Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα μετά από σετάρισμα


Tasospelt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις παρέλαβα τη κιθάρα απο service αλλά προς μεγάλη απογοήτευση το bend στο 15ο τάστο της πρώτης χορδής σβήνει. Στη δεύτερη χορδή τα πράγματα δεν είναι καλύτερα(πάλι στο 15ο τάστο) και στη τρίτη τρίζει.

Αμέσως μετά το service!... O τεχνικός μου είχε μιλήσει για τα τάστα οτι ενδέχεται στο μέλλον να χρειάζονται ευθυγράμμιση επειδή αρχίζουν να φαγώνονται αλλά το πρόβλημα φαίνεται να υπάρχει ήδη.

Καμιά πρόταση απο ανάλογη εμπειρία;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μόλις το Σάββατο παρέλαβα την κιθάρα μου με ακριβώς το ίδιο πρόβλημα από αλλαγή τάστων. Εννοείται τ πρόβλημα δεν υπάρχει πια! Μήπως μου δώσαν τη δικιά σου; :lol:

 

Κοίτα και αυτό:

 

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=2186&highlight=

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είχα απαντήσει και στο θέμα που σε παρέπεμψε ο wasted_sunsets (με το παλιό μου nick, dienekes), αυτό είναι πρόβλημα που το παρουσιάζουν οι 4 στις 5 bolt on κιθάρες.

 

Οριστική λύση μόνο με τρίψιμο, διάβασε όμως το άλλο post για να καταλάβεις για ποιο λόγο γίνεται.

 

Προς το παρόν, αν είναι δυνατόν, σήκωσε λίγο από τη γέφυρα (δε λες και τι κιθάρα έχεις... )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τη παράπεμψη! Ενιωσα καλύτερα τώρα..Κάτοxος Stratocaster και εγώ. Για τη γέφυρα διστάζω να το επιχειρήσω μιας κ δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μαζί της!

 

Και όταν λέμε ξύσιμο τάστου μιλάμε για το συγκεκριμένο που χει πρόβλημα ή γίνεται γενικά μια αναπροσαρμογή σε όλα τα τάστα απο τον τεχνίτη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όταν λέμε ξύσιμο τάστου μιλάμε για το συγκεκριμένο που χει πρόβλημα ή γίνεται γενικά μια αναπροσαρμογή σε όλα τα τάστα απο τον τεχνίτη;

 

Πρέπει να τριφτούν όλα, αλλά αν είναι και φαγωμένα στη δική σου, τι το σκέφτεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 χρόνια αργότερα...

Μόλις παρέλαβα τη κιθάρα απο service αλλά προς μεγάλη απογοήτευση το bend στο 15ο τάστο της πρώτης χορδής σβήνει. Στη δεύτερη χορδή τα πράγματα δεν είναι καλύτερα(πάλι στο 15ο τάστο) και στη τρίτη τρίζει.

Αμέσως μετά το service!... O τεχνικός μου είχε μιλήσει για τα τάστα οτι ενδέχεται στο μέλλον να χρειάζονται ευθυγράμμιση επειδή αρχίζουν να φαγώνονται  αλλά το πρόβλημα φαίνεται να υπάρχει ήδη.

Καμιά πρόταση απο ανάλογη εμπειρία;;;

τι κιθαρα εχεις? γιατι το εχω παθει και εγω αυτο αλλα εμενα εφταιγε το Floyd Rose

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου