Προς το περιεχόμενο

Με αφορμή την αγορά MacBook απο Καναδά.


ninja

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι γεγονός πως αφού μας παρακρατούν ήδη το 65% του μισθού μας για να πληρώνουν τον στρατό των υπεράριθμων διορισμένων στο δημόσιο και συνταξιοδοτημένων στα 55 του ψηφοφόρων τους, δεν μπορούμε να μιλάμε για ανηθικότητα σε όποιον από μας προσπαθεί να φοροδιαφύγει. Ήδη εγώ προσωπικά αισθάνομαι πως με το παραπάνω και εν γνώση μου πληρώνω ακριβά όλη αυτή την μεγάλη μερίδα των άχρηστων συμπολιτών μου που με εκμεταλλεύεται.

 

Αν βγεί νόμος που ορίζει ότι θα πρέπει να κάτσω να μου αφαιρέσουν ένα νεφρό για να σωθεί το κάθε λαμογιο και δεν τον υπακούσω, δεν είμαι ανήθικος.

 

Φίλε είσαι λάθος. Το ξέρω από σίγουρη πηγή ότι εντός μικρού σχετικά χρονικού διαστήματος και παρόλο που μυστήριο και ασάφεια συνοδεύουν τον ακριβή τρόπο,  πρόκειται να απολυθούν από το δημόσιο δύο άτομα. 

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 217
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μετά το trolley που μου 'κανε τη μούρη κρέας αλλά και την αινιγματικής φύσεως πληροφορία του harilatron, ας γράψω ένα μεγαλύτερο ποστ..

 

 

Αυτες τις μερες ειμαι στο Βερολινο για τις γιορτες και εχω μαζι μου κατι φιλους απο Ελλαδα,χθες το βραδυ ειχαμε ακριβως αυτη τη συζητηση,ειχαμε βγει με κατι Γερμανους,και ο Ελληνας φιλος μου,ο οποιος ζει σε 300 τμ στο Κολωνακι,εχει διαμερισμα στο Παρισι,μια Μερσεντες και ενα "εξοχικο" στην Υδρα, και δηλωνει 2000 ευρω το μηνα εισοδημα,  αρχισε να λεει ΑΚΡΙΒΩΣ τα ΙΔΙΑ με αυτα που λες παραπανω....ξερεις τι εκανε ο ΓΕΡΜΑΝΟΣ φιλος μου (ο οποιος ζει σε 3αρι με 1300 ευρω το μηνα κια δεν εχει καν αυτοκινητο) ακουγοντας τα?

 

Aπλα κουνουσε το κεφαλι του....απελπισμενος.. ;D

 

"Τωρα καταλαβα γιατι εχετε τα χαλια που εχετε" μου ειπε...συγκαταβατικα..."με τετοια μυαλα δεν σας βλεπω να καταφερνετε και τιποτα στα επομενα χρονια.." και ξερεις κατι..δυστυχως ειχε ΔΙΚΙΟ..

   

 

Κατά Superfunk λοιπόν, η πραγματικότητα έχει ως εξής:

- Ο μέσος Έλληνας ζει σε 300 τ.μ. σπίτι στο Κολωνάκι κι έχει επίσης εξοχικό, διαμέρισμα στο εξωτερικό και μια Μερσέντες για τις μεταφορές του..

- Όποιος επικαλείται δικιολογίες τύπου "το κράτος με κλέβει, εγώ γιατί να είμαι νόμιμος?" ανήκει στην παραπάνω συνήθη κατηγορία Έλληνα..

 

Η κορύφωση βέβαια του ποστ έρχεται με την απογοήτευση του Γερμανού στα λεγόμενα του Έλληνα φίλου του Superfunk.. Περίεργο που ένας Δανός γνωστός μου σχημάτισε άλλη εικόνα για την κρίση στην Ελλάδα, σε επίσκεψή του στην Αθήνα.. Φαίνεται όλοι έκρυβαν τα μερσέντια τους στις πυλωτές εκείνες τις μέρες...

 

Περιέργως, και για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά, ο Γερμανός είπε κάτι σωστό: με τέτοια μυαλά δεν πάμε πουθενά...

 

 

Σώπα μωρέ.... το κράτος μας κλέβει κι εμείς πληρώνουμε σαν τους χαζούς. ;D

 

Όχι, είναι δείγμα ευφυίας να πληρώνεις με χαμόγελο τους φόρους που σπρώχνουν τη χώρα σε βαθύτερη ύφεση (αποδεδειγμένα), σπρώχνουν κόσμο στην αυτοκτονία και κάνουν τους πλούσιους, πλουσιότερους...

 

Είναι δείγμα ευφυίας να πληρώνεις 20 χρόνια διόδια για έναν δρόμο-καρμανιόλα (Κορίνθου-Πατρών), που είναι παράνομα χαρακτηρισμένος ως εθνική οδός, παράνομα σχεδιασμένος χωρίς παράκαμψη διοδίων και που είναι ο ίδιος δρόμος εδώ και 20 χρόνια παρά τα άπειρα φράγκα που έχουμε σκάσει 2 δεκαετίες...

 

Είναι δείγμα ευφυίας να πληρώνεις εισιτήριο στα ΜΜΜ, όταν γίνεται σε τέτοιους καιρούς άυξηση της τιμής του εισιτηρίου ενώ παράλληλα τα δρομολόγια είναι μειωμένα και η εταιρεία Αττικό Μετρό είναι κερδοφόρα!

 

Άπειρα τα παραδείγματα, αν θες τα συνεχίζω..

 

Εσύ βέβαια θα συνεχίσεις μάλλον τα πληρώνεις με χαρά τους φόρους σου, τα εισιτήριά σου, τα διόδιά σου και ότι σου ζητηθεί! Γιατί βέβαια είσαι νοικοκυραίος!

 

 

 

 

 

Και επειδή αναφέρθηκαν αρκετές φορές οι λέξεις "νόμιμο", "παράνομο", πάρτε χαμπάρι ότι ζούμε σε μια χώρα που το ανήθικο βαπτίζεται νόμιμο και το ηθικό-ανατρεπτικό παράνομο... Στη χώρα που τα "αγορά χρυσού", τα πογκρόμ, οι ποινικές διώξεις λόγω σάτιρας κλπ βαπτίζονται νομιμότητα, οι σχεδόν καθημερινές αυτοκτονίες συνανθρώπων μας και το μάζεμα τροφών από τα σκουπίδια έχουν γίνει καθημερινότητα και οι συναθροίσεις ατόμων, η πάσα του εισιτηρίου μου σε έναν συνεπιβάτη και το "νόμιμο" δικαίωμα στη διαμαρτυρία συνιστούν ανομία, τότε ο καθένας μπορεί να κρίνει αν νόμιμο σημαίνει εν τέλει και ηθικό..

 

 

Υ.Γ. Για να είναι καλυμμένο νομικά το forum (αν πράγματι τίθεται τέτοιο ζήτημα) να διευκρινίσουμε ότι δε σπρώχνουμε κανέναν στην παρανομία κλπ κλπ... ::)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μονο μια παρατηρηση θα κανω,γτ αυτο ειναι απο τα θεματα που θα φτασει 20 σελιδες κανοντας κυκλους...

 

Πως γινεται σε τετοια θεματα,να λενε ολοι οτι ειναι ηθικοι και οτι πληρωνουν φορους και επιτιθονται στους λιγους που φερνουν αντιρρηση..Τοτε ρε γαμωτο πως γινεται να φτασαμε σε τετοιο πατο!!!

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά το trolley που μου 'κανε τη μούρη κρέας

 

Ο trolley δεν μπορεί να πετύχει εκεί που απέτυχαν οι δασκάλοι σου και οι συγγενείς σου: στο να σου εξηγήσουν κομψά ότι όσο λάθος και αν ήταν οι προηγούμενες γενιές, ΔΕΝ αποκλείεται η δική σου να είναι επίσης μία μαλακία και μισή. Νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να εγκαλείς τους άλλους (καλά... τον Τζήμερο που τον θυμήθηκες;...) ενώ είσαι τα ίδια σκατά (όπως και εγώ άλλωστε). Η μόνη διαφορά μας, είναι ότι εγώ ξέρω τι είμαι, ενώ εσύ νομίζεις ότι είσαι κάποιο είδος σωτήρα που θα αλλάξει το κόσμο. Έγραψες και πέντε βλακείες που διάβασες στην εφημερίδα του κόματος (όποιο και αν είναι) και νομίζεις ότι κάνεις κοινωνική κριτική και ότι είσαι καλύτερος. Δεν ισχύει.

 

Επίσης, επειδή πέρασα πρόσφατα, ξεκολήστε επιτέλους από την εθνική οδό Αθηνών-Κορίνθου... έχουν φτιαχτεί δέκα άλλοι γαμάτοι δρόμοι στη χώρα, ένας μάλιστα στην Πελοπόννησο και πας Καλαμάτα σε ένα δίωρο. Αλλά ίσως εδώ βρίσκεται και το πρόβλημά σας: βλέπετε μόνο αυτά που σας βολεύουν και νομίζετε ότι μιλάτε στον κολλητό σας από τη γειτονιά.

 

Πως γινεται σε τετοια θεματα,να λενε ολοι οτι ειναι ηθικοι και οτι πληρωνουν φορους και επιτιθονται στους λιγους που φερνουν αντιρρηση..Τοτε ρε γ***το πως γινεται να φτασαμε σε τετοιο πατο!!!

 

Κανείς δεν ισχυρίστηκε τίποτε τέτοιο. Επίσης, αν ξαναδιαβάσεις το θέμα, θα δεις ποιος επιτέτθηκε πρώτος (περιέργως, λίγο πιο κάτω λέει όντως ότι αυτός πληρώνει τους φόρους του... ). Οπότε μπορείς να απευθύνεις το ερώτημά σου στον άμεσα ενδιαφερόμενο.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

...

Πως γινεται σε τετοια θεματα,να λενε ολοι οτι ειναι ηθικοι και οτι πληρωνουν φορους και επιτιθονται στους λιγους που φερνουν αντιρρηση..Τοτε ρε γ***το πως γινεται να φτασαμε σε τετοιο πατο!!!

 

Δεν ξέρω αν διάβασες προσεκτικά, αλλά ο μόνος που δήλωσε ότι πληρώνει πολλούς φόρους και επιτέθηκε στους φοροφυγάδες είναι ο waterfall-k.

 

Προσωπικά (επαναλαμβάνω, δεν είμαι εδώ για να ηθικολογήσω) παρενέβην μόνο για να γράψω πιο είναι το τυπικά σωστό. Όμως, δεν κρύβω ότι ενοχλήθηκα από την ιδιοτελή (και κατά το δοκούν) ερμηνεία του νόμου. Με ενόχλησε, το ίδιο που ενοχλεί και τον noizy, μόνο που κι αυτός αν βάλει τα πράγματα και τα "μετρήσει" με λεπτομέρεια θα δει ότι και ο ίδιος πέφτει κάποιες φορές στο ίδιο σφάλμα.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο φιλος μου ζει στον πρωτο και οχι στον τριτο κοσμο οπως εσυ και εγω,στον πρωτο κοσμο κρατος και πολιτης ειναι το ΙΔΙΟ πραγμα....το ζητημα ειναι αν καποτε εσυ και εγω αποφασισουμε να κανουμε εστω και μια προσπαθεια να σταματησουμε να ζουμε στον τριτο κοσμο (οχι με τον ευκολο τροπο ομως,δηλ.με το απλα να φυγουμε στο εξωτερικο αλλα με το να ΑΛΛΑΞΟΥΜΕ το πορνειο στο οποιο ζουμε,αν οχι για εμας,τουλαχιστον για τα παιδια μας)

 

Στον πρώτο κόσμο διδάσκεται, καλλιεργείται και συντηρείται η έννοια της συμμετοχής στα έξοδα του κράτους μέσω φορολόγησης. Το δε κράτος ανταποδοτικά παρέχει υπηρεσίες (υγεία, κοινωνική πρόνοια, παιδεία, ασφάλεια) για τα λεφτά που σου παίρνει.

 

Όταν και αν κάποιος πονηρίδης πάει να την σκαπουλάρει (γιατί παντού υπάρχουν τέτοια φρούτα), υπάρχουν μηχανισμοί αποτελεσματικοί για να τον τσιμπήσουν και να τιμωρηθεί...

 

Δυστυχώς εδώ δεν ισχύει τίποτα απο τα δυο...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στον πρώτο κόσμο διδάσκεται, καλλιεργείται και συντηρείται η έννοια της συμμετοχής στα έξοδα του κράτους μέσω φορολόγησης. Το δε κράτος ανταποδοτικά παρέχει υπηρεσίες (υγεία, κοινωνική πρόνοια, παιδεία, ασφάλεια) για τα λεφτά που σου παίρνει.

 

Όταν και αν κάποιος πονηρίδης πάει να την σκαπουλάρει (γιατί παντού υπάρχουν τέτοια φρούτα), υπάρχουν μηχανισμοί αποτελεσματικοί για να τον τσιμπήσουν και να τιμωρηθεί...

 

Δυστυχώς εδώ δεν ισχύει τίποτα απο τα δυο...

 

 

 

Το προβλημα ξερεις ποιο ειναι φιλε μου, οτι εδω ποτε δεν τσιμπανε τους πονηριδηδες που κανουν τις χοντρες απατες αλλα παντα σταματουν στους ποιο...κακομοιρηδες.Αν πεφτανε τα πανω κεφαλια πρωτα να εισαι σιγουρος οτι τα κατω παροτι στα ζορια θα το εκτιμουσαν.Η σωστη φορα της καθαρσης πρεπει να ειναι απο...πανω προς τα κατω....οχι απο κατω και να...μενει κατω ;).

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά παρενέβην μόνο για να γράψω πιο είναι το τυπικά σωστό.

Και γιατι νομιζεις οτι εχουμε την αναγκη να μας πει καποιος "πιο ειναι το τυπικα σωστο"?

Το "τυπικα σωστο" μας μαρανε σ'αυτη τη χωρα. ::)

Εχουμε τωρα εδω και 4 σελιδες και συζηταμε για το αν θα περασει "λαθραια" το Macbook του ο Ninja, και το εχουμε κανει μεσανατολικο το θεμα.

@Ninja, τρελανε τους ολους ρε και μην αγορασεις Macbook απο το Καναδα, πες οτι αλλαξες γνωμη και δεν θα αγορασεις τιποτα. Και κατσε μετα αναπαυτικα στον καναπε και παρακολουθα μια χωρα να βουλιαζει, χαρη σε σενα φυσικα που δεν πληρωσες το δασμο για το Macbook.mock.gif

 

Καποιοι εδω μεσα κανουν οτι δεν καταλαβαινουν την τεραστια διαφορα που εχει το "ετυχε να παω ενα ταξιδι στον Καναδα, αγορασα ενα Macbook και δεν πληρωσα δασμο στο τελωνειο"

απο το

"περναω καθε μηνα απο το τελωνειο λαθραια 2 κοντέινερ με Mac και τα ριχνω στην αγορα"

ή απο το

"βγαζω 250.000 ευρω το χρονο και δηλώνω στην εφορια 15.000".

 

Για μερικους παλι, ειναι το ιδιο κλεφτης καποιος που κλεβει 50 ευρω και καποιος που κλεβει μερικα εκατομυρια ευρω. Ευτυχως (ακομα) η δικαιοσυνη δεν εχει τις ιδιες αποψεις και κρινει αναλογα.

Κανεις λοιπον δεν ειπε να μη πληρωνουμε φορους, αλλα μην πατε και στο αλλο ακρο και μας πρηζετε με αστειοτητες τυπου "λαθραιο Macbook απο τον Καναδα".

Καποιοι "διυλιζουν τον κωνωπα και καταπινουν την καμηλο".

 

Στον πρώτο κόσμο διδάσκεται, καλλιεργείται και συντηρείται η έννοια της συμμετοχής στα έξοδα του κράτους μέσω φορολόγησης. Το δε κράτος ανταποδοτικά παρέχει υπηρεσίες (υγεία, κοινωνική πρόνοια, παιδεία, ασφάλεια) για τα λεφτά που σου παίρνει.

Όταν και αν κάποιος πονηρίδης πάει να την σκαπουλάρει υπάρχουν μηχανισμοί αποτελεσματικοί για να τον τσιμπήσουν και να τιμωρηθεί...

 

Δυστυχώς εδώ δεν ισχύει τίποτα απο τα δυο...

Αυτο.

Παμε παρακατω.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Και γιατι νομιζεις οτι εχουμε την αναγκη να μας πει καποιος "πιο ειναι το τυπικα σωστο"?

..

Γιατί έτσι έκρινα. Εσύ δηλαδή ρωτάς κανέναν πριν γράψεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν εχω προσωπικη εμπειρια απο χωρα εκτος ΕΕ,αλλα κατι ανηθικοι γνωστοι μου και παλιοτερα και προσφατα ειχαν φευγοντας μαζι τους μια πχ "λευκη fender stratocaster",και επιστρεφοντας ειχαν παλι μαζι τους μια "λευκη fender stratocaster".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου