Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση περί φυσαρμόνικας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!! Λοιπον, η ερώτηση μου είναι πως γίνεται σε μια φυσαρμόνικα από C ματζόρε να υπάρχει η Β  ύφεση που ενώ υπάρχει στην G blues scale δεν υπάρχει στην ντο ματζόρε...                    Υ.Γ. Δεν ξέρω αν είναι το θέμα καλά εδώ η αν χρειάζεται να μεταφερθεί στο μουσική και μουσικοί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 22
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Χωρίς να γνωρίζω και πολλά από φυσαρμόνικα, υποθέτω πως αυτό συμβαίνει επειδή στα είδη μουσικής που χρησιμοποιείται συχνά αυτό το όργανο, η έβδομη της ματζόρε συνηθίζεται να είναι 7η μικρή (Βb) αντί για έβδομη μεγάλη (Β).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε πως δεν υπάρχει η συγκεκριμένη νότα σε μια ντο ματζόρε φυσαρμόνικα; αφού η g blues scale έχει τη Β ύφεση για ποιο λόγο δεν υπάρχει;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείτε πως δεν υπάρχει η συγκεκριμένη νότα σε μια ντο ματζόρε φυσαρμόνικα; αφού η g blues scale έχει τη Β ύφεση για ποιο λόγο δεν υπάρχει;

 

H C blues φυσαρμόνικα περιέχει την C ματζόρε κλίμακα και όχι την C blues scale. Ως εκ τούτου περιέχει τη μεγάλη και όχι τη μικρή έβδομη του C. Χρησιμοποιείται δε σε blues από G.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. Η g blues scale έχει τη σι ύφεση, νότα την οποία η ντο ματζόρε δεν έχει. Πως γίνεται λοιπον να παίξεις την g blues scale χωρίς τη Β ύφεση;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως γίνεται λοιπον να παίξεις την g blues scale χωρίς τη Β ύφεση;

 

Δεν παίζεις G blues scale. Παίζεις G major pentatonic + κάποιες από την G minor pentatonic ουσιαστικά.

 

Edit: Βέβαια, με τα "σηκώματα" μπορείς να πιάσεις κι άλλες νότες (πχ Db, Bb).

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία. Άμα θέλω να παίξω και τη ΣΙ ύφεση σε ποιο σημείο μπορώ να την προσεγγίσω.  Συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός αλλά τώρα μαθαίνω (προσπαθώ δηλαδή) και έχω απορίες ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άμα θέλω να παίξω και τη ΣΙ ύφεση σε ποιο σημείο μπορώ να την προσεγγίσω

 

Τρίτη τρύπα, ρούφηγμα με σήκωμα.

 

Δεν το κάνω επίτηδες ;D

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου