Προς το περιεχόμενο

strat vs tele faceoff (with ctc blackface stardust)!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το είχα φανταστεί οτι θα προκαλέσει συζήτηση περί προτιμήσεων το κλιπ.  :)

 

@Sfaku, ο neck στην strat είναι Van Zandt true vintage ενω η tele φοράει τους εργοστασιακούς της μαγνήτες, οι οποίοι είναι fender nocaster (καθότι nocaster και η κιθάρα...)

 

Μερικοί είπαν οτι στα χέρια μου πάει καλύτερα η strat, πρέπει να πω όμως εδώ οτι ενώ είναι και οι δύο σεταρισμένες με ίδιας μάρκας χορδές (elixir), η strat φοράει 10άρες ενώ η tele 11άρες (στο κλιπ άλλαζα τις κιθάρες on the fly και η ξαφνική μετάβαση στο lighter set μου φαινόταν πιο εύκολη υπόθεση και φυσικά το αντίστροφο πιο δύσκολη...)

 

Το περίεργο είναι οτι ενώ οι elixir μου αρέσουν στην strat, δεν μου αρέσουν τόσο στην tele και μάλλον δεν θα ξαναβάλω...(μπήκαν για πρώτη φορά δύο ημέρες πριν απο το noiz circus..)

 

Είναι πολύ ενδιαφέρον πάντως αυτό που λέτε για neck vs neck clip και θα το φτιάξω σίγουρα μέσα στο ΣΚ. ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

εγώ προτείνω να παίξει ο κος longshadow ένα κλιπ tele neck vs strat bridge  8)

και μετά θα πετάξουμε όλοι τις κιθάρες από τα παραθύρια  ;D

 

συγχαρητήρια για το παίξιμο :)

"[...] the stupid are cocksure while the intelligent are full of doubt."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ προτείνω να παίξει ο κος longshadow ένα κλιπ tele neck vs strat bridge  8)

και μετά θα πετάξουμε όλοι τις κιθάρες από τα παραθύρια  ;D

Εγώ προτείνω να κάτσει ο κος  longshadow να μελετήσει και να αφήσει τις σαχλαμάρες

γαιτί μετά θα του πετάξω τις κάρτες από το παράθυρο

:P

 

Υγ. Πειδής ξεύρω, δε νομίζω ότι έπαιξε και πολύ καλά στο test 8)

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επί του θέματος των μαγνητών tele, παίζω και στις τρεις θέσεις, κυρίως μέση και neck, πιο σπάνια τον bridge, τον οποίο χρησιμοποιώ κυρίως σε καθαρούς ήχους σόλο λόγω της τσικενίλας που αναδίδει. Έχω βέβαια λίγο ιδιαίτερη περίπτωση tele bridge (τον hot nocaster) που έχει output. Ίσως αν είχα άλλον με πιο vintage έξοδο να χρησιμοποιούσα bridge περισσότερο, γιατί επί του παρόντος σε βρόμικους ήχους αναγκάζομαι να παίζω με volume στο 8 για να κόβει λίγο.

 

Στη strat πλέον με φτιάχνει μόνο ο neck και καμιά φορά ο μεσαίος, έχω το κλασικό 57/62 σετ.

 

@Sfaku, ο neck στην strat είναι Van Zandt true vintage ενω η tele φοράει τους εργοστασιακούς της μαγνήτες, οι οποίοι είναι fender nocaster

thx! Για τους nocaster το υποψιαζόμουν, με van zandt δεν έχω παίξει αλλά εκ πρώτης ακοής ακούγονται πολύ ωραίοι.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικά αν ήθελα αυτές τις 2 θέσεις, θα έπαιρνα μια Τέλε και θα έβαζα ένα μαγνήτη strato-ειδή στο neck. Μ' ένα σμπάρο κλπ...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Απο που τον βρήκες αυτόν?

Έχω μία custom deluxe tele του 2009. Τον έχει μαμίσιο. Και έχει twisted tele στη θέση neck, που στρατίζει αρκετά (μια και το έθιξε ο chief  ;) ).

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία τέλε πρέπει να είναι αυτή, δεν έχει τύχει να παίξω (ή μήπως έχει και δεν θυμάμαι?  ::))

 

Ο twisted όντως προτιμάται απο το cs της fender σε αρκετά μοντέλα για να δώσει περισσότερη "στρατίλα" στη θέση neck (δεν είναι τόσο μουντός όσο ένας κλασσικός τέλε μαγνήτης.)

Τον είχα παλιά σε μία baja tele μου, αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ακριβώς ο ίδιος με τον δικό σου.

 

(Θυμήθηκα οτι είχαμε συζητήσει αυτό το θέμα πέρι fender μαγνητών το 2008 και είχε κάνει και μιά φοβερή παρουσίαση με photos ο elavd όπου φαινόταν ότι οι μαγνήτες της μεξικάνας classic player strat ΔΕΝ ήταν οι ίδιοι με τους "πραγματικούς" cs '69...)

 

Ό,τι θυμάμαι χαίρομαι γενικώς... ;D

 

Βάζω μπρος τώρα ένα κλιπ neck vs neck.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου