Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφεντικό (Yameth), θα ήθελα να κάνω μια παράκληση-πρόταση.

 

Από ένα μουσικό forum σαν το Noiz, νομίζω ότι λείπει μια βασική "ενότητα".

 

Θα μπορούσε να ονομαστεί "Θέματα παιξίματος" ή "προβληματισμοί για παίξιμο" ή οτιδήποτε άλλο ανάλογο, και να περιλαμβάνει θέματα που έχουν να κάνουν με την προσέγγιση στον αυτοσχεδιασμό ή απλά στο παίξιμο.

 

Θέματα όπως "πώς να παίξω πάνω από αλλαγές" (για κιθαρίστες, μπασίστες, πληκτράδες), ή "outside playing", ή "πώς θα μπορούσα να συνοδεύσω αυτό το κομμάτι", ή "πώς σκέφτεστε όταν αυτοσχεδιάζετε", ή "μπήκα στο studio, τώρα?", ή "phrasing subjects" δεν ξέρω αν καλύπτονται επαρκώς από τις ήδη υπάρχουσες ενότητες.

 

Προτείνω λοιπόν την δημιουργία μιας νέας ενότητας που να έχει να κάνει με τα παιχτικά θέματα και πώς να τα αντιμετωπίσει κάποιος.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφεντικό (Yameth), θα ήθελα να κάνω μια παράκληση-πρόταση.

 

Από ένα μουσικό forum σαν το Noiz, νομίζω ότι λείπει μια βασική "ενότητα".

 

Θα μπορούσε να ονομαστεί "Θέματα παιξίματος" ή "προβληματισμοί για παίξιμο" ή οτιδήποτε άλλο ανάλογο, και να περιλαμβάνει θέματα που έχουν να κάνουν με την προσέγγιση στον αυτοσχεδιασμό ή απλά στο παίξιμο.

 

+1 στην πρόταση του fusiongtr.

 

Aν και η υπάρχουσα ενότητα "Μουσική και μουσικοί" περιλαμβάνει τα ανωτέρω, ίσως μια ξεχωριστή υποενότητα να βοηθούσε περισσότερο, τόσο ώστε να αναπτυχθούν παρόμοιοι προβληματισμοί όσο και να αναπτύξουν οι δάσκαλοι του forum ανάλογα θέματα.

 

Το τελευταίο, μάλιστα, αποτελεί μια παράκληση-προτροπή προς τους επαϊοντες, ώστε να μοιραστούν μαζί μας τις γνώσεις τους πάνω σε θεωρητικά, αλλά και τεχνικά θέματα, που αφορούν το παίξιμο.

 

Ως παράδειγμα, φέρνω και πάλι, τις αρμονικές αναλύσεις και τις αντικαταστάσεις στα blues από τον THEOD, που είναι μια αξιολογότατη προσπάθεια και στην οποία ανατρέχω συχνά-πυκνά, όταν κολλάω στους αυτοσχεδιασμούς μου.

 

:) :) :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου