Προς το περιεχόμενο

Αγορα Replicas


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και τι να λέει αν είναι καλές κιθάρες... που και αυτό είναι θέμα τύχης, αλλά ακόμα και να σου κάτσει, τι να λέει; Μιλάμε για την υπέρτατη ΓΥΦΤΙΑ, να έχεις μαϊμού κιθάρα... ούτε στον εχθρό μου, για ένα image ζούμε  ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 135
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εντάξει αν φτάσουμε να αναλύουμε την ηθική πλευρά της κλοπής...

Μιλάμε για πολύ φιλοσοφία...

Ποιος είμαι ? που πάω ? τι είναι ο άνθρωπος ?

1+1=2..... το πουλ μουρ.... είναι για τους πτωχούς τω πνεύματι.....

Είπα από την αρχή... άλλο να παίζεις μουσική και άλλο κομπάρσος σε video clip !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oi περισσότεροι που γράφουν...ήταν πολύ μικροί όταν βγήκε και δεν το γνωρίζουν ;D....Μα τι ΜΟΥΣΙΚΑΡΑ έχει γράψει ο Βάγγος εδώ!!!!!!

 

Μία τέτοια ρέπλικα θα αγόραζα και εγώ...έστω και παράνομα ;) Θα της κόλλαγα και ένα Gibson επάνω... :P

 

Ήταν από τα πρώτα soundtrack που είχα αγοράσει. Η μουσική δεν ήταν καν εκτέλεση Βαγγέλη. Ήταν από κάποια new American orchestra ή κάτι τέτοιο.

Θυμάμαι σκέφτηκα. Ρε συ! ‘Ολα τα soundtrack έτσι είναι; Ω ρε μάγκα θα φάμε καλά.

Τελικά δεν ήταν όλα τα soundtrack έτσι.

 

 

Axlnick κοιτάζω την εικονίτσα σου και μετά διαβάζω αυτά που γράφεις. Μετά ξανακοιτάζω την εικονίτσα σου.

Βάλθηκες ρε μάγκα να με κάνεις να περάσω ακόμα μια μέρα μέσα σε πλήρη σύγχυση.

ο χρόνος αρκετός 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να περάσεις μια μέρα σύγχυσης ???

Πες μου τι θεωρείς περίεργο από αυτά που γράφω... να το εξηγήσω !

Είναι κακό που απεχθάνομαι οτιδήποτε δήθεν....???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκρισια και αγιος ο θεος.Παραδειγμα η strat ισως η ποιο αντιγραμμενη κιθαρα στον πλανητη.Απειρα μοντελα στις περισσοτερες εταιρειες ειναι ιδιες strat με απλα διαφορετικό logo(και headstock :P).Ακομα και αν αυτο στα ματια της δικαιοσυνης ειναι αρκετο η ουσια ειναι οτι ολες ειναι αντιγραφα strat με τον ενα η τον αλλο τροπο και η κινεζια και η  πχ levinson blade.Επομενως τα περι ηθικης νομιμα και παρανομα ειναι τουλαχιστον υποκριτικα.

 

Για να σου πω την αλήθεια ποτέ δεν με ενδιέφερε η πλειοψηφία και η γνώμη της σε θέματα μουσικής και ήχου...

Ναι πες με μουσικοφασίστα... αλλά ξεκαθαρίζω... μόνο στον ήχο !!!

Αν δώσεις 200-300 ευρώ για replica... 200 ευρώ για μαγνήτες... καμμιά 50-100 ευρώ για ηλεκτρικά (όπως οι περισσότεροι είπαν) και καμμιά 100 για σετάρισμα - ταστοδουλειά - nut κτλ... έφτασες ούτε λίγο ούτε πολύ τα 700 ευρώ !!!

Γιατί οι περισσότεροι που έχουν πάρει ρέπλικα τα έχουν δώσει κατά καιρούς για να μην πω παραπάνω !!!

ΠΟΙΟΣ Ο ΛΟΓΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ?

Ξέρεις τι παίρνεις με 600-700 ευρώ ????????

Τα πάντα !!!! Και original... και χωρίς να ρισκάρεις !!!

 

 

Ας υποθεσουμε οτι εδωσες 700 ευρω συνολικα για την κινεζια(που το βρισκω υπερβολικο αλλα ας το υποθεσουμε).Η αντιστοιχη αυθεντικη με 700 ευρω θα εχει ...πα..ρια μαγνητες και σιγουρα καμια σχεση με τη 200αρα για τους aftermarket που εσκασες για την replica.Αρα παλι τα 200 θα τα ξυλωθεις, το setup,ρυθμισεις και τα σχετικά και θα ξεπερασεις το χιλιαρικο.

 

Το σκεπτικό για το ολο εγχειρημα ειναι οτι η κιθαρα(η solid body ηλεκτρική παντα) παιζει το μικροτερο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.Επομενως καποιος μπορει να σκεφτει να ριξει το περισσοτερο χρημα στον εξοπλισμο που μετρα περισσοτερο για τον ηχο(ενισχυτης,πεταλια,rack η οτι τελοςπαντων θελει) στα ηλεκτρικά της κιθαρας και να μονταρει μια φτηνη κοπια ειδικα αν ξερει ο ιδιος,πραγμα που μειωνει κατα πολυ το κοστος ενω του προσφερει και την DYI ευχαριστηση χωρις παραλληλα να φοβαται μη καταστρεψει την μεταπωλητικη αξια μιας "νομιμης" κιθαρας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποκρισια και αγιος ο θεος.Παραδειγμα η strat ισως η ποιο αντιγραμμενη κιθαρα στον πλανητη.Απειρα μοντελα στις περισσοτερες εταιρειες ειναι ιδιες strat με απλα διαφορετικό logo(και headstock :P).Ακομα και αν αυτο στα ματια της δικαιοσυνης ειναι αρκετο η ουσια ειναι οτι ολες ειναι αντιγραφα strat με τον ενα η τον αλλο τροπο και η κινεζια και η  πχ levinson blade.Επομενως τα περι ηθικης νομιμα και παρανομα ειναι τουλαχιστον υποκριτικα.

 

 

Ας υποθεσουμε οτι εδωσες 700 ευρω συνολικα για την κινεζια(που το βρισκω υπερβολικο αλλα ας το υποθεσουμε).Η αντιστοιχη αυθεντικη με 700 ευρω θα εχει ...πα..ρια μαγνητες και σιγουρα καμια σχεση με τη 200αρα για τους aftermarket που εσκασες για την replica.Αρα παλι τα 200 θα τα ξυλωθεις, το setup,ρυθμισεις και τα σχετικά και θα ξεπερασεις το χιλιαρικο.

 

Το σκεπτικό για το ολο εγχειρημα ειναι οτι η κιθαρα(η solid body ηλεκτρική παντα) παιζει το μικροτερο ρολο στο τελικο ηχητικο αποτελεσμα.Επομενως καποιος μπορει να σκεφτει να ριξει το περισσοτερο χρημα στον εξοπλισμο που μετρα περισσοτερο για τον ηχο(ενισχυτης,πεταλια,rack η οτι τελοςπαντων θελει) στα ηλεκτρικά της κιθαρας και να μονταρει μια φτηνη κοπια ειδικα αν ξερει ο ιδιος,πραγμα που μειωνει κατα πολυ το κοστος ενω του προσφερει και την DYI ευχαριστηση χωρις παραλληλα να φοβαται μη καταστρεψει την μεταπωλητικη αξια μιας "νομιμης" κιθαρας.

 

 

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ σε κάθε σου λέξη!

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να περάσεις μια μέρα σύγχυσης ???

Πες μου τι θεωρείς περίεργο από αυτά που γράφω... να το εξηγήσω !

Είναι κακό που απεχθάνομαι οτιδήποτε δήθεν....???

Οχι αλλα τιποτα στην ζωη δεν ειναι γραμμικο.Εδω αναλυουμε ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ που μπορει να εχει μια τετοια κιθαρα και οχι αν ειναι νομιμο,ηθικο κλπ.Για η νομιμοτητα επετρεψε μου να την θεωρω,σε μερικες περιπτωσεις,υποκειμενικη.Δεν θεωρω καθολου νομιμο να αξιζει ενα οργανο 2-2.500 γιατι ποτε μαζι δεν σου δινουν καλυτερα χερια...Οι ρεπλικες πηραν τα πανω τους ΚΥΡΙΩΣ σε les paul μοντελα γιατι τα αυθεντικα καλα μοντελα ειναι απλησιαστα χρηματικα.Ειπα και σε αλλο ποστ οτι ειναι ΧΑΖΟ  να παρει καποιος αντιγραφη fender γιατι οντως και η squier βγαζει διαμαντια.Κ αυτες ομως μπορει να θελλουν τις δουλειες που θα θελει και μια κινεζια.

Εγω σαν κιθαριστας,ειτε ειμαι 5,10,15,20,25,30,35, φτου κ βγαινω χρονων ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ με νοιαζει να την βρισκω με το οργανο που κραταω ηχητικα και αισθητικα.

Και τελος η gibson μπορει να προμοταρει μοντελα των 700-800 ευρω αλλα τα περισσοτερα,η οσα εχω πιασει,ειναι για πεταμα..

Και στο κατω κατω δεν φταινει οι κινεζοι,οι αμερικανοι φταινει που συνεχιζουν να σκιζουν τις τιμες..

Don't hate the player...hate the game (αυτοι το λενε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι αλλα τιποτα στην ζωη δεν ειναι γραμμικο.Εδω αναλυουμε ΤΗΝ ΠΟΙΟΤΗΤΑ που μπορει να εχει μια τετοια κιθαρα

όχι βέβαια...δεν αναλύουμε αυτό....Αναλύουμε το κομπλεξ που μπορεί να έχει κάποιος...ενώ έχει μία κιθάρα που κατα τ' άλλα τον καλύπτει....να πρέπει να γράφει Gibson επάνω. ;)

 

Μιλάμε για την υπέρτατη ΓΥΦΤΙΑ, να έχεις μαϊμού κιθάρα... ούτε στον εχθρό μου, για ένα image ζούμε  ;D ;D ;D

...αυτό ;D ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου