Προς το περιεχόμενο

Να επιτραπούν επίσημα οι Πολιτικές συζητήσεις στο Noiz;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 499
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

@audiokostas

Θέση του admin υπάρχει και εκφράζεται προς το παρόν με το να επιτρέπει τη ζύμωση που διεξάγεται στα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Δεν καταλαβαίνεις ότι αν - σε αυτό το χρονικό σημείο - βγει και πει τη γνώμη του, η συζήτηση θα λήξει; Εδώ, τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας άφησε να φαίνονται και ήδη ο Θερμοπύλες σου δίνει οδηγίες να κοιτάξεις να είσαι με τους νικητές. Φαντάσου λοιπόν...  ;) ;)

Το τι θέλει ο Yameth το γνωρίζω από προηγούμενες συνομιλίες μας.

Απλώς δεν μου αρέσει το...

Πρόσθεσα και ένα poll.

Χωρίς καμία άλλη απολύτως επεξήγηση/όρο/προυπόθεση/αποτέλεσμα.

Σορρυ αλλά ενίοτε είμαι απαιτητικός.

 

Αν με ρωτήσεις βέβαια, άσχετα του νικηφόρου αποτελέσματος, από την στιγμή που πάνω από το 40φεύγα% των συμμετεχόντων θέλουν την συζήτηση, δεν μπορείς να τους αγνοήσεις. Είναι μεγάλο το ποσοστό που την επιθυμεί και σε τελική ανάλυση, η δημοκρατία (ακόμα και στις επιφάσεις της) δεν είναι για να επιβάλλει μόνο την θέληση της πλειοψηφίας αλλά και για να προστατεύει τα δικαιώματα της μειοψηφίας.

 

Εξάλλου μπορείς να μην συμμετέχεις αν δεν θέλεις ενώ στην αντίθετη δεν μπορείς, θέλεις - δεν θέλεις.

 

Τότε όμως έχουμε συνταγματικές αλλαγές, που όπως προείπα, αφήνουν πόρτα ανοιχτή και για άλλες αναθεωρήσεις.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την στιγμή που το 40φεύγα% των συμμετεχόντων θέλουν την συζήτηση, δεν μπορείς να τους αγνοήσεις.

Ρε παλικάρι μου...και επειδή είναι και Παρασκευή σήμερα...άσχετα από polls και λοιπές δημοκρατικές βλακείες...θεωρείς ότι υπάρχει δύναμη στο κόσμο που μπορεί να αποτρέψει ένα Superfunk 8) :P από το να γράφει για το Βερολίνο? ;D ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...θεωρείς ότι υπάρχει δύναμη στο κόσμο που μπορεί να αποτρέψει ένα Superfunk 8) :P από το να γράφει για το Βερολίνο? ;D ;D ;D

 

Γιατί μια χαρά πληροφόρηση για τουρίστες προσφέρει. Αν ποτέ βρεθώ στο Βερολίνο θα μπορώ να λέω "Αα, ναι, αυτό το μέρος το προτείνει και ο Superfunk."  ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τι θέλει ο Yameth το γνωρίζω από προηγούμενες συνομιλίες μας.

 

Α.. ναι; Εγώ δεν το γνωρίζω το τι θέλει.. σόρυ αν ακούστηκε έτσι.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί μια χαρά πληροφόρηση για τουρίστες προσφέρει.

Ωραία...διάβασε μετά και το "οδοιπορικό" του για τα Γκουλάγκ ;D ;D και καλό ταξίδι :D

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μμ, όχι ακριβώς...νομίζω σε παρέσυρε λίγο η οργή σου.

Το γεγονός πως κάποιοι έφτασαν σε τέτοιο συμπέρασμα, δεν οφείλεται νομίζω στην κριτική κατά Τσίπρα -άλλωστε, νομίζω πως οι περισσότεροι εδώ έχουν ασκήσει τέτοια ανεξαρτήτως της πολιτικής τους προτίμησης- αλλά στο ότι δηλώθηκε ξεκάθαρα απο μερικούς πως στηρίζουν τις επιλογές κυβέρνησης Σαμαρά. Χωρίς φυσικά αυτό να τους κάνει αυτομάτως "δεξιούς", αλλά φαντάζομαι συμφωνείς πως αυτό είναι κάποια σημαίνουσα ένδειξη. Κατά τα λοιπά, και οι κιθάρες καλές είναι  ;D.

Καταλαβαίνω ότι έτσι μπορεί να φαίνεται σε πρώτη ανάγνωση αλλά θα ήθελα να υπενθυμίσω ότι οι επιλογές αυτές έχουν στηριχθεί (τελικά) από ένα ευρύτατο φάσμα από την ακροδεξιά του ΛΑΟΣ μέχρι την ΔΗΜΑΡ (εδώ), τον (κομουνιστή) Χριστόφια στην Κύπρο και (bingo) μαθαίνω ότι και ο Τσίπρας από την Αμερική λίγο πολύ δήλωσε ότι "δεν θα σκίσει το μνημόνιο". Επίσης θέλω να υπενθυμίσω ότι ο Σαμαράς πριν ένα χρόνο (ως λαϊκίζουσα δεξιά αντιπολίτευση) έλεγε τα αντίθετα.

Για μένα πολλά από όσα συζητάμε να εμφανίζονται ως διαφωνίες στον άξονα "αριστερά-δεξιά" (ή φιλελευθερισμός - κρατισμός) στην πραγματικότητα είναι κομματικά παιχνίδια.  

 

Κιθάρες λέμε.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...διάβασε μετά και το "οδοιπορικό" του για τα Γκουλάγκ ;D ;D και καλό ταξίδι :D

 

Εντάξει, θα φέρω και φωτογραφίες.  8)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρι μου...και επειδή είναι και Παρασκευή σήμερα...άσχετα από polls και λοιπές δημοκρατικές βλακείες...θεωρείς ότι υπάρχει δύναμη στο κόσμο που μπορεί να αποτρέψει ένα Superfunk 8) :P από το να γράφει για το Βερολίνο? ;D ;D ;D

Ότι γράφτηκε στο βινύλιο, δεν ξεγράφει  ;D

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου