Προς το περιεχόμενο

strat vs tele faceoff (with ctc blackface stardust)!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Και εγώ ακούω τέλε δεξιά και στρατ αριστερά. Ο neck της στρατ μου δίνει πάντοτε μία αίσθηση πιο "συρμάτινης" ατάκας (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα, έχω πιει και κάτι κρασάκια  ;D ). Εδώ, αν δεν είναι θέμα παικτικό, νομίζω ότι την ακούω στο αριστερό δείγμα. Το δεξί είναι λίγο πιο mellow, οπότε λέω tele. Πραγματικά πολύ ωραίο παίξιμο, γλυκό μουσικότατο φραζάρισμα.

 

Ωραία τέλε πρέπει να είναι αυτή, δεν έχει τύχει να παίξω (ή μήπως έχει και δεν θυμάμαι?  ::))

Είναι πολύ ωραία κιθάρα. Κανονικά θα έπρεπε να ανεβάσω κανένα κλιπ, και από αυτήν και από άλλα πράγματά μου, αλλά πρέπει να κάνω όλη τη σχετική οργάνωση (και τον λίγο χρόνο μου τον επενδύω στα τραγουδάκια που σκαρώνω), άσε που πρέπει να ξεπεράσω (και να ξεπεράσουν και οι υπόλοιποι) το γεγονός ότι δεν είμαι και σπουδαίος παίκτης!

 

Ο twisted όντως προτιμάται απο το cs της fender σε αρκετά μοντέλα για να δώσει περισσότερη "στρατίλα" στη θέση neck (δεν είναι τόσο μουντός όσο ένας κλασσικός τέλε μαγνήτης.) Τον είχα παλιά σε μία baja tele μου, αν και δεν είμαι σίγουρος αν ήταν ακριβώς ο ίδιος με τον δικό σου.

 

(Θυμήθηκα οτι είχαμε συζητήσει αυτό το θέμα πέρι fender μαγνητών το 2008 και είχε κάνει και μιά φοβερή παρουσίαση με photos ο elavd όπου φαινόταν ότι οι μαγνήτες της μεξικάνας classic player strat ΔΕΝ ήταν οι ίδιοι με τους "πραγματικούς" cs '69...)

Το έχω διαβάσει το thread. Νομίζω υπάρχει και ένα αντίστοιχο για τον twisted tele (αν όχι εδώ ίσως να το είδα σε κανένα tdpri) όπου βγαίνει το συμπέρασμα ότι ο twisted της baja σε κάποιες φουρνιές μάλλον είναι ίδιος με του cs, αλλά σε άλλες δεν είναι. Ωραίος μαγνήτης, αν και μερικές φορές σκέφτομαι ότι θα έπρεπε να αλλάξω τον bridge με κάτι λιγότερο κομπρεσαρισμένο, και να έχω και ένα δεύτερο pickguard (γνωστό και ως καβάτζα ;D ) με έναν πιο κλασικό tele neck μαγνήτη.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Είδα που λέτε ότι σχεδόν κανείς με strat δεν σολάρει με τον bridge. Επειδή τυγχάνει να τον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά για τα σόλο έχω να πω ότι με ένα πολύ ελαφρύ overdrive και με το tone της κιθάρας στο 8-7 έχεις ένα πολύ ωραίο smooth lead ήχο.

Είστε μουσικός, θέλετε να βλέπετε χέρι??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είδα που λέτε ότι σχεδόν κανείς με strat δεν σολάρει με τον bridge. Επειδή τυγχάνει να τον χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά για τα σόλο έχω να πω ότι με ένα πολύ ελαφρύ overdrive και με το tone της κιθάρας στο 8-7 έχεις ένα πολύ ωραίο smooth lead ήχο.

 

+1

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το σκορ ήταν 6-1, μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση το 1 είναι αυτό που κερδίζει.

 

Ω ναι, η τέλε είναι αριστερά και η στρατ δεξιά!!  :) ;)

 

Μπράβο Κώστα... ;)

 

Βέβαια (όπως έχω πει και σε παλαιότερο θέμα) ο ήχος της στρατ μου μετά την αλλαγή του μπράτσου της με ένα warmoth quartetsawn έχει διαφοροποιηθεί αρκετά (προς το χειρότερο) απο αυτό που άκουγα πριν, όταν φορούσε το V fender μαμίσιο μπράτσο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το σκορ ήταν 6-1, μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση το 1 είναι αυτό που κερδίζει.

 

Ω ναι, η τέλε είναι αριστερά και η στρατ δεξιά!!  :) ;)

Εσένα αγόρι μου και Gibson L-5 σκάφος να σου δώσουν θα το κάνεις να ακούγεται σαν Tele! ;D ;D ;D ;D

Ωραίο παίξιμο! :)

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, το σκορ ήταν 6-1, μόνο που στη συγκεκριμένη περίπτωση το 1 είναι αυτό που κερδίζει.

 

Ω ναι, η τέλε είναι αριστερά και η στρατ δεξιά!!  :) ;)

 

Μπράβο Κώστα... ;)

 

Βέβαια (όπως έχω πει και σε παλαιότερο θέμα) ο ήχος της στρατ μου μετά την αλλαγή του μπράτσου της με ένα warmoth quartetsawn έχει διαφοροποιηθεί αρκετά (προς το χειρότερο) απο αυτό που άκουγα πριν, όταν φορούσε το V fender μαμίσιο μπράτσο της.

 

Έπρεπε να το έχω καταλάβει από την αρχή ,τα ηχεία μου είναι συνδεδεμένα ανάποδα  ;D ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έπρεπε να το έχω καταλάβει από την αρχή ,τα ηχεία μου είναι συνδεδεμένα ανάποδα  ;D ;D ;D ;D

 

Αμ εγώ που άκουγα κρεμασμένος ανάποδα από τον πολυέλαιο;  ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου