε ενα μικρό ελαττωμα και σε συνδυασμό με τις 12ρες φλατ που είχα βάλει την άκουσε

 

Kαλά...τίποτα δεν κατάλαβες από τα προηγούμενα θέματα? Εάν τα έχεις κάνει όλα και δεν διορθώνεται...έχεις πέσει σε κακά ξύλα!!!! ;D ;D

 

η κιθάρα είναι κρεμ, αφτο ηνε;  :D

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι οτι το "πρόβλημα" ακούγεται και unplugged, έτσι?

 

δεν είναι θέμα σεταπ

 

αν ειναι λεει...

 

για σηκωσε ΨΗΛΑ τα σελακια ωστε να αυξηθει η γωνια ΠΙΣΩ απο αυτα (προς το παρον αδιαφορησε για το action θα το φτιαξουμε μετα) και πες μου υπαρχει ακομα το προβλημα?

 

Επισης τα σελακια των AS ειναι ελαφρως ΓΤΠ τσεκαρε με εναν μεγενθυτικο φακο αν εχουν φαγωθει εκει που ακουμπανε οι χορδες..  

 

Το κανει μονο στις ΑΝΟΙΧΤΕΣ χορδες ή και στις υπολοιπες θεσεις?αν το κανει μονο στις ανοιχτες τοτε τσεκαρε αν ειναι καλα κομμενο το nut (βαλε για αρχη μπολικο μολυβι στις σχισμες του να δεις αν κανει διαφορα)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ η ψηλή Μι και η Σι. Έχουν ψιλό (όχι ψηλό) ήχο, μια κάπως "σπογγώδη" αίσθηση και δε σκάνε, δεν ανταποκρίνονται στην πένα.

 

Όσο το σκέφτομαι διαπιστώνω ότι όλα τα θέματα για κιθάρα που έχω ανοίξει γύρω από αυτό περιστρέφονται :) Δοκίμασα να μπλοκάρω το τρέμολο, αλλά δεν είδα διαφορά. Νομίζω ότι υπάρχει διαφορά όμως αν βάλω κάτι ανάμεσα στο μπλοκ και το ξύλο από τη μεριά των ελατηρίων... μήπως εκεί δεν πατάει καλά; Έχω πειραματιστεί με χορδές, μαγνήτες κλπ αλλά η αλήθεια είναι ότι π.χ. με 10ρες μου αρέσει πολύ η στρατ μου μέχρι τη σολ χορδή, από κει και κάτω είναι κάπως "ψεύτικη".

 

Μάλλον δεν είμαι ο μόνος που έχει αυτό το πρόβλημα. Ο δάσκαλός μου στη στρατ του έβαζε 10ρες και στη σι και μι έβαζε από 11ρες, αλλά είναι λίγο μπλέξιμο...

 

Καμιά ιδέα;

 

 

Αλλαξε nut, αν δεν διορθωθει, αλλαξε saddles, αν δεν διορθωθει αλλαξε bridge. Αυτο εχω κανει σε 4 stratocaster μου, που ειχαν το ιδιο προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κ εγώ στρατ έχω αλλά δεν έχω αυτό το πρόβλημα, βέβαια εμένα είναι 3tsunburst οπότε εννοείται ότι τα καντίνια μου ακούγονται σίγουρα καλύτερα και πιο ογκώδη  ;D.

 

Σοβαρά τώρα κ εγώ έχω fender hw1 με μαγνήτες fralin vintage hot και χορδές 10ρες και όντως τα καντίνια, ειδικά μι και σι δεν μου άρεσαν γιατί ακούγωνταν κάπως λεπτές... ή δεν ξέρω πως αλλιώς να το περιγράψω.

Έτσι το πρώτο που σκέφτηκα να κάνω (και το έκανα) ήταν να βάλω καντίνια από 11ρες (χωρίς νέο setup) και όντως απέκτησαν λίγο περισσότερο όγκο. Βέβαια αν κοίταζα όλα αυτά που λέει ο SUPERFUNK (τα οποία δεν γνώριζα ότι επηρεάζουν τόσο πολύ) ίσως και να μην χρειαζόταν η αλλαγή που έκανα, αλλά προς το παρόν η κατάσταση έχει βελτιωθεί

Αναμένω κι εγώ με αγωνία συμβουλές για το συγκεκριμένο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου