Προς το περιεχόμενο

Ερωτησεις για ableton live


sinikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα στο forum.

 

Άρχισα να ασχολουμε με ableton και καταλαβα οτι θα γίνει απο τα αγαπημένα μου προγράμματα.  Έχω όμως δύο ερωτήσεις

 

α) Θέλω να πάρω και ένα κοντρολερ και σκέφτομαι για ένα ΑΚΑΙ. Επειδή δεν έχω λεφτά όμως για το Apc 40 λέω να πάρω το Apc 20. Είναι κατα πολύ υποδεέστερο?

 

β) Από όλους τους ήχους και όργανα, αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι να φτιάξω μια καλή bassline. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με κανα ήχο ή/και κανα youtube link για το πως θα μπορούσα να φτιάξω bassline όπως το παρακάτω βίντεο

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

β) Από όλους τους ήχους και όργανα, αυτό που με δυσκολεύει πολύ είναι να φτιάξω μια καλή bassline. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει με κανα ήχο ή/και κανα youtube link για το πως θα μπορούσα να φτιάξω bassline όπως το παρακάτω βίντεο

 

 

Με τι synth φτιάχνεις τους ήχους? Το συγκεκριμένο bass ειναι πολύ απλο. Με δύο saw oscillators, από τους οποίους ο ενας μια οκταβα κάτω απο τον άλλο, και ενα 24dB φιλτρο, με το cutoff στο 25% περίπου φτανει κοντα.

 

Βεβαια, απο κει, μεχρι να πετυχεις την ατάκα και την ηχάρα της συγκεκριμένης παραγωγης, εχεις αρκετες ωρες (μέρες, μήνες ;D ) ενασχολησης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τι synth φτιάχνεις τους ήχους?

 

Αν εννοείς hardware δεν έχω τιποτα. μονο το laptop και το κοντρολερ που θα παρω (που δεν είναι για αυτη τη δουλεια νομιζω).

Αν εννοείς ήχο μέσα απο το πρόγραμμα, αυτό ψάχνω

 

Υ.Γ. Πιστεύετε οτι θα βοηθούσε να φτιάξω τα λουπακια μου και ένα midi keyboard? Φτηνό όμως όπως αυτό http://athensproaudio.gr/dimofili-proionta/m-audio-keystation-mini-32-el.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι ηχους εχει το Ableton, αν εχει καλα software synths κτλ.

 

Δουλεύεις με κάποιο VST synth? (software αλλα οχι του Ableton).

 

Γενικά πρέπει να ασχοληθείς με τη subtractive synthesis.

 

Ενα δωρεαν vst, όπως το Minimogue θα σε βοηθήσει αρκετα σε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να φτιάξεις μία καλή bassline ηχητικά ή συνθετικά? Γιατί συνθετικά δεν μπορώ να σου πω κάτι... Ηχητικά υπάρχουν ΑΠΕΙΡΑ καλά vst για μπάσο (κάνε ένα search στο google)... Το Minimogue* που είπε ο neeq είναι ένα από αυτά... Το συγκεκριμένο τραγούδι πάντως νομίζω πως το μπάσο δεν είναι τόσο θέμα vst αλλά παραγωγής!!! Ένα απλό synth μπάσο είναι...

 

Edit:

*Κι όχι μόνο ως bass synth

LA ROJΑ ARMADA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία το πέρασα. Αυτο δεν είναι ?

aaaaa.jpg

 

Δεν μου λέτε και αυτοί οι ήχοι είναι του vst ?

bbbb.jpg

 

 

Τι είναι καλύτερο να διαλέξω για το μπάσο που θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το καλύτερο είναι να μάθεις τα βασικα για τη subtractive synthesis απο τις πολυ καλες σχολες google και youtube και βήμα βήμα να φτιάξεις αυτό που θες.

 

Σε μια μερα κανεις δεν εβγαλε ήχο ;)

 

Μαθε καποια βασικα για το πως δουλευουν τα συνθς και οι οδηγιες μου παραπανω θα σου φανουν πολυ απλες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΧΩΡΕΣΤΕ ΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΟΧΛΗΣΗ,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΤΟ ABLETON ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ PLUGINS,ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΕΙΟ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ ΣΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΛΟ ΤΙΣ ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ PREFERENCE TOY ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΔΕΝ ΜΟΥ ΤΑ ΕΜΦΑΝΙΖΕΙ,ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΜΑCBOOK ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΛΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΗ ΡΥΘΜΙΣΗ Ή ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΖΩ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΙΤΕ ΤΑ VST,ΘΑ ΜΕ ΒΟΗΘΟΥΣΑΤΕ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ,ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΗΣΤΩ ΠΟΛΥ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλώς ήρθες...αλλά μην γράφεις κεφαλαία.....

 

To Ableton στο Mac χρησιμοποιεί Vst's ή Αudio Units? Ρωτάω και εγώ κάποιον που χρησιμοποιεί Ableton στο Mac

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Audio units μονο μου ανοιγει και μονο αυτα που εχει απο μονο του το apple,τα αλλα δεν μου τα δεχεται και εαν απερνεγοποιησω τα Audio units δεν μου βρισκει τιποτα στα plugins,συγνωμη και για τα κεφαλαια δεν ηξερα αδερφε......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου