Προς το περιεχόμενο

Συνδεσμολογια Μκ2 ,με μικτη,,και καρτα ηχου


Sidarta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια...μολις πηρα το πρωτο μου μκ2,,μιας και το βρηκα σε πολυ καλη τιμη,,,επι τη ευκαιρια,,,αγορασα ενα μικτη pioneer MDJ 250 k......αλλα δε ξερω που παν τα τεσσερα :P

Μηπως θα μπορουσε να με κατατοπισει καποιος σχετικα με το πως πανε οι καλωδιωσεις?

ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry,μετα ειδα και την καρτα ηχου.Λοιπον το out του μικτη αριστερι και δεξι τ βαζεις στα αντιστοιχα line in της καρτας ηχου.επιλεγεις την εισοδο και ακους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον...νομιζω πως καταλαβα τι εννοεις...στο ch1 τα phono απο το mk2...kai κολλητα διπλα στα line...φευγει το rca nomizo? για την onboard προς το παρον ....

Μετα ...τι?

Συγγνωμη αν κανω χαζες ερωτησεις αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα απο πικαπ....πιο πολυ για κανα sampling to πηρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως ηλθες λοιπον στο χωρο του σαμπλινγ... και καλη υπομονη!

Το  mkII λοιπον καταληγει σε phono του μικτη,και απο εκει το master out στην καρτα ηχου σου,ειτε με rca ειτε οτιδηποτε .Παντως αν κανεις ολη αυτη την ιστορια του sampling απο βινυλιο για να κερδισεις την χροια της αναλογικουρας ,με την onboard θα κανεις μια τρυπα στο νερο η αληθεια ειναι...πρεπει να παρεις μια καλη καρτα ηχου και χαμενη δεν θα παει. Επισης ενα καλο τυποποιημενο σετακι για sampling και χρηση του σε hip hop /rap παραγωγες ειναι η χρηση του βινυλιου ως μεσο αναπαραγωγης και ενος akai mpc (συνηθως 2000xl) για sampling.Το αποτελεσμα ειναι ενα ωραιο ζεστο ηχοχρωμα.

Τωρα για την ηχογραφηση στο pc μπορεις να χρησιμοποιησεις ενα προγραμμα ηχογραφησης(sound forge,cool edit pro,adobe audition,wavelab κ.α.) ή καποιο daw(cubase,ableton,protools,....).Υπαρχει και ενα daw που ειναι αρκετα καλο για την αξια του,νομιζω πως ειναι και δωρεαν αλλα δεν ειμαι σιγουρος http://www.reaper.fm/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:) Καλησπερα ,η αληθεια ειναι πως ναι,,οντως δε κανω δουλεια ,απλα ηθελα να σιγουρευτω πως ολα ειναι οκ,,ηδη εχω μια Lexicon Omega ,η οποια μου εχει βγαλει την πιστη,,και αυριο με το καλο ειμαι για να παιρνω,της Akai eie Pro....καλη νομιζω.

Τωρα οσο για το Out απο τον μικτη.....αυτο δε μπορω να βρω βασικα :P

Κοιταζω αλλα δε βλεπω καποιο out  :-\

Να με συγχωρατε ,αλλα δεν ειχα ουδεποτε σχεση με το συγκεκριμενο ειδος...εκτος απο beatmaking (Cubase 5 ,Sound Forge 7, Reason 5 ενιοτε)

Παντως για το Reaper εχω ακουσει καλα λογια η αληθεια ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο master 1 ή 2 του μικτη σου συνδεεις την καρτα,το 1 ειναι με τις μεγαλες υποδοχες 3ων ακιδων. Το 2ο μαστερ ειναι με rca . Κοιτα η lexicon δεν ειναι κακη (αν ειναι καινουρια , τα κουσουρια τα αρχιζει μετα απο καποια χρονια χρησης). H AKAI επειδη μεχρι τα μεσα του 2000-2010 ηταν εταιρια-εγγυηση,δεν σημαινει πως τα προιοντα της ειναι ακομα εγγυηση.Πλεον εδω και αρκετα χρονια εχει αγοραστει απο τη numark (θα δεις και πολλες φορες τον ατυπο ορο NUKAI) και εκτοτε δεν εχει την ποιοτητα της ΑΚΑΙ οπως ειχε συνηθισει τους καταναλωτες. Με 200 ευρω μπορεις να παρεις μια αξιοπρεπεστατη καρτα ηχου,οποιος γνωριζει καλυτερα μπορει να σου πει περισσοτερα.Παντως σημασια στην καρτα εχει πολυ η μετατροπη αναλογικου-ψηφιακου(A/D) ,η οποια αναλαμβανει την μεταφορα του αναλογικου σηματος στο pc οσο το δυνατον ακριβεστερα.Αυτο οσο αφορα απλα τη μεταφορα του σηματος απο το line in της καρτας,και οχι για την προενισχυση του,κατι το οποιο αφορα μικροφωνα και κιθαροειδη και ειναι αλλη ιστορια.

Aφου παντως χρησιμοποιουσες το cubase 5 δεν ειναι αναγκη να χρησιμοποιησεις κατι αλλο,εκτος αν εχεις καποιο δικο σου λογο,ειναι ενα απο τα επικρατεστερα επαγγελματικα προγραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου