Προς το περιεχόμενο

Προτασεις για μουσικο εξοπλισμο


alexargir

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 142
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Συνάδερφε οι 20.000€ ακούγονται πάρα πολλές για αγορά εξοπλισμού, εκτός κι αν εχεις κλείσει world tour και χρειαστείς γι΄ αυτό το λόγο κάτι παραπάνω. Αν όντως έχεις περάσει εκεί που λες θ΄ ανακαλύψεις μόλις ξεκινήσουν τα "καλά" εργαστήρια ότι όχι κιθάρα δε θα προλαβαίνεις να παίζεις αλλά θα κατουράς και εν κινήσει για να μη χάνεις χρόνο διαβάσματος. Βέβαια απ΄ότι κατάλαβα μάλλον έχεις τη δυνατότητα να αποφοιτήσεις το 2040 και έτσι η συμβουλή μου είναι να βγεις βόλτα στην αγορά και να αρχίσεις να δοκιμάζεις. Καλό διάβασμα φίλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Το ποσό που διαθέτεις είναι μεγάλο και δύσκολα "διαχειρίσιμο" απο τον κάθε μουσικό, πόσο μάλλον απο την πλειονότητα αυτών που συχνάζουν στο φόρουμ.

Έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα, δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές...

Καλώς η κακώς, η διαδρομή προς τη γνώση -κάθε αντικειμένου, όπως ήδη ξέρεις- απαιτεί χρόνο, θυσίες, έρευνα και μελέτη σε βάθος -και στα γύρω, και στα μέσα μας...

Καλό θα ήταν να μη βιαστείς και να προσπαθήσεις -όσο είναι δυνατόν- να μάθεις κάποια πράγματα και να δοκιμάσεις προσωπικά όπου κι όταν μπορείς όργανα κι εξοπλισμό, εφόσον έχεις ειλικρινές και βαθύ ενδιαφέρον για τη μουσική, απαιτείται υπομονή και "αγώνας", αν απο την άλλη θες απλώς να κάνεις το "κέφι" σου, θα βρεθούν αρκετοί για προτάσεις, τις οποίες όμως δεν θα είσαι σε θέση ν'αξιολογήσεις.

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδερφε οι 20.000€ ακούγονται πάρα πολλές για αγορά εξοπλισμού, εκτός κι αν εχεις κλείσει world tour και χρειαστείς γι΄ αυτό το λόγο κάτι παραπάνω. Αν όντως έχεις περάσει εκεί που λες θ΄ ανακαλύψεις μόλις ξεκινήσουν τα "καλά" εργαστήρια ότι όχι κιθάρα δε θα προλαβαίνεις να παίζεις αλλά θα κατουράς και εν κινήσει για να μη χάνεις χρόνο διαβάσματος. Βέβαια απ΄ότι κατάλαβα μάλλον έχεις τη δυνατότητα να αποφοιτήσεις το 2040 και έτσι η συμβουλή μου είναι να βγεις βόλτα στην αγορά και να αρχίσεις να δοκιμάζεις. Καλό διάβασμα φίλε.

 

Μακαρι να ημουν επαγγελματιας κιθαριστας και να ξεκινουσα world tour!Δυνατοτητα να αποφοιτησω το 2040 δεν εχω γιατι ο πατερας μου μου ειπε το πολυ 1 χρονο αργοτερα οτι μπορω να αποφοιτησω

 

Το ποσό που διαθέτεις είναι μεγάλο και δύσκολα "διαχειρίσιμο" απο τον κάθε μουσικό, πόσο μάλλον απο την πλειονότητα αυτών που συχνάζουν στο φόρουμ.

Έτσι όπως τα περιγράφεις τα πράγματα, δυστυχώς δεν έχεις πολλές επιλογές...

Καλώς η κακώς, η διαδρομή προς τη γνώση -κάθε αντικειμένου, όπως ήδη ξέρεις- απαιτεί χρόνο, θυσίες, έρευνα και μελέτη σε βάθος -και στα γύρω, και στα μέσα μας...

Καλό θα ήταν να μη βιαστείς και να προσπαθήσεις -όσο είναι δυνατόν- να μάθεις κάποια πράγματα και να δοκιμάσεις προσωπικά όπου κι όταν μπορείς όργανα κι εξοπλισμό, εφόσον έχεις ειλικρινές και βαθύ ενδιαφέρον για τη μουσική, απαιτείται υπομονή και "αγώνας", αν απο την άλλη θες απλώς να κάνεις το "κέφι" σου, θα βρεθούν αρκετοί για προτάσεις, τις οποίες όμως δεν θα είσαι σε θέση ν'αξιολογήσεις

 

Τι εννοεις φιλε οτι δεν εχω πολλες επιλογες??Με 20.000 γιατι να μην εχω πολλες επιλογες?Επισης οι μονες καλεςκιθαρες που δοκιμασα ηταν η fender του δασκαλου μου και η gibson που ειπα πριν και πραγματικα και οι δυο εκαναν τις δικες μου να φαινονται σαν παιχνιδια.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 

Τι εννοεις φιλε οτι δεν εχω πολλες επιλογες??Με 20.000 γιατι να μην εχω πολλες επιλογες?Επισης οι μονες καλεςκιθαρες που δοκιμασα ηταν η fender του δασκαλου μου και η gibson που ειπα πριν και πραγματικα και οι δυο εκαναν τις δικες μου να φαινονται σαν παιχνιδια.

 

 

Δεν εννοώ αυτό αγαπητέ...νόμιζα πως φαινόταν απο το υπόλοιπο κείμενο μου...

Εννοώ πως με όλα αυτά που έχεις στο κεφάλι σου είναι δύσκολο να έχεις κατασταλαγμένες απόψεις -ειδικά γιά όργανα αξίας- οπότε αναγκαστικά θα βασιστείς σε γνώμες άλλων, κι αυτό -όταν μάλιστα δεν τους γνωρίζεις (όπως εδώ στο φόρουμ)- ενέχει "κινδύνους"  ;).

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α με συγχωρεις.η αληθεια ειναι οτι εκτος απο την fender και την gibson που δοκιμασα δεν εχω δοκιμασει αλλες.Απο ενισχυτες εχω δοκιμασει πιο πολλους οπως marshal για παραδειγμα.Αλλα απο οτι ξερω ουτε στην αθηνα ουτε στη θεσαλονικη υπαρχουν μαγαζια με πολλες κιθαρες και ενισχυτες και αναγκαστικα μαλον θα τα αγορασω ολα απο το εξωτερικο αλλα γι αυτο το λογο γραφτηκα εδω για να ακουσω πολλες γνωμες και συμβουλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εννοώ αυτό αγαπητέ...νόμιζα πως φαινόταν απο το υπόλοιπο κείμενο μου...

Εννοώ πως με όλα αυτά που έχεις στο κεφάλι σου είναι δύσκολο να έχεις κατασταλαγμένες απόψεις -ειδικά γιά όργανα αξίας- οπότε αναγκαστικά θα βασιστείς σε γνώμες άλλων, κι αυτό -όταν μάλιστα δεν τους γνωρίζεις (όπως εδώ στο φόρουμ)- ενέχει "κινδύνους"  ;).

 

+100

 

Κοψε ενα μηδενικο απο το budget σου θα ελεγα. Για τωρα δηλαδη - αφου οπως λες δεν εχεις πολυ μεγαλη εμπειρια απο διαφορες κιθαρες και ενισχυτες, ειναι ψιλοαπιθανο αυτο που θα αγορασεις αμεσα να αποδειχθει gear που θα σου μεινει για παντα. Οχι γιατι δε θα ειναι κατι καλο αλλα γιατι τα γουστα και οι προτιμησεις εξελισονται και αλλαζουν με την τριβη με το αντικειμενο και με το περασμα του χρονου.

 

Δεν υπαρχει λογος να πας και να ριξεις τεραστια ποσα κατευθειαν και να σκας αν αυτο που πηρες ειναι το καλυτερο, αν θα το κρατησεις για μια ζωη κλπ. Δοκιμασε κιθαρες, αλλαξε κιθαρες, παιξε με ενισχυτες. Μπες σε ενα μαγαζι και αρχισε να δοκιμαζεις αβερτα κιθαρες απο strat μεχρι semis και δες τι σου κανει κλικ. Η ολη απολαυση ειναι στο "ταξιδι", στην εξερευνηση και στις δοκιμες. Δεν υπαρχει λογος να βιαστεις να ριξεις λεφτα για να "κλεισεις" απο θεμα gear. :)

 

Στην Θεσσαλονικη που βρισκεσαι μπορεις να κανεις μια βολτα στο κεντρο και να τσεκαρεις τι υπαρχει στον Ζαχο, στον Τσελιο και στα αλλα μαγαζια. Ο Νακας πλεον φερνει και Fender οποτε το παραρτημα στην Μητροπολεως ισως να εχει κατι ενδιαφερον. Αλλα μαγαζια που ισως θες να κοιταξεις ειναι ο Ριχαρδος, ο Μαυρομουστακης, ο Λιολιος κλπ - δεν ειναι και τρομερα πολλα...

 

 

 

 

Y.Γ. Αν θες να παραθεσεις καποιο προηγουμενο ποστ στο οποιο απαντας μπορεις να χρησιμοποιησεις την επιλογη "Παραθεση" που βρισκεται πανω δεξια σε καθε ποστ. Ειναι πιο ευκολο και πιο ευαναγνωστο απο το να κανεις copy paste το κειμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε alexargir,

 

Κατά πρώτον, συγχαρητήρια για την Ιατρική. Χρειαζόμαστε καλούς και ισορροπημένους και συγκροτημένους επιστήμονες. Ένας αδερφικός μου φίλος είναι σπουδαίος γιατρός και επιστήμονας (και μεγάλος θαυμαστής του ez) και λέει συνέχεια πως αν δεν είχε τις κιθάρες του και το μπλουζ δε θα τα βγαζε πέρα με αυτά που βιώνει.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να ξοδέψεις κάποια χρήματα (κόβοντας ένα μηδενικό όπως είπε και ο odis13) και μάλιστα να τα ξοδέψεις σταδιακά : οι ανάγκες σου, τα ακούσματα σου, τα γούστα σου, θα αλλάξουν πολύ τα επόμενα χρόνια. Και επιπλέον έχει τη χαρά του το να χτίζεις σιγά σιγά τον ήχο σου. Αν τα πάρεις όλα μαζί θα είναι λίγο overwhelming που λένε και οι άγγλοι και ίσως μπουχτίσεις.

 

Κράτα μία καβάτζα for a rainy day και φύλαξε το μεγαλύτερο μέρος ώστε όταν με το καλό τελειώσεις να μπορέσεις να κάνεις ένα μεταπτυχιακό ή να επισκεφτείς και να ζήσεις σε άλλες χώρες, που θα έχουν πολλά να σου προσφέρουν: θα γνωρίσεις άλλους ανθρώπους, άλλες κουλτούρες και άλλα συστήματα.

 

Το αυτοκίνητο είναι ελευθερία και προσφέρεται ιδιαίτερα για μουσική. Έχω κόψει άπειρες βόλτες στα φοιτητικά μου χρόνια στην Πάτρα μόνο και μόνο για να ακούσω το Closing Time του Tom Waits και (καλή ώρα) το Fence των Blues Wire. Αλλά σήμερα είναι μεγάλο έξοδο και οι εποχές είναι περίεργες.

 

Επιπλέον, χωρίς να θέλω να ακουστώ μελοδραματικός, ο πατέρας σου είχε την καλή καρδιά να σου φυλάξει μερικά χρήματα. Δεν είναι απαραίτητο να τα ξοδέψεις όλα με τη μία. Ξανά, δύσκολες εποχές, βαλ τα στην τράπεζα σε περίπτωση που ω μη γένειτω παραστεί ανάγκη.

 

Καλή τύχη, καλές κιθαριές και πολλές μουσικές εύχομαι, και να γίνεις καλός επιστήμονας.

 

Και κάτσε και στο νόιζ να λέμε καμιά σαχλαμάρα  ;D ;D ;D

Το Ξεκούρδιστο Πορτοκάλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολυ 1 χρονο αργοτερα οτι μπορω να αποφοιτησω

Σε ενα χρονο θα τελειωσει την ιατρικη.  ??? Και συνεχιζετε να του απαντατε και σοβαρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ενα χρονο θα τελειωσει την ιατρικη.  ??? Και συνεχιζετε να του απαντατε και σοβαρα

 

 

προφανώς, εννοεί ένα χρόνο παραπάνω από το προβλεπόμενο.  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου