Προς το περιεχόμενο

Κλεοπάτρα project


argytar

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και γω είμαι σε αναζήτηση, έχω κατι παρόμοιο και επειδη είναι κοντή σχετικά η απόσταση απο τον άξονα δεν φτάνει να κάνω τις τρύπες για τις χορδές της tele , μάλλον πρέπει να πάρω κάτι με μεγαλύτερη απόσταση απο τον άξονα ή το κόλπο που έχεις πάρει εσύ της wholfcraft :D

Εξη χορδές και ειναι πολλές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και γω είμαι σε αναζήτηση, έχω κατι παρόμοιο και επειδη είναι κοντή σχετικά η απόσταση απο τον άξονα δεν φτάνει να κάνω τις τρύπες για τις χορδές της tele , μάλλον πρέπει να πάρω κάτι με μεγαλύτερη απόσταση απο τον άξονα ή το κόλπο που έχεις πάρει εσύ της wholfcraft :D

 

Noμίζω ότι για τις δουλειές που τα θέλουμε τελικά αρκούν, εγώ το ήθελα για τριβείο αλλά μόλις είδα ένα βιντεάκι του Ηλία κατάλαβα τελικά ότι πιο χρήσιμο είναι ένα spindle sander. Το plunge της wolfkraft με καλύπτει θα έλεγα για τις  τρύπες στη μέση του σώματος ,όντως θες μεγάλο κολωνάτο για να τις κάνεις αλλιώς ,και δεν χωράει στο εργαστήρι ούτε για πλάκα...

Θα δούμε , λέω αυτή τη φορά να κρατηθώ πριν κάνω την επόμενη κίνηση...

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργυρη για τριβειο δεν κανει, το εψαξα αρκετα πριν παρω το spindle sander. το τρυπανι ειναι φτιαγμενο για να δεχεται καθετη δυναμη, μολις βαλεις κυκλικο τριβειο θα δεχτει μεγαλη πιεση στο πλαι και αργα η γρηγορα θα τα παιξει. ασε που εκτος απο την κυκλικη κινηση εχει και πανω κατω και ετσι δεν αφηνει χαρακιες. τριβω με 80αρι γυαλοχαρτο και η επιφανεια ειναι φοβερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αργυρη για τριβειο δεν κανει, το εψαξα αρκετα πριν παρω το spindle sander. το τρυπανι ειναι φτιαγμενο για να δεχεται καθετη δυναμη, μολις βαλεις κυκλικο τριβειο θα δεχτει μεγαλη πιεση στο πλαι και αργα η γρηγορα θα τα παιξει. ασε που εκτος απο την κυκλικη κινηση εχει και πανω κατω και ετσι δεν αφηνει χαρακιες. τριβω με 80αρι γυαλοχαρτο και η επιφανεια ειναι φοβερη.

 

Εψήθην! Στείλε κανένα λινκ γιατί μέχρι στιγμής στο ebay δεν βλέπω να στέλνουν Ελλάδα.... έχει πάντως πολλές χρήσεις πχ...

 

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αργύρη, απ'το πρώτο (πολύ καλό) βίντεο που έβαλες, σκέφτηκα ένα "κόλπάκι", αλλά λόγο έλλειψης χρόνου δεν μπορώ να το υλοποιήσω και άρα δεν ξέρω αν θα δουλέψει.

Το σκεπτικό είναι φτιαχτεί μία βάση που να μπαίνει από κάτω το δράπανο και από πάνω να φτιαχτεί ένας κύλινδρος (από έτοιμο στρογγυλά πόδια ;) ;D ) που θα παίρνει αυτοκόλλητα γυαλόχαρτα.

 

Η βάση (έτσι όπως το σκέφτηκα) θα αποτελείται από 2 ξύλα με μία τρύπα στη μέση. Τα δύο ξύλα μεταξύ τους θα σφίγγουν με πεταλούδα και ροδέλες.

Εκεί που θα είναι η τρύπα μπορεί να μπει και ένας προσαρμογέας με σφιγκτήρα όπως αυτόν που έχουν οι μπροστινές χειρολαβές των δράπανων.

 

Δεν ξέρω μπορεί και να είναι βλακεία η όλη ιδέα, αλλά είπα να την πω.

Η φωτογραφία είναι ένα "σχεδιάκι"  στο χέρι (ολίγον πρόχειρο ;D ).

Vasi_gia_drapano.png.1f354bddb4043cbc84b7cb0011fabe55.png

Lyrics: Wasted Time Between Solos!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να βάλει το όργανο θα παιζει απο μόνο του ;D

μη σου πω οτι θα σολαρει κιολας (απο μονο του παντα)  ;D ;D

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτι και να βάλει το όργανο θα παιζει απο μόνο του ;D

 

Ελπίζω γιατί ο κουμπάρος τώρα θα μάθει να παίζει από αριστερά ,μέχρι τώρα έπαιζε κανονικά ενώ είναι αριστερόχειρας!

 

Λοιπόν για κόψτε εδώ φάση

 

"Πενία τέχνας κατεργάζεται"

 

με 2.5 ευρά πήρα δυο MDF έτοιμα κομμένα και μετά τα τρύπησα αναλόγως

 

DSC00216-1.jpg

 

Επειτα με δυο νεες τρυπες περασα τη φτηνοβαση για το κολωνατο δράπανο

 

DSC00217-1.jpg

 

DSC00223-1.jpg

 

DSC00222-1.jpg

 

οπότε πριν πάρω spindle sander έκανα τη φάση έτσι.

 

εν τω μεταξύ αυτό το πράμα είναι απίστευτο αν το δουλέψεις στο χέρι κάνει πολύ ωραία κοντουρζ στα σώματα (μια από τις αγαπημένες μου ασχολίες)

 

και πιαρεσιές για σόλα στο 22 σε δευτερόλεπτα!

 

DSC00224-1.jpg

 

 

''It's dark and we're wearing sunglasses''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου