Προς το περιεχόμενο

Ιδιαιτερότητες των "Heavy Guitar" (σχήμα, μέγεθος, κτλπ)


Pegasos9

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 141
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδη ποιες ειναι ;

Και καλα στα καθαρα δεν την ακους την διαφορα και την ακους με γκαζι;

 

Θα ανεβει σύντομα κλιπ . Παλιό μάλιστα ... Η μια ειναι bc rich και η άλλη Jackson μαονι ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μορω να δω το βιντεο αλλα θα συμφωνησω με τον τιτλο (με μια μικρη επιφυλαξη)

η μαρκα δεν λεει κατι (η μηπως;)  ::)

Δεν μας λες τα βασικα χαρακτηριστικα τους

For Those About To Rock We Salute You

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η μαρκα δεν λεει κατι (η μηπως;)  ::)

Δεν μας λες τα βασικα χαρακτηριστικα τους

 

Μαονι - emg 81 - εβενος - neck through - ofr ...

 

Και οι δυο  τα ίδια χαρακτηριστικά ...

 

Τεστ δεύτερο Flying V Gibson με ίδια σε χαρακτηριστικά λες πολ , τα ίδια αποτελέσματα ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι γενικά για Heavy ήχο και γενικά για High gain καταστάσεις μπορείς να παίξεις με οποιαδήποτε  κιθάρα. Τα βασικά που πρέπει να έχει είναι σίγουρα ένας humbucker high output έστω στην bridge θέση. ίσως και τα χαμηλότερα κουρδίσματα να έχουν ένα + παραπάνω για πιο όγκο. Και φυσικά ο υπόλοιπος εξοπλισμός πετάλια-ενισχυτής.

 

edit:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την εντύπωση ότι γενικά για Heavy ήχο και γενικά για High gain καταστάσεις μπορείς να παίξεις με οποιαδήποτε  κιθάρα. Τα βασικά που πρέπει να έχει είναι σίγουρα ένας humbucker high output έστω στην bridge θέση. ίσως και τα χαμηλότερα κουρδίσματα να έχουν ένα + παραπάνω για πιο όγκο. Και φυσικά ο υπόλοιπος εξοπλισμός πετάλια-ενισχυτής.

 

edit:

 

συμφωνω απολυτα...

 

Βασικα αν εχεις ενισχυτη γκαζιαρη κανεις δουλεια... Ομως οχι οτι το σχημα δεν εππηρεαζει... Αυτη ειναι η δικια μου εμπειρια που τις κιθαρες τις εξεταζω στα γκαζια,... Τα καθαρα δεν με αφορουν... Εχω μια φεντερ με μονους και καλυπτει τις αναγκες μου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαστρο-scofield  είσαι εγκάθετος              ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

 

Εδώ κάνουμε αμάν να τους ξεπλύνουμε τα στερεότυπα ......    ;)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η βασική τους ιδιαιτερότητα είναι οι γωνίες που θέλουν προσοχή, γιατί γδέρνονται με το παραμικρό. Φίλος πήρε μαύρη Jackson RR V και μετά από 3μηνη χρήση, τα δύο άκρα του V είχαν γίνει σαν να την είχες ρίξει στα λιοντάρια. Την πούλησε.

 

Επίσης θέλει πολύ προσοχή στην χορογραφία στην σκηνή, γιατί μπορεί να γδάρεις τον μπασίστα (και αυτός να πα να πάρει κάνα Ironbird μετα και να μονομαχείτε). Ήρεμες κινήσεις, συμφωνία με τα υπόλοιπα μέλη για περίμετρο, πολλά υγρά.

 

Το μέγεθος και το σχήμα του οργανου δεν παίζει κανένα ρόλο, οι γυναίκες λένε πσαιματα. Έτσι κι αλλιώς όσο πιο high-gain διπλούς εχεις, τόσο και το κομπρεσσάρισμα που ισοπεδώνει τα πάντα. Δυστυχώς είναι μύθος αφτα που λένε για τα μαόνια, δεν έχουν καμία διαφορά, αν και θα ήθελε να ήταν αλήθεια γιατί τα μαόνια είναι ωραία κσήλα.

 

Εμένα πάντως μου αρέσουν οι Explorer, το συγκεκριμένο σχήμα το θεωρώ από τα πιό βολικά.

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου