Προς το περιεχόμενο

EVH 5150 III Mini 50 Watt - Metal Test


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχοντας ακούσει τον ενισχυτή, αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι στο ότι αναφέρατε και οι 2 για boostάρισμα! Boostάρισμα χρησιμοποιείται συνήθως είτε για να κάνεις τον ήχο πιο σφιχτό/focused είτε για να δώσεις λίγο γκάζι παραπάνω και θεωρώ πως ο 5153 δε χρειάζεται τίποτα από τα 2, ειδικά το 2ο, έχει τόνους gain, όσο δεν έχω ξαναδεί σε άλλο ενισχυτή.

 

Όσον αφορά το αν θα μπορείς να βγάλεις τον ήχο που θες, πέρα από την προσωπική μου δοκιμή, επειδή τον έχω ακούσει και σε live μπάντας που παίζει hard rock αλλά και σε μπάντα μοντέρνου metal, και στα 2 ο ήχος ήταν εξαιρετικός, όπως πρέπει και χρειάζεται για το κάθε στυλ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 77
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συμφωνώ με τον the box . Όσο για το θεμα με το βολιουμ που παραθετεις φιλε the box εχεις δίκιο αλλα λύνεται με ενα midi controller η μια πεταλιερα που διαθέτει δυνατότητα σύνδεσης midi . Οταν συνδέσεις μια midi πεταλιερα εχεις την δυνατότητα να παρακάμψεις εντελώς το foot controller του ενίσχυτη και πλέον να αλλάζεις τα κανάλια του ενίσχυτη απο το midi . Οποτε αν δεν θέλεις κανενα απολύτως εφε , απλα βάζεις στην πεταλιερα ενα volume pedal οταν το γυρίζεις στο μπλε κανάλι όπου εχει και το πρόβλημα και λύνεις το πρόβλημα !!! Αν δεν το ειπα καλα πες μου να το παλέψω να το πω διαφορετικά !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ metalmike : Αδερφε, αναφερομουν στο 2ο καναλι καναλι και επ ουδενι στο 3ο. Στο 3ο οποιος βαλει το γκειν πανω απο το 5 ειναι ή τρελος ή 15χρονος (νταξει ημι-τρολλαρω). Επισης, αν οι μαγνητες ειναι πολυ high output (px emg) ενδεχεται ουτε το 2ο να θελει μπουσταρισμα.

 

@Aris :http://www.youtube.com/watch?v=BFSm6O9htJQ

Τυχαινει να το εχω το hd500, αλλα βαριεμαι ακομα να δοκιμασω την συνδεσμολογια του βιδ.

 

εδιτ: Αρη, δεν αναφερομουν τοσο στο γνωστο volume jump μεταξυ 1ου και 2ου, οσο στο γεγονος οτι το SHARED eq kai gain/master σε περιοριζει στο να φτιαξεις ενα usable ηχο σε καθε καναλι. Βεβαια, αυτο μαλλον λυνεται με λυσεις οπως αυτη του παραπανω βιντεο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ metalmike : Αδερφε, αναφερομουν στο 2ο καναλι καναλι και επ ουδενι στο 3ο. Στο 3ο οποιος βαλει το γκειν πανω απο το 5 ειναι ή τρελος ή 15χρονος (νταξει ημι-τρολλαρω). Επισης, αν οι μαγνητες ειναι πολυ high output (px emg) ενδεχεται ουτε το 2ο να θελει μπουσταρισμα.

 

Ναι, κατάλαβα πως αναφερόσουν στο 2ο! Για τα δικά μου γούστα πάντα δεν θα χρειαζόμουν boοstάρισμα στο κανάλι αυτό, αλλά εγώ παίζω γενικότερα metal με όσο λιγότερο gain γίνεται οπότε ο καθένας έχει τις δικές του προτιμήσεις! Ειδικότερα, όσο ψηλότερα είναι το volume, τόσο λιγότερο gain χρειάζεται! Συζήτηση να κάνουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

εδιτ: Αρη, δεν αναφερομουν τοσο στο γνωστο volume jump μεταξυ 1ου και 2ου, οσο στο γεγονος οτι το SHARED eq kai gain/master σε περιοριζει στο να φτιαξεις ενα usable ηχο σε καθε καναλι. Βεβαια, αυτο μαλλον λυνεται με λυσεις οπως αυτη του παραπανω βιντεο.

 

Εξισου μπορεις στο καναλι του καθαρου ειτε στο καναλι του μπλε , εκτος απο το βολιουμ πενταλ να προσθεσεις ενα eq μεσα απο την πεταλιερα σου η μεσω ενος midi controller και ενα πεταλι eq στο συγκεκριμενο καναλι...

 

Δηλαδη εχεις ας πουμε εναν midi controller με 3 p.x. κουμπια... Στο ενα βαζεις ενα γαματο καθαρο σκετο , με σκετο ενισχυτη , χωρις eq pedals , κτλ... Στο μπλε ομως καναλι που παιζει να ειναι το καλυτερο καναλι του ενισχυτη , τοτε αξιζει να συνδεσεις αυτο τον ηχο με το δευτερο καναλι του midi controller και 2 πεταλια , ενα πεταλι eq οπου κανεις οτι νομιζεις ωστε να φτιαξεις το ηχοχρωμα και ενα volume οπου ρυθμιζεις το volume jump... Θεωρω οτι ο συγκεκριμενος ενισχυτης αν δεν παρεις το 100% του καθαρου και του μπλε , ειναι μεγαλο κριμα... !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη συγνώμη πάλι αλλά δεν μου απάντησες στο θέμα με την αγορά του.Τον αγόρασες από την Ελλάδα ή από το εξωτερικό;Και από που αν επιτρέπεται;  Ευχαριστώ.Ή κάποιος άλλος που να γνωρίζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρη συγνώμη πάλι αλλά δεν μου απάντησες στο θέμα με την αγορά του.Τον αγόρασες από την Ελλάδα ή από το εξωτερικό;Και από που αν επιτρέπεται;  Ευχαριστώ.Ή κάποιος άλλος που να γνωρίζει .

 

Το αγορασα απο εναν φιλο , ο οποιος τον ειχε αγορασει απο thomann... Η συμβουλη μου ειναι να τον παρεις απο Ελλαδα αν υπαρχει καπου και επισης να παρεις τον made in mexico . Οχι τον βιετναμ... Μην ρωτας το γιατι γιατι ειναι μεγαλη η απαντηση. Εχουν κανει μια αλλαγη μικρη στο κυκλωμα στους μεξικο !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αγορασα απο εναν φιλο , ο οποιος τον ειχε αγορασει απο thomann... Η συμβουλη μου ειναι να τον παρεις απο Ελλαδα αν υπαρχει καπου και επισης να παρεις τον made in mexico . Οχι τον βιετναμ... Μην ρωτας το γιατι γιατι ειναι μεγαλη η απαντηση. Εχουν κανει μια αλλαγη μικρη στο κυκλωμα στους μεξικο !!!

 

Παντως νομιζω οτι οι βιετναμεζικοι εχουν εξαντληθει προ πολλου οποτε δεν διατρεχει και μεγαλο κινδυνο. Εμεις τον πηραμε δυο ατομα με διαφορα 4-5 μηνων απο το music store και ηταν κανονικα μεξικανικος. Αρχες 2013.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως νομιζω οτι οι βιετναμεζικοι εχουν εξαντληθει προ πολλου οποτε δεν διατρεχει και μεγαλο κινδυνο. Εμεις τον πηραμε δυο ατομα με διαφορα 4-5 μηνων απο το music store και ηταν κανονικα μεξικανικος. Αρχες 2013.

 

Ομειλουμε για μτχ... !!! Βεβαια δεν ειναι ολοι οι βιετναμ προβληματικοι. Αν Βρεθει σε αγγελεια βιετναμ , αρκει ενα ακουσμα... Αν εχεις πεσει στους προβληματικους , με το που θα κανεις την ηχητικη δοκιμη θα το καταλαβεις αμεσως... !!! Υπηρξε μια συγκεκριμενη και μικρη παρτιδα βιετναμεζων που ειναι εναν παραπανω πυκνωτη καπου ενδιαμεσα στο pre και στο post . Αυτο αφαιρεθηκε στην συνεχεια  !!! Ολοι οι υπολιποι βιετναμ ηταν κομπλε... Απλα το καταθετω ως εμπειρια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχω φάει όλο τον κόσμο και δεν βρίσκω κάτι από την Ελλάδα.Τώρα στα μαγαζιά του εξωτερικού υπάρχουν προφανώς αλλά το θέμα είναι θα είναι μεξικάνικοι ή βιετναμέζικοι;Μήπως κάποιος μπορεί να βοηθήσει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου