Προς το περιεχόμενο

Απλήρωτος ηχολήπτης διέκοψε συναυλία του Μαχαιρίτσα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 94
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Όταν λέτε ηχολήπτης εννοείτε τον επιχειρηματία-εταιρία που έχει αναλάβει τον ήχο, σωστά;

 

Λογικά, υπήρχε διένεξη της εταιρίας ήχου με την εταιρία παραγωγής που εστηνε τη συναυλία ή και το δήμο. (Πολύ πιθανό να ήταν ενήμερος κι ο Μαχαιρίτσας.)

Τί να πω, έχει τρομάξει ο κόσμος από τα φέσια μάλλον.

 Είχε συμβεί παρόμοιο περιστατικό σε τριήμερο τζαζ φεστιβάλ στον κεραμεικό όπου την τελευταία μέρα του φεστιβάλ έκλεισαν τα μηχανήματα για τους ίδιους λόγους...  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να το δούμε λίγο πρακτικά και όχι με το ηθικοπλαστικό "πρέπει";

 

Κατά τη γνώμη σου έπρεπε ως "σοβαρός καλιτέχνης" να πάει στους διοργανωτές πριν τη συναυλία, να τους ζητήσει τα ονόματα όλων των εμπλεκόμενων εργαζόμενων, και να τους βρει και να τους ρωτήσει έναν-έναν αν είναι πληρωμένοι με το ΙΚΑ τους και το ΞΙΚΑ τους;

 

Αν όχι αυτό, τι άλλο, είμαι περίεργος...  ???

 

 

 

O Ray εδωσε μια απαντηση.

 

Εγω  θα στο πω αλλιως..

Δεν εχει βρει ο Μαχαιριτσας,το ονομα,τροπους και θα βρω εγω που δε με απασχολησε ποτε?

Γι αυτο ειναι επαγγελματιας μουσικος που σεβεται το κοινο του και μεις ομιλητες σ ενα φορουμ.

Προφανως υπαρχουν τροποι.

Ας ρωτουσε τον Νταλαρα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο κόσμος της τέχνης και ειδικά της μουσικής, στην Ελλάδα, βρίθει από κακοπροαίρετο κουτσομπολιό που πολύ συχνά ουδεμία σχέση έχει με την πραγματικότητα.

Προσωπικά ούτε συμπαθής μου είναι ούτε η μουσική του μου αρέσει αλλά στα πλαίσια της φημολογίας που αναφέρω και παραπάνω, έχουν ακουστεί πολλά (και καλά και κακά), χωρίς να μπορεί να ξεχωρίσει κανείς την πραγματικότητα από το παραμύθι.

 

Πράγματι είναι λάθος να πετάμε ελαφρά την καρδία λάσπη στον ανεμιστήρα..

Αλλά στην Ελλάδα των 10 εκατομυρίων και της πολύ μικρής μουσικής της σκηνής,ειδικά το δημόσιο βίο μερικών καλλιτεχνων μπορούμε να τον κρίνουμε.

Η ατάκα που απευθύνει στον ηχολήπτη:"Kαλά,είσαι καλά;" είναι δημόσια και επιδέχεται κριτικής..

 

Αλλά ας μην πάρουμε μονότερμα το Μαχαιρίτσα..

Αν κάποιος σου λανσάρει έναν εναλλακτικό τρόπο ζωής,αντίθετου του εγχώριου star system και ξαφνικά τον βλέπεις στο fame story;

Αν κάποιος έρχεται σε event της ΟΛΜΕ,υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης,αλλά το παιδί του το έχει σε ακριβό ιδιωτικό;

Αν κάποιος κράζει επί 20 χρόνια τα "σκυλάδικα" και ξαφνικά το ρίχνει στις συνεργασίες με "σκυλάδες";

Δεν επιδέχεται κριτικής;

Ομοίως λοιπόν "κράζω" τον Μαχαιρίτσα,για το αν κατά τη γνώμη μου πάντα,η στάση του στο συγκεκριμένο περιστατικό συμβαδίζει με το δημόσιο προφίλ που λανσάρει εδώ και χρόνια.

 

Αλλά θα διακινδυνεύσω και κάτι άλλο..

Αν υποδιαιρέσουμε την μουσική σκηνή της Ελλάδας σε jazz σκηνή,metal σκηνή,κ.λ.π.

πόσα άτομα έχουν ενεργό ρόλο σε καθεμιά σκηνή;

Ποιος μύθος να διατηρηθεί και τι να μείνει κρυφό;

Από την όποια δική μου εμπειρία έχω διαπιστώσει πως συνήθως όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.

Δεν είναι τυχαίο πως υπάρχουν καλλιτέχνες,που μπορεί να τύχει να μιλήσεις για αυτούς με μουσικούς,ηχολήπτες,ιδιοκτήτες στούντιο,κ.λ.π. και να μη σου πει κανείς κάτι στραβό,όπως ούτε τυχαίο είναι να σου επισημάνουν σε ανύποπτο χρόνο για άλλον,το ίδιο ελάττωμα που εντοπίζεις και εσύ.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάποιος έρχεται σε event της ΟΛΜΕ,υπέρ της δημόσιας εκπαίδευσης,αλλά το παιδί του το έχει σε ακριβό ιδιωτικό;

 

Στη συντρόφισα Αλέκα αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως είπε "εφοπλιστική επιμονή" και το μπέρδεψες? ;D ;D

 

Μπορεί fusion. Εμείς, η πλέμπα, μεθάμε με φθηνό κρασί και συχνά μπερδεύουμε λέξεις και νοήματα. Ωστόσο να ξεκαθαρίσω ότι δεν είμαι από εκείνους που γλεντούν χαιρέκακα στον ξεπεσμό αριστεριστών. Μου αρέσουν και κάποια κομμάτια του όπως ο γάτος που κοιμάται με την γκόμενά του ή το βράδυ τον αλλάζει κ.τ.λ.

   

 

   

 

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη συντρόφισα Αλέκα αναφέρεσαι;

 

Όχι,όσοι ανέφερα είναι γνωστοί καλλιτέχνες που τουλάχιστον στο λόγια είναι υπέρ των δημοσίων αγαθών,αντικαπιταλιστές,κ.λ.π.

Αλλά σε μια άλλη αμειγώς πολιτική συζήτηση που δε θα αφορά καλλιτέχνες,

όχι στο noiz μιας και δεν επιτρέπεται,θα μπορούσα κάλλιστα να χρησιμοποιήσω σαν επιχείρημα ασυνέπειας λόγου-πράξης το παράδειγμα που ανέφερες.

 

Και επειδή δε μου αρέσει να μιλάω με υπονοούμενα,το πρώτο παράδειγμα που ανέφερα με το fame story, ήταν ο Γιοκαρίνης που όταν τον ειδα πλάι στην προσωποποίηση του εγχώριου βλαχοlifestyle Τατιάνα :-X, έχασα πάσα ιδέα...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα δεν αντεξε ο ανθρωπος και κατεβασε το διακοπτη ,απο εγκυρη πηγη εμαθα οτι ξεχασε τις ΩΤΑΣΠΙΔΕΣ του εκεινο το βραδυ και η διοργανωτρια εταιρια αρνηθηκε να του πληρωσει επιδομα επικινδυνοτητας....και εδω που τα λεμε....δεν ειχε και αδικο...φανταζεσαι τον εαυτο σου να...ακουει Μαχαιριτσα για πανω απο 5 λεπτα? ;D

Υπαρχουν και ορια...μετα απο αυτα ακομα και οι γιγαντες λυγιζουν... ;D

 

Ακριβως.Αν του αρεσε οχι μονο τον διακοπτη δεν θα κατεβαζε,αλλα θα ανεβαζε και το volume.

 

Only those that want to rob you,make mystery of things.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα ερωτήματα είναι δύο:

 

(α) Ήταν σωστή μια τέτοια κίνηση? Δικαιολογημένη ή μη δεν έχει σχέση... Αιφνιδιαστική και τραμπουκοκάφρικη kate me, όπως πχ. κάτι εμετικά πανό στην Ακρόπολη? Yπάρχει ο σωστός τρόπος να ενημερώσεις και να διεκδικήσεις το δίκιο σου, και υπάρχει και ο γνωστός νεοελληνικός που αψηφά τα πάντα, και καταπατά τις ελευθερίες και τα δικαιώματα κι όλων των υπολοίπων που τους παίρνουν άδικα τα σκάγια χωρίς να φταίνε σε τίποτα.

 

(β) Είναι σωστό να έχουμε δυο μέτρα και δυο σταθμά σε τέτοιες περιπτώσεις? Ή γενικά στη θεώρησή μας απέναντι σε κάθε είδους κατάσταση? Πχ. σωστό να λέμε "έλα τώρα με τον Μαχαιρίτσα, ας έβγαζε το φουσκωμένο ελβετικό πορτοφόλι του που του το'χαν γεμίσει οι εφοπλιστές λεφτά να δώσει στον ηχολήπτη ό,τι ήθελε"  ::) ή σωστό να κρίνουμε τη πράξη ανεξαρτήτως αν ο εμφανιζόμενος είναι ο Μαχαιρίτσας, ο Νταλάρας, ο Παπακωνσταντίνου ή αθώα παιδάκια από κάποιο Schoolwave?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τη στιγμη που η συναυλια συνεχιστηκε,και κανενας απο τους ευτυχεις φαν του καλλιτεχνη που καταφεραν να αποκτησουν το μαγικο χαρτακι και να τον απολαυσουν  ;D δεν εχασε τα λεφτα του,μια χαρα και σωστοτατη ηταν η διαμαρτυρια-ενημερωση των παντων οτι εκει δουλευουν ανθρωποι φεσωμενοι.

 

Βεβαια δεν μπορουμε να απαιτουμε να το αντιλαμβανεται αυτο καποιος που εχει κανει περιουσια με δημοσιο χρημα (ηταν-δεν ξερω αν ειναι ακομη- πολλα τα λεφτα απο τους δημους της χωρας που φροντιζαν να ψυχαγωγουν τους δημοτες τους με εναν κλειστο και συγκεκριμενο κυκλο καλλιτεχνων,καθε χρονο τα ιδια και τα ιδια,ακομη και οταν η προσελευση του κοσμου μειωθηκε σε ανησυχητικα επιπεδα,κανενας υπευθυνος δεν ανησυχησε-εψαξε να παρουσιασει κατι αλλο-φρεσκο-νεο-διαφορετικο),ουτε καν ομως ο απλος θεατης που πιθανοτατα αν δεν ειναι και ο ιδιος φεσωμενος,ολο και καποιον στην οικογενεια του θα χει,αλλα απαιτει απο καποιον αλλο φεσωμενο να δουλεψει εστω και απληρωτος για αυτον.

 

Αν μπορουσαν οι δυο παραπανω κατηγοριες ανθρωπων να καταλαβουν τι θα πει να δουλευει καποιος απληρωτος σιγουρα θα ειμασταν σε καλυτερη μοιρα.

 

Επισης οποιος νομιζει οτι το προσωπικο μιας εταιριας PA,το πιο δυσκολο και επικινδυνο πραγμα που κανει ειναι να κουναει κουμπακια,ας παει μια φορα στο στησιμο μιας συναυλιας απ την ωρα που φτανουν τα φορτηγα,ας βρει μια παχια σκια (γιατι αλλιως ουτε να βλεπει αραχτος δεν θα αντεξει) και ας παρακολουθησει ολες τις εργασιες μεχρι την εναρξη.

 

Μπραβο στον καθε ιδιωτικο υπαλληλο-ελευθερο επαγγελματια που τολμαει να διεκδικει το μεχρι προτινος αυτονοητο: να πληρωνεται για τη δουλεια του.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου