Προς το περιεχόμενο

Σε αναζήτηση πληκτροφόρου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γιαπωνεζικο αμαξι. Τιμια λυση. Ξερεις τι παίρνεις, δεν δινεις ενα σκασμο λεφτά και περνας καλα μαζι του.

 

Αντιστοιχα ενα Yamaha πιανακι P45 εμένα την κανει μια χαρα τη δουλεια του ...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kawai, yamaha, korg , casio , ολα γιαπωνεζικα είναι... Ποιο είναι καλύτερο για μελέτη όμως;

 

1 ώρα πριν, dimsonic είπε

αν δεν κάνω λάθος ολα όσα προτάθηκαν έχουν αίσθηση πλήκτρων πιάνου.

Το studiologic εχει ημιβαρυκεντρισμενα πλήκτρα. Κρίμα γιατι φαίνεται πολύ καλή περίπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Στάθης1540724939 είπε

kawai, yamaha, korg , casio , ολα γιαπωνεζικα είναι... Ποιο είναι καλύτερο για μελέτη όμως;

 

Το studiologic εχει ημιβαρυκεντρισμενα πλήκτρα. Κρίμα γιατι φαίνεται πολύ καλή περίπτωση

Πες μου σε παρακαλώ, τι είναι τα ημιβαρυκεντρισμένα πλήκτρα; Και από πού το βλέπουμε; Πώς αναγράφεται;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα πληκτροφορα υπάρχουν διαφορες κατηγορίες πληκτρων για διαφορετικές χρήσεις. Οι περιπτώσεις των synth έχουν ελαφριά πλήκτρα, με μικροδιαφορές στον κατασκευαστή. Το πιάνο έχει βαριά πλήκτρα, και εαν κάποιος θέλει αίσθηση πιανο , πρέπε να πάει σε πλήκτρο με χαρακτηρισμό " weighted keys",παλι με διαφορές ανα κατασκευαστή. Μπορεί να τα βρεις να αναφέρονται και ως "Hammer action keys" ( απο το σφυρακι του πιανο ).Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποιος να μη θελει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (weighted) και σε αυτές τις περιπτώσεις προσφέρεται το " semi - weighted" . Προσωπικά δε μου αρέσει. Αντικειμενικά , δεν πρέπει να πας εκεί αφού θες εξάσκηση για πιανο, πόσο μάλλον με αίσθηση που να το προσεγγίζει. Το θέμα είναι εαν κάποιος έμπειρος μπορεί να προτείνει με σιγουριά κάποιο πλήκτρο με ποιότητα και αίσθηση πιανο(κατα το δυνατόν σε αυτά τα χρήματα). Παλαιότερα θυμάμαι που έβλεπα καλές κριτικές για τα casio privia. Σκεφτομαι κ εγω την περίπτωση ηλ πιανο μήπως αρχίσω ξανά τη μελέτη αλλά μάλλον θα πρέπει να γίνει δοκιμή απο κοντά για να μην την πατήσουμε... αλλά τέτοια εποχή αυτο δε γίνεται... Είναι σπουδαίο να προτείνει κάποιος με βεβαιότητα, πχ καθηγητής πιανο, γιατι το action μπορεί να είναι αρκτετά βαρύ , όπως στο keystation pro 88 που έχω , που καθιστά τη μελέτη στο πιάνο (για μένα ) σχεδόν αδύνατη.

 

Πάντως εμένα μου  "γυάλισε" το korg απο αυτά που προτάθηκαν. 

Επεξεργασμένο από Στάθης1540724939
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Στάθης1540724939 είπε

Στα πληκτροφορα υπάρχουν διαφορες κατηγορίες πληκτρων για διαφορετικές χρήσεις. Οι περιπτώσεις των synth έχουν ελαφριά πλήκτρα, με μικροδιαφορές στον κατασκευαστή. Το πιάνο έχει βαριά πλήκτρα, και εαν κάποιος θέλει αίσθηση πιανο , πρέπε να πάει σε πλήκτρο με χαρακτηρισμό " weighted keys",παλι με διαφορές ανα κατασκευαστή. Μπορεί να τα βρεις να αναφέρονται και ως "Hammer action keys" ( απο το σφυρακι του πιανο ).Υπάρχουν και οι περιπτώσεις που κάποιος να μη θελει βαρυκεντρισμένα πλήκτρα (weighted) και σε αυτές τις περιπτώσεις προσφέρεται το " semi - weighted" . Προσωπικά δε μου αρέσει. Αντικειμενικά , δεν πρέπει να πας εκεί αφού θες εξάσκηση για πιανο, πόσο μάλλον με αίσθηση που να το προσεγγίζει. Το θέμα είναι εαν κάποιος έμπειρος μπορεί να προτείνει με σιγουριά κάποιο πλήκτρο με ποιότητα και αίσθηση πιανο(κατα το δυνατόν σε αυτά τα χρήματα). Παλαιότερα θυμάμαι που έβλεπα καλές κριτικές για τα casio privia. Σκεφτομαι κ εγω την περίπτωση ηλ πιανο μήπως αρχίσω ξανά τη μελέτη αλλά μάλλον θα πρέπει να γίνει δοκιμή απο κοντά για να μην την πατήσουμε... αλλά τέτοια εποχή αυτο δε γίνεται... Είναι σπουδαίο να προτείνει κάποιος με βεβαιότητα, πχ καθηγητής πιανο, γιατι το action μπορεί να είναι αρκτετά βαρύ , όπως στο keystation pro 88 που έχω , που καθιστά τη μελέτη στο πιάνο (για μένα ) σχεδόν αδύνατη.

 

Πάντως εμένα μου  "γυάλισε" το korg απο αυτά που προτάθηκαν. 

Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την εκτενέστατη απάντηση! Νομίζω ότι κατάλαβα! Τα δικά σου πλήκτρα είναι βαριά δηλαδή;

Αυτό πώς σου φαίνεται; https://www.nakas.gr/prd/yamaha-p-45-b-stage-piano-mairo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα δικά μου πλήκτρα είναι weighted αλλά μεταξύ των κατασκευαστών αλλάζει η αίσθηση και το πόσο βαρύ είναι το πλήκτρο. Είναι ακόμα πιο βαρύ απο άλλα weighted που έχω δοκιμάσει, ακόμα και συγκριτικά με κανονικό πιάνο. Ναι μεν είναι ωραία η αίσθηση, αλλά στη μελέτη κουράζει αρκετά και αν δεν δωθεί απαραίτητη προσοχή, υπάρχει αυξημένος κίνδυνος για τενοντίτιδα ( για το δικό μου αναφέρομαι παντα, οχι γενικά για weighted). 

Δυστυχώς δεν μπορώ να σε βοηθήσω στο θέμα της επιλογής (όπως πχ με το yamaha που ανέφερες) , γιατι κ εγώ δεν ξέρω ποιο είναι το καλύτερο, γι αυτό θα ήθελα κ εγώ μία γνώμη πανω στο τι πρέπει να προσέξει κανείς στο κλαβιε του ηλ πιανο, ωστε να πλησιάζει το κανονικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να φανταστώ. Έτσι την πάτησα εγώ στο παρελθόν με παλιό πιάνο με πλήκτρα χάλια και απίστευτα σκληρά.

Το Yamaha λέει "τύπος κλαβιέ: Graded Hammer Standard"

Δεν ξέρω τι εννοεί, γι'αυτό σε ρώτησα! Βαρυκεντρισμένο ή ημιβαρυκεντρισμένο;

Σε ευχαριστώ για την βοήθειά σου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι , βαρυκεντρισμένο είναι. Μπορεί κάποια εταιρία να αποκαλεί τον τύπο του κλαβιέ της με το δικό της τρόπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, piano_lover είπε

Το Yamaha λέει "τύπος κλαβιέ: Graded Hammer Standard

Με τον όρο "Graded" σημαίνει πως είναι βαρυκεντρισμένο βαθμιαία ή αν θες καλύτερα τμηματικά. Δηλαδή, το βάρος των πλήκτρων διαφέρει στις περιοχές από χαμηλά προς ψηλά, βαθμιαία ή τμηματικά.

Εάν υποθέσουμε πως ένα ηλεκτρικό πιάνο "graded" έκτασης 88 πλήκτρων έχει χωρισμένο το κλαβιέ σε 4 περιοχές, τότε ανά 22 πλήκτρα η αίσθηση του βάρους των πλήκτρων σε αυτά τα τμήματα διαφέρει μεταξύ τους.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, κατά το παίξιμο η αίσθηση των πλήκτρων να διαφέρει ως προς το βάρος καθ'όλη την έκταση του κλαβιέ. Αν πρόκειται για ηλεκτρικό πιάνο, συνήθως τμηματικά.

Επεξεργασμένο από Μανώλης Χναράκης
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Στάθης1540724939 είπε

Ναι , βαρυκεντρισμένο είναι. Μπορεί κάποια εταιρία να αποκαλεί τον τύπο του κλαβιέ της με το δικό της τρόπο.

 

20 ώρες πριν, Μανώλης Χναράκης είπε

Με τον όρο "Graded" σημαίνει πως είναι βαρυκεντρισμένο βαθμιαία ή αν θες καλύτερα τμηματικά. Δηλαδή, το βάρος των πλήκτρων διαφέρει στις περιοχές από χαμηλά προς ψηλά, βαθμιαία ή τμηματικά.

Εάν υποθέσουμε πως ένα ηλεκτρικό πιάνο "graded" έκτασης 88 πλήκτρων έχει χωρισμένο το κλαβιέ σε 4 περιοχές, τότε ανά 22 πλήκτρα η αίσθηση του βάρους των πλήκτρων σε αυτά τα τμήματα διαφέρει μεταξύ τους.

Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα, κατά το παίξιμο η αίσθηση των πλήκτρων να διαφέρει ως προς το βάρος καθ'όλη την έκταση του κλαβιέ. Αν πρόκειται για ηλεκτρικό πιάνο, συνήθως τμηματικά.

Α, μάλιστα! Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας! Και το να είναι βαρυκεντρισμένο τμηματικά είναι καλό για εμάς; Ή μήπως πρέπει να είναι ίδιο σε όλα τα πλήκτρα;

Πάντως και το Korg που είπες, Στάθη, φαίνεται ωραίο και πιο οικονομικό από το Yamaha!

 

Θα κάνω μία ενδεχομένως χαζή ερώτηση: Ξέρετε καταστήματα που να πωλούν με δόσεις χωρίς πιστωτική κάρτα; Όπως κάνουν πχ. κάποια καταστήματα ηλεκτρικών ειδών;

Επεξεργασμένο από piano_lover
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου