Προς το περιεχόμενο

Αγορα Replicas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με έπεισες...

 

Θα πουλήσω όλες τις γνήσιες strat, tele που έχω...

μερικές custom...

Θα πουλήσω μια Heritage, μια Parker, μια Ovation, μια Gibson....

και όλες τις υπόλοιπες...

για να πάρω τις αντίστοιχες κινέζικες !!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ... συγνώμη αλλά δεν θέλω να ξέρω....

Βαρέθηκα τόση γνωση... πλέον !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ πιστεύω ότι αν μία ρεπλίκα έχει ίδιους μαγνήτες χορδές και σετάρισμα με την αυθεντική, θα ακούγεται 99% ίδια ηχητικά. Οι διαφορές θα είναι στην αίσθηση περισσότερο που σου δίνει και όχι στον ήχο.

Ps. Αυτή είναι η προσωπική άποψή μου χωρίς να έχω παίξει με ρέπλικα, παρα μόνο με ακριβές custom κιθάρες Gibson, Fender, Prs..

 

Αυτο που αγοράζουμε κάτι ακριβό επιδρά περισσότερο στον ψυχολογικό τομέα.

πχ μια edwards les paul ισοπεδώνει αρκετές gibson πολύ ακριβότερες για παράδειγμα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας , ειναι το πρωτο θέμα που ανοίγω και θα είμαι σύντομος. Έχω διαβάσει γενικά διαφορες αποψεις πανω στο θέμα αλλα ποτε δεν εχω βρεθεί αντιμετοπος με REPLICA μπορεί καποίος φιλος να μου πει μαγαζιά στην Αττική (αν υπάρχουν) να δω και εγώ τι παίζει με αυτες. Ευχαριστω για τον χρονο σας.

 

 

Φιλαρακι τα αντιγραφα,ακομα και τα φθηνα κινεζικα μπορει να αποδειχθουν μια χαρα κιθαρες.Εκει που χανουν ειναι στη μεταπωλητική αξια καθως ακομα και μια squier πχ εχει ενα status ενω την οποια..κινεζια την παντρευεσαι εκτος και αν  σχεδον την..χαρισεις(ασχετα αν και οι δυο φτιαχτηκαν...Ινδονησια πχ ;D).

 

Συμφερει να παρεις τετοια κιθαρα αν θες κατι πολυ φθηνο και παραλληλα εισαι σε θεση να κανεις τις οποιες μοντες μονος σου.Περισσοτερο για DYI καταστασεις για να κανεις το κεφι σου και να μη ξοξεψεις και πολλα.Αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι η κιθαρα θα ειναι υποδεεστερη απο μια  αντιστοιχη "μαρκας",οπως ειπε και ο Satanas μπορεις να εχεις αριστα αποτελεσματα με δαυτες ;).

 

Οσο για καταστημα που να φερνει τετοια...εργαλεια δεν ξερω, συνηθως απο net η απο καποιον που πουλα στις αγγελιες καμια παρομοια.Εγω παντως θα προτιμουσα μια μεταχειρισμενη "μαρκας" τη σημερον ημερα περισσοτερο για πρακτικους λογους και οχι τοσο για παικτικους.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχουμε πέσει όλοι θύματα στη συνομοσία των εταιριών και αγοράζουμε πανάκριβα!!! Ευτυχώς που ο Mao Mao che, έπιασε την ιδέα και πουλάει τις μεταξωτές κορδέλες σε τιμή φυκιών!!! Πάω να πετάξω 4-5 original 70s strat και μια Gibson custom.

 

Ok... σοβαρά τώρα... κάθε κιθάρα αξίζει αυτό ακριβώς που αγοράστηκε να κάνει... ο Sykes αγοράζει Gibson για να παίζει live και ο Μπαρμπα Μήτσος στα κάτω Δολιανά Κινέζικη απομίμιση για να βρεί τι διαφορές έχει με την Αμερικάνικη....

 

Σίγουρα υπάρχουν αξιόλογες κιθάρες και πολύ καλές ρέπλικες .... γούστα είναι αυτά... τώρα αν παίζουν καλύτερα αυτιά είναι και αυτά.. δεν χρειάζεται να αποδείξει κανείς τίποτα...

 

Και για να απαντήσω και επί του θέματος στον φίλο που το ξεκίνησε απλά να του πω ότι δεν έχω ακούσει για τέτοια καταστήματα στην Ελλάδα... τώρα αν θέλει να ρισκάρει να φέρει απ έξω κάτι είναι λίγο....... υπάρχουν και Ελλάδα φθηνά όργανα και ας λένε squier... τουλάχιστον θα τα δοκιμάσει..

In Fender Strat we trust!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλε μου.αν με την λεξη replica εννοεις  να γραφει και πχ Gibson πανω  τοτε ειναι οντως τζογος γιατι δεν υπαρχει μαγαζι Αθηνα και ειναι πιθανον να σου τυχει οργανο που θα πρεπει να κανεις αλλαγες (ταστοδουλεια,ηλεκτρικα κλπ) που δεν ειναι καθολου φτηνα.Αλλα μπορει και να σου κατσει.Εγω ειμαι κατοχος μιας αλλα την εχω αναβαθμισει και ειμαι πλεον ΠΛΗΡΩΣ ευχαριστημενος σε ΟΛΟΥΣ τους τομεις αλλα τα λεφτα φτασανε κοντα στα λεφτα μια καλης epiphone.Αλλα θεωρω οτι ειανι ανωτερο οργανο και με το headstock το οποιο μετραει ο,τι κ να λεμε κ μερικοι δεν εχουμε 2.500 για να δωσουμε και να το θελουμε δεν ειανι κατι μεμπτο και κανεις δεν κοροιδευει τον ευατο του (αυτο δεν παει σενα προφανως ...)

Αν σκεφτεσαι για fender replica θεωρω οτι δεν αξιζει γιατι οι squier και οι μεξικανες fender εχω πραγματικα ξεφυγει κ μερικες φορες ειναι ανωτερες,θελει κ στις κιθαρες μεγαλης παραγωγης τυχη.., και σε αυτην την αντιγραφη δεν κερδιζεις κατι γιατι το σημα πχ custom shop δεν φαινεται καν και αν ηθελες πχ blackie του clapton παιρνεις μια οποιαδηποτε μαυρη με maple ταστιερα.

Αν τωρα μιλας για μοντελα εταιριων ΜΗ ΕΞΟΥΣΙΟΔΩΤΗΜΕΝΩΝ εταιριων που βγαζουν les paul οπως ESP,EDWARDS κλπ εκει πραγματικα θα βρεις διαμαντια με την καλυτερη ολων imho την tokai.

Εχω καποια ηχητικα δειγματα της replicas μου αν θες και μπορω να σου πω και τι της εχω κανει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω γιατί κάποιος που έχει 300-400 ευρώ για μια στρατ ή τελε... να πάρει ρέπλικα ??

Με τα ίδια λεφτά παίρνει μια squier (εγγυημένη καλή κιθάρα) και έχει το κεφάλι του ήσυχο !

Στο κάτω - κάτω ας βγάλει το logo και ας βάλει το logo της fender δίνοντας αλλά 10 ευρώ αν θέλει να ικανοποιήσει την ματαιοδοξία του !

Και πιστέψτε με δεν θα απέχει από μια original fender !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδια δεν νομίζω ότι το θέμα είναι να πούλησει κανείς τις ορίτζιναλ για να πάρει κινέζο,αλλά αν ο κινέζος με τα χρόνια και την τριβή άρχισε να παράγει πιο καλά προιόντα,όργανα στην περίπτωση μας.Πιστέυω πως ναι.Πάντως επείδη  έχω μπεί στην πρίζα για τέλε και ψάχνω απο δω ψάχνω απο κει(γιατί την θέλω ακριβώς όπως την έχω στο μυαλό μου) πέρα απο τις squeir cv που ότι και να άκουσα είναι καλό,είδα και κάτι κινέζες ενφανισιακά κούκλες αλλά και 300 ντολαρς που ζητάνε δεν είναι λίγα γιατί θα δώσεις τουλαχιστον 80 με 100 ευρώ για μαγνήτες και άμα θέλει και τπτ άλλο καμιά γέφυρα κλειδιά κανα κόκαλο στο νατ(μην βάλω ταστοδούλεια).Αξίζει τελικα?Το σιγούρο είναι ένα .Το κόλημα με το λόγκο παίζει μέσα στους περισσότερους.Θέλω τελε που να γράφει fender που έχει πει και ο Souperfunk σε κάποιο άρθρο.Εμένα πάντως μου αρέσουν οι μόντες ,έχω και ένα σέτακι μαγνήτες τέλε κάθεται.Το σκέφτομαι.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απορώ γιατί το θέμα έχει φτάσει 3 σελίδες...

μπορεί καποίος φιλος να μου πει μαγαζιά στην Αττική

όταν ο ΟΡ ζητάει κάτι που ουσιαστικά δεν είναι νόμιμο...Είναι δυνατόν να υπάρχουν μαγαζιά που να πουλάνε μαϊμούδες όταν στη χώρα υπάρχουν ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΟΙ αντιπρόσωποι... :P

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου