Προς το περιεχόμενο

pod x3 vs pod hd (φασόλια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

θέλω να αντικαταστήσω το toneport ux2 που έχω με κάτι καλύτερο και με μεγαλύτερη ποικιλία.Είδα το καινούριο pod της line 6,και προσπαθώ να το συγκρίνω με το pod x3.Σίγουρα το hd έχει καλύτερο ήχο αλλά εκτώς του οτι έχει 130 ευρώ παραπάνω απότι βλέπω έχει λιγότερους high gain ενισχυτές.Το pod το χρειάζομαι για death  και το pod x3 έχει πολύ πράμα απο high gain.Δεν ξέρω αν για τη μουσική που το θέλω το pod hd θα ναι καλύτερο απο το pod x3 και θα με καλήψει με ποικιλία ήχων (θέλω και clean ήχους βέβαια αλλά κυρίως με απασχολούν οι high gain) και αν αξίζει να δώσω αυτα τα 130 ευρώ παραπάνω.Θέλω τις γνώμες σας και τις προσωπικές σας εμπειρίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Καταρχην μπορεις να το ακουσεις στο youtube μιας κ θα ακουσεις απευθειας ηχογραφηση μεσω usb κατι π θα ειναι πολυ κοντα σ αυτο π θα ακους κ εσυ στο δικο σου pc.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Line6 απ'οτι ξερω εχει ο Νακας, ισως βρεις και αλλου, δεν το γνωριζω. Aν μενεις Αθηνα μπορεις να ερθεις σπιτι μου να δοκιμασεις οσο θες το Pod X3 Live που εχω παντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

metalmike ευχαριστώ πολυ για την πρόταση αλλά δυστηχώς είμαι αρκετά μακρια απο αθήνα.έχω ακούσει οτι video υπάρχει στο youtube και έχω ρωτήσει πολλούς αλλά με έχουν γράψει :P θέλω πιο πολύ να ακούσω τη γνώμη κάποιου που τα έχει χειριστεί.metalmike μιας και έχεις το pod x3 (νομίζω περαν του οτι το ενα είναι πεταλιέρα και το άλλο desktop δεν έχουν διαφορές στον ήχο) δεν μου λες μια γνώμη γενικά για το εργαλείο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να αντικαταστήσω το toneport ux2 που έχω με κάτι καλύτερο και με μεγαλύτερη ποικιλία.Είδα το καινούριο pod της line 6,και προσπαθώ να το συγκρίνω με το pod x3.Σίγουρα το hd έχει καλύτερο ήχο αλλά εκτώς του οτι έχει 130 ευρώ παραπάνω απότι βλέπω έχει λιγότερους high gain ενισχυτές.Το pod το χρειάζομαι για death  και το pod x3 έχει πολύ πράμα απο high gain.Δεν ξέρω αν για τη μουσική που το θέλω το pod hd θα ναι καλύτερο απο το pod x3 και θα με καλήψει με ποικιλία ήχων (θέλω και clean ήχους βέβαια αλλά κυρίως με απασχολούν οι high gain) και αν αξίζει να δώσω αυτα τα 130 ευρώ παραπάνω.Θέλω τις γνώμες σας και τις προσωπικές σας εμπειρίες

 

Γιατι δεν κρατας το toneport σαν interface αφου το εχεις και να δοκιμασεις τα εξαιρετικα plugins που κυκλοφορουν?(υποθετω οτι η χρηση που κανεις ειναι για παιξιμο στο σπιτι αφου χρησιμοποιουσες το toneport).

Tσεκαρε τα plugin του lepou και ειδικα το legion για τονους gain...οπως επισης και τα tse x30(πολυ μεταλ λεμε) αλλα και x50.Συνδιασε τα με προγραμματα που προσομειωνουν καμπινες σαν το lecab η Voxengo Boogex η redwirez(paid)...βαλε μπροστα οτι tubescreamer type πεταλακια στυλ Simunalog Ibanez TS η Mokafix creamtube πχ and be amazed.

Ακομα και οι δωρεαν λυσεις ειναι εφαμιλλες των pod αλλα αν θες και paid...πριν αγορασεις οτιδηποτε τσεκαρε τα overloud και revalver...για μενα ποιο ρεαλιστικος ηχος απο pod(αν και τα pod δεν με χαλανε καθολου).

 

Αν τωρα σωνει και καλα θες ενα απο τα δυο παρε το X3 live.Εξαιρετικο γιαυτο που θες  και τουλαχιστον εχω με το hd δεν ακουω ιδιαιτερες διαφορες(το hd μονο απο κλιπ το εχω ακουσει)ενω μπορεις να πιασεις καποιο μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To X3 το έχω δουλέψει,το έχει ο αδερφός μου.Στα συν ότι έχει μοντέλα ενισχυτών μπάσου,φωνητικά κτλ.Δουλεύεται εύκολα και παρέχει πολύ καλά αποτελέσματα,αλλά όπως και να το κάνουμε είναι μια γενιά πίσω στο modelling από το ΗD.

 

 

Έχω το pod HD300 και είναι εξαιρετικό,κι ας έχει λιγότερες δυνατότητες από το HD φασόλι ή την HD500.Για κιθάρα είναι λουκούμι (μη σου πω ότι έχω φτιάξει και ήχο μπάσου μια χαρά).Καινούργιο modelling και η διαφορά είναι παραπάνω από αντιληπτή.Με το καινούργιο firmware έχει και επιλογές master volume , sag,bias,hum και bias x , τα οποία απ΄όσο ξέρω υπάρχουν ως τώρα μόνο στο axe fx (στον ψηφιακό τομέα),και πίστεψέ με κάνουν τεράστια διαφορά στον ήχο.

 

Το φασόλι HD και η HD500 έχουν ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία στο fx chain,οπότε με ελάχιστο ψάξιμο βγάζεις ήχο.Αν ξέρεις να τα δουλεύεις,βγάζεις ΗΧΑΚΛΑ.Συν μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε studio/live.Και κανείς δε σου απαγορεύει στις ηχογραφήσεις σπίτι να χρησιμοποιείς impulses :wink,wink:

 

Κανα-δυο κλιπ ενδεικτικά (όχι δικά μου):

 

http://soundcloud.com/stigmergy/no-dance-no-fun-demo-clip

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λυση που σου προτεινει ο Dreamdancer εινα πολυ καλη αν θες κατι μονο για ηχογραφηση και για 'μενα αρκετα καλυτερη απο θεμα ηχου σε σχεση με τα pod (μιλαω για τα free plugins μιας κι εγω προσωπικα δεν θα αγοραζα ποτε vst). Eγω μπορω να σου πω πολλα πραγματα για το Χ3 αλλα δυστυχως δε μπορω να το συγκρινω με το HD (που ουσιαστικα αυτο θες εσυ) γιατι το τελευταιο δεν το εχω δοκιμασει ουτε καν ακουσει απο κοντα οποτε οπως καταλαβαινεις αν δεν το κανεις αυτο οσα βιντεακια και να δεις απο το youtube δεν θα μπορεις να ξερεις πολλα για την ηχητικη ποιοτητα ή μη του μηχανηματος. Eγω ας πουμε ειμαι 100% καλυμενος με το X3, εαν ακουσω το HD oμως ισως αυτοματως να μην ειμαι, ελπιζω να καταλαβαινεις τι θελω να πω. Σιγουρα το X3 εχει πολλα πραγματα και πολλους high gain amps αλλα πολλοι ισως ηχητικα να ειναι κοντα και εσυ να χρησιμοποιησεις 1-2 το πολυ στο τελος. Oποτε μηπως ειναι καλυτερα ποιοτητα παρα ποσοτητα; Απλα μια σκεψη κανω. 130 ευρω δεν ειναι και μικρη διαφορα παντως και να σου πω την αληθεια δεν ξερω αν οντως αυτη η χρηματικη διαφορα αντικατοπριζεται 100% σε ηχητικη διαφορα μεταξυ τους. Δε νομιζω να μεινεις παραπονεμενος με το X3 παντως, ειναι ενα εργαλειο που εχει πολλα πραγματα επανω, πολλες δυνατοτητες, χιλιοπαιγμενο, πετυχημενο σιγουρα σαν προιον και με απειρα ετοιμα patches που θα σε βοηθησουν να βγαλεις τον ηχο που εχεις στο μυαλο σου. Εγω πλεον αν δε βγει κατι πολυ καλυτερο στο δικο του ευρος τιμης δεν προκειται να το αναβαθμισω με κατι αλλο και η αισθηση μου ειναι πως το HD δεν ειναι και τοσο καλυτερο. Αλλα αλλο εγω και αλλο εσυ, γιατι εγω μιλαω για αναβαθμιση ενω εσυ για αγορα μεταξυ των 2. Παντως λεγεται σε συζητησεις πως λογικα θα υπαρξει αναβαθμιση στο HD με περισσοτερα amp models, τωρα το ποσα θα ειναι, ποια, ποτε και αν θα γινει οντως δεν το ξερει κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου