Προς το περιεχόμενο

Analog Recording


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα....ειχα ορεξη να γραψω και αλλα(για τα αναλογικα), απο οτι βλεπω ομως μαλλον δεν γινονται και τοσο κατανοητα. Οταν απο ολα τα post εχει μεινει το "επαρχιωτες" και το "κουλοι", που στην τελικη ποτε δεν ειπα κανεναν ουτε το ενα ουτε το αλλο τοτε τι να πω. Μιλησα για "επαρχιωτικες αντιληψεις" απο ορισμενους, αν ολοι εσεις που το σχολιασατε νιωθετε ετσι τοτε εγω τι φταιω? Ουτε "κουλο" ειπα καποιον, απλα ειπα οτι αν εισαι τοσο κουλος και πρεπει να το πεθανεις στα edit τοτε κρατα το P.C, και παλι δεν φταιω εγω αν καποιος νιωθει ετσι.

 

Οταν εκανα το πρωτο post,δεν το εκανα για να παγιδευσω κανεναν, εθεσα ενα topic προς συζητηση, ποτε δεν ειπα "ειμαι καινουργιος δεν ξερω πειτε μου". Ο λογος που αντεδρασα ετσι(και δεν περιμενα να γεμισουν 3 σελιδες, απλα ελειπα) ειναι η σιγουρια που απαντανε μερικοι, οσο ποσο οταν συμβουλευουν(οπως λενε) τους καινουργιους. το να λες και ποσοστα σε σχεση με την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ δισκογραφια γιατι κατι που προφανως δεν γνωριζεις ειναι το λιγοτερο ανευθυνο μην πω dangerous. το αν εγραψα χωρις παραγραφους ερχεται σε δευτερη μοιρα σε σχεση με κατι τετοια, τουλαχιστον σκεφτομαι τι θα πω πριν το γραψω σε αντιθεση με κατι αλλους(θελω να πιστευω πως αυτα με τι 1% για τα analogue μαλλον του ξεφυγαν).

 

ΠΟΤΕ δεν ακυρωσα το digital σε κανενα απο τα post μου, ισα ισα που ειπα οτι ο συνδυασμος τον 2 ειναι fine, μιλησα για τα χαρακτηριστικα του tape για να προσπαθησω να εξηγησω την ζεστασια, αν ακομα δεν εγινε clear με χαρα να υποδεχτω στο studio οποιον θελει να την ακουσει κιολας.

 

Αν ορισμενοι τωρα δεν ειχαν ουτε το μερακι ουτε τα skills αλλα ουτε και την γνωση να καλιμπραρουν ενα μαγνητοφωνο και τους φαινεται εφιαλτης τοτε δεν τους φταει το tape αλλου ειναι το προβλημα. Εχω δει τεχνικους που κανουν παπαδες με το BIAS και ξερεις κατι? γουσταρουν οσο δεν παει αυτο που κανουν και το κανουν καλα!!!!! Οσο για αυτους που τους ειναι εφιαλτης να mixaroun σε tape τοτε μιλαμε για ιδιαιτερες περιπτωσεις,ατομα τετοια μαλλον προτιμανε να εχουν το 1176ln σε plug in, αμα το εχουν μπροστα τους κατι παει στραβα. Πολλα κουμπακια φιλε στην μιξη, πακετο. in the box λοιπον. μην μου λες ομως για μυθους που ταλαιπωρουν το χωρο, αλλα ταλαιπωρουν το χωρο dude......

 

Στη τελικη το μονο που ηθελα να πω ειναι οτι δεν ειναι τοσο ακριβο και απιαστο οσο λεγεται, και τελικα αξιζει τον κοπο... το combo και τον 2 ακομα καλυτερα. Τωρα για κατι post με qoutes , photo με ferrari και αλλα, οκ καταλαβα.

 

Να σται καλα , ελπιζω να παρετε τον χρονο να καταλαβετε τι θελω να πω.

 

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 118
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ποια ειναι η γνώμη σας για το Analog Recording? Θα ήθελα να ξέρω αν είναι κατα κάποιο καλύτερη απο το digital τρόπο......Ευχαριστώ πολύ.

Για να σε βοηθήσω να θυμηθείς πως ξεκίνησες την κουβέντα.

Αν "ξέρεις" και έχεις μετά από παγκόσμια εμπειρία αποφασίσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει, γούστο σου καπέλο σου και καπελαδούρα σου αλλά καθιστά την αρχική σου ερώτηση φαιδρή εάν όχι εκ του πονηρού.

 

Υπήρξαν τεκμηριωμένες απαντήσεις και συζητήσεις για τις προτιμήσεις και τις απόψεις σχετικά με τις εξελίξεις.

 

Αν είσαι θυμωμένος με κάποιον που είπε κάτι απόλυτο εκτός φόρουμ, πήγαινε και αντέκρουσέ τον με τα δικά σου απόλυτα επιχειρήματα.

 

Αν δεν σου αρέσει η ψηφιακή επεξεργασία μην την κάνεις και άσε να την κάνουν όσοι θέλουν.

 

Και τέλος πάντων μην έχεις λυμένο το ζωνάρι σου....

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να καταλάβουμε ρε φίλε; Δεν υπάρχει κάτι να καταλάβουμε! Been there, done that, πάμε παρακάτω.

 

Θέλεις να γράφεις σε tape; Με γεια σου με χαρά σου. Τι νομίζεις, ότι ανακάλυψες την Αμερική;

 

Από εκεί και πέρα, μια χαρά γράφεις και σε digital, με περισσότερες δυνατότητες, ευκολίες κλπ. Αν θέλεις ντε και καλά tape γράψε σε tape, μη νομίζεις όμως ότι έγινες και... γκουρού  ;D επειδή έγραψες σε tape  ;D ΑΛΛΑ πράγματα είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο σημαντικά, η σύνθεση, η ενορχήστρωση, η εκτέλεση, Ο ΧΩΡΟΣ, τα όργανα, και πάνω από όλα Η ΓΝΩΣΗ. ΑΥΤΑ είναι που μετράνε, αν περιμένεις από την... ταινία να λύσει όλα τα προβλήματα, θα περιμένεις πολύ.

 

Εντάξει, το έκανες το κομμάτι σου, ΟΚ, το είπες, γουστάρεις... ζέστη  ;D Enough.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(θελω να πιστευω πως αυτα με τι 1% για τα analogue μαλλον του ξεφυγαν).

 

Δηλαδη θελεις σωνει και καλα να μας πεισεις οτι το digital recording/mixing δεν ειναι αυτη τη στιγμη το ΚΥΡΙΑΡΧΟ μεσο καταγραφης μουσικης? (τωρα αν ειναι 90%,92% ή 99% δεν χαθηκε και ο κοσμος)

 

 

 

γιατι κατι που προφανως δεν γνωριζεις

 

Επειδη λοιπον υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που ΞΕΡΟΥΝ καλο ειναι να μην εισαι τοσο σιγουρος οτι...ΔΕΝ ξερουν....

 

Δεν θα κανουμε εδω μεσα πρωταθλητισμο....γνωσεων βεβαια αλλα τουλαχιστον ΕΓΩ (μια και σαφως αναφερεσαι σε εμενα) ΞΕΡΩ για τι σου μιλαω..

 

Αυτη τη στιγμη η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφια των ηχογραφησεων και το... 99,9% των ΜΙΞΕΩΝ (συνεχιζεις να το αγνοεις αυτο) γινονται σε DAW δηλ. ΨΗΦΙΑΚΑ (με ή χωρις τη βοηθεια αναλογικων επεξεργαστων αναλογα με τα γουστα και τις αναγκες του καθε παραγωγου και μηχανικου ηχου/μικτη)

 

Τα μπομπινοφωνα στις ΣΠΑΝΙΕΣ φορες που χρησιμοποιουνται (ενταξει μπορει και να μην ειναι το 1% αλλα αν σκεφτεις ποσες χιλιαδες παραγωγες γινονται στον κοσμο και ποσες ειναι οι ..μπομπινατες παραγωγες που γινονται στα μεγαλα στουντιο στις ΗΠΑ & Αγγλια ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ    ;D) χρησιμοποιουνται στο πρωτο σταδιο (δηλ.απλα στην ηχογραφηση καποιων,κυριως ντραμς και κιθαρων,Tracks ) και μετα απλα γινονται dump σε

daw για περαιτερω επεξεργασια....το mix/mastering δε φυσικα εχει παψει εδω και χρονια να ειναι μονο αναλογικο.

 

Απο εκει και περα προσπαθεις σωνει και καλα να μας πεισεις οτι το αναλογικο ειναι...καλυτερο...αγνοωντας οτι ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ( εμενα ας πουμε και ηχητικα τα  γραμμενα σε μπομπινα φωνητικα ΔΕΝ μου αρεσουν τοσο οσο τα ψηφιακα,το ιδιο και οι κιθαρες αλλα και το μπασο).

 

Επισης αγνοεις οτι αυτο που εσυ ονομαζεις ψηφιακη  '''ψυχραδα" αλλοι το ονομαζουν clarity & πιστοτητα στον ηχο ή απλα "κρυσταλλινο" ηχο...

 

Τελος εκει που εχει φτασει η δειγματοληψια του digital πολυ περισσοτερο..αναλογικο και ζεστο ηχο θα εχει μια παραγωγη αν καποιος επενδυσει σε vintage outboard gear ,παρα αν επενδυσει σε μπομπινοφωνο...

 

Τα περι skills που λες δεν τα σχολιαζω καν ,εκτος βεβαια και αν μας παραθεσεις δισκογραφια ΣΟΥ η οποια δειχνει οτι ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ τα skills μας (ευχαριστως να σου παραθεσω την δικη μου και ας ειναι & ταπεινη...ενω υπαρχουν και μελη εδω μεσα με σημαντικοτατο  εργο που σιγουρα ειναι ακομα ειδικοτεροι στο να σε...πεισουν οτι τα...παραλες...)

 

αυτα και οχι ακομα δεν εχω καταλαβει ΤΙ ακριβως θες να μας πεις....μια και συμφωνω με αυτο

 

Αν "ξέρεις" και έχεις μετά από παγκόσμια εμπειρία αποφασίσει τι πρέπει και τι δεν πρέπει, γούστο σου καπέλο σου και καπελαδούρα σου αλλά καθιστά την αρχική σου ερώτηση φαιδρή εάν όχι εκ του πονηρού.

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να καταλάβουμε ρε φίλε; Δεν υπάρχει κάτι να καταλάβουμε! Been there, done that, πάμε παρακάτω.

 

Θέλεις να γράφεις σε tape; Με γεια σου με χαρά σου. Τι νομίζεις, ότι ανακάλυψες την Αμερική;

 

Από εκεί και πέρα, μια χαρά γράφεις και σε digital, με περισσότερες δυνατότητες, ευκολίες κλπ. Αν θέλεις ντε και καλά tape γράψε σε tape, μη νομίζεις όμως ότι έγινες και... γκουρού  ;D επειδή έγραψες σε tape  ;D ΑΛΛΑ πράγματα είναι ΑΠΕΙΡΩΣ πιο σημαντικά, η σύνθεση, η ενορχήστρωση, η εκτέλεση, Ο ΧΩΡΟΣ, τα όργανα, και πάνω από όλα Η ΓΝΩΣΗ. ΑΥΤΑ είναι που μετράνε, αν περιμένεις από την... ταινία να λύσει όλα τα προβλήματα, θα περιμένεις πολύ.

 

Εντάξει, το έκανες το κομμάτι σου, ΟΚ, το είπες, γουστάρεις... ζέστη  ;D Enough.

 

 

 

ε λοιπον τα καταφερες ελα να ξεκατινιαστουμε τωρα αφου το θες.......ποιος σου ειπε οτι σταματησα να γραφω σε tape ποτε??και ποιος σου ειπε οτι δεν κανω use DAW?....αφου λοιπον λες οτι ξαφνικα το ανακαλυψα και οτι και καλα εγινα και guru του ειδους να σου πω φιλε μου οτι cubase δουλευουμε πριν βγει vst τεχνολογια και τουλαχιστον ειμαι σε θεση να πω καποια πραγματα......ξερεις ποσο χρονων ειμαι και αν την εζησα την εποχη αυτη........????? ΟΧΙ....απο αυτα που διαβασες τι καταλαβες???? τιποτα.......ακυρωσα το digital??? ΟΧΙ......υμαρτον πια..........

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα περι skills που λες δεν τα σχολιαζω καν ,εκτος βεβαια και αν μας παραθεσεις δισκογραφια ΣΟΥ η οποια δειχνει οτι ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ τα skills μας

για τη ταμπακιέρα...τίποτα? ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη θελεις σωνει και καλα να μας πεισεις οτι το digital recording/mixing δεν ειναι αυτη τη στιγμη το ΚΥΡΙΑΡΧΟ μεσο καταγραφης μουσικης? (τωρα αν ειναι 90%,92% ή 99% δεν χαθηκε και ο κοσμος)

 

 

 

Επειδη λοιπον υπαρχουν αρκετοι εδω μεσα που ΞΕΡΟΥΝ καλο ειναι να μην εισαι τοσο σιγουρος οτι...ΔΕΝ ξερουν....

 

Δεν θα κανουμε εδω μεσα πρωταθλητισμο....γνωσεων βεβαια αλλα τουλαχιστον ΕΓΩ (μια και σαφως αναφερεσαι σε εμενα) ΞΕΡΩ για τι σου μιλαω..

 

Αυτη τη στιγμη η ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΗ πλειοψηφια των ηχογραφησεων και το... 99,9% των ΜΙΞΕΩΝ (συνεχιζεις να το αγνοεις αυτο) γινονται σε DAW δηλ. ΨΗΦΙΑΚΑ (με ή χωρις τη βοηθεια αναλογικων επεξεργαστων αναλογα με τα γουστα και τις αναγκες του καθε παραγωγου και μηχανικου ηχου/μικτη)

 

Τα μπομπινοφωνα στις ΣΠΑΝΙΕΣ φορες που χρησιμοποιουνται (ενταξει μπορει και να μην ειναι το 1% αλλα αν σκεφτεις ποσες χιλιαδες παραγωγες γινονται στον κοσμο και ποσες ειναι οι ..μπομπινατες παραγωγες που γινονται στα μεγαλα στουντιο στις ΗΠΑ & Αγγλια ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ    ;D) χρησιμοποιουνται στο πρωτο σταδιο (δηλ.απλα στην ηχογραφηση καποιων,κυριως ντραμς και κιθαρων,Tracks ) και μετα απλα γινονται dump σε

daw για περαιτερω επεξεργασια....το mix/mastering δε φυσικα εχει παψει εδω και χρονια να ειναι μονο αναλογικο.

 

Απο εκει και περα προσπαθεις σωνει και καλα να μας πεισεις οτι το αναλογικο ειναι...καλυτερο...αγνοωντας οτι ΔΕΝ ΑΡΕΣΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ( εμενα ας πουμε και ηχητικα τα  γραμμενα σε μπομπινα φωνητικα ΔΕΝ μου αρεσουν τοσο οσο τα ψηφιακα,το ιδιο και οι κιθαρες αλλα και το μπασο).

 

Επισης αγνοεις οτι αυτο που εσυ ονομαζεις ψηφιακη  '''ψυχραδα" αλλοι το ονομαζουν clarity & πιστοτητα στον ηχο ή απλα "κρυσταλλινο" ηχο...

 

Τελος εκει που εχει φτασει η δειγματοληψια του digital πολυ περισσοτερο..αναλογικο και ζεστο ηχο θα εχει μια παραγωγη αν καποιος επενδυσει σε vintage outboard gear ,παρα αν επενδυσει σε μπομπινοφωνο...

 

Τα περι skills που λες δεν τα σχολιαζω καν ,εκτος βεβαια και αν μας παραθεσεις δισκογραφια ΣΟΥ η οποια δειχνει οτι ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΚΡΙΝΕΙΣ τα skills μας (ευχαριστως να σου παραθεσω την δικη μου και ας ειναι & ταπεινη...ενω υπαρχουν και μελη εδω μεσα με σημαντικοτατο  εργο που σιγουρα ειναι ακομα ειδικοτεροι στο να σε...πεισουν οτι τα...παραλες...)

 

αυτα και οχι ακομα δεν εχω καταλαβει ΤΙ ακριβως θες να μας πεις....μια και συμφωνω με αυτο

 

 

 

μα το ειπα τοσες φορες με χαρα θα υποδεχτω οποιον θελει στο studio να τα πουμε οπως πρεπει....κοιτα dude...στην τελικη οντως i dont give a f#@#k αν καποιος γραψει η οχι tape.....forum ειναι νομιζω και εβαλα ενα topic... ok???  

 

το Ξαναλεω αν καποιος θελει να δει what am talking about θα χαρω να τα πουμε realtime δεν θα βγαλω bio εδω........

its all good!!!!

 

Rehearse more....edit less!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξακολουθω να μη καταλαβαινω ΤΙ ακριβως θελεις...αλλα και τι λες...

 

 

Στην αρχη μας ρωτας αν το αναλογικο ειναι καλο (ρωτας δηλ. τη ΓΝΩΜΗ μας)...

 

Στην...λεμε λοιπον τη γνωμη μας οτι η 100% αναλογικη ηχογραφηση και μιξη ειναι παρελθον για τη συντριπτικη πλειοψηφια των ηχογραφησεων.... και μας επιτιθεσαι λεγοντας οτι ειμαστε ασχετοι και οτι το tape recording ειναι οτι καλυτερο εχει εφευρεθει  since sliced bread.. ;D

 

Επιπλεον μας κατηγορεις οτι δεν ...μυρισαμε τα νυχια μας καλα... ;D.. ωστε να καταλαβουμε οτι μιλουσες για ενα...combo analog & digital recording (εχασε η Βενετια βελλονι δηλ.μια και η κουτση Μαρια γνωριζει οτι ειναι μια πρακτικη που ευρεως ακολουθειται ειδικα αν παιζουν πολλα φραγκα και καποιος θελει vintage χροια στον ηχο του και ΝΑΙ οντως ειναι ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ λυση ΑΝ καποιος θελει να κινηθει σε αυτη την κατευθυνση)  

 

Μετα ΞΑΝΑ-ρωτας τη γνωμη μας και οταν σου την...ξανα-λεμε εξακολουθεις να μας μιλας σε στυλ "Ξερεις ποιος ειμαι εγω ρε?Εγω επαιζα με το cubase πριν καλα καλα εσυ βαλεις πανες..."

 

Ειλικρινα εξακολουθω να ΜΗΝ καταλαβαινω την ΟΥΣΙΑ του ποστ σου...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα το ειπα τοσες φορες με χαρα θα υποδεχτω οποιον θελει στο studio να τα πουμε οπως πρεπει....κοιτα dude...στην τελικη οντως i dont give a f#@#k αν καποιος γραψει η οχι tape.....forum ειναι νομιζω και εβαλα ενα topic... ok???  

 

το Ξαναλεω αν καποιος θελει να δει what am talking about θα χαρω να τα πουμε realtime δεν θα βγαλω bio εδω........

its all good!!!!

Βρε αδελφέ το ζήτημα είναι ακριβώς αυτό.

Ότι δεν έβαλες topic.

Ενώ θα μπορούσες να εκθέσεις τις απόψεις σου, (αν όντως υφίστανται λόγω ηλικίας όπως λες και εμπειρίας με μεγάλα ονόματα στο εξωτερικό), τεκμηριωμένα σε ένα πλήρες άρθρο, μπαίνεις σαν πιτσιρικάς που θέλει να τρολλάρει.

Απειρία στα θέματα φόρουμ; Ίσως.

Λάθος τρόπος έναρξης συζήτησης; Σίγουρα.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινα εξακολουθω να ΜΗΝ καταλαβαινω την ΟΥΣΙΑ του ποστ σου...

το Ξαναλεω αν καποιος θελει να δει what am talking about θα χαρω να τα πουμε realtime δεν θα βγαλω bio εδω........

Εγώ που είμαι πιο μεγάλος από σένα ;D...νομίζω ότι καταλαβαίνω...δύσκολες οι εποχές 8)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου