Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Amplitube vs the real thing


Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;  

79 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;

    • 1
      42
    • 2
      23
    • Και τα δύο το ίδιο
      14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπράβο για το θέμα και την όλη δουλειά που έκανες!    :D

 

Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια!

 

Και τα 2 samples έχουν πολύ ωραίο ήχο και δεν θέλω να μπω στο τριπάκι ποιό είναι το the real thing, καθώς σε ένα mix το θέμα είναι ποιο από τα 2 θα "καθίσει" σωστά σε σχέση με τα υπόλοιπα όργανα και επίσης με κουράζει αυτό το analog vs digital.

 

Με κέρδισε όμως λίγο παραπάνω το 2ο!

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου αρεσε περισσοτερο το 2,χωρις να σημαινει οτι και το πρωτο δεν ειναι ωραιο.

Απλα το 1 μου φανηκε καπως πιο "thin" στα πριμα,πραγμα που γενικα δεν ειναι του γουστου μου.

 

Θα τολμησω να υποθεσω οτι το 2 ειναι ο dr (αν και το 906 εχει μια ταση προς τα πριμα και δεν αποκλειεται να ακουγεται κοντα στο πρωτο δειγμα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπράβο στο Amplitube όπως και νά'χει από έναν πανάσχετο στα περί software. Πολύ ωραία και 100% "χρησιμοποιήσιμα" και τα δύο clip.

 

Μετά από μερικές ακροάσεις δηλώνω υπεύθυνα ότι μπερδεύομαι όλο και περισσότερο με κάθε πάτημα του play. Σηκώνω τα χέρια ψηλά και περιμένω το exit poll.

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το 1 μου άρεσε πιό πολύ ( ακούγοντάς τα στα monitor ) γιατί ήταν πιό classy

και μακάρι νά'ναι ο Real DR  ???

 

στα ακουστικά περιέργως οι διαφορές είναι μικρότερες στα δύο tracks !!!

 

όσο για το amplitube , το ερωτεύτηκα απο τότε που πρωτοβγήκε όπως και το T-Racks της IK-Multimedia και είμαι μάλλον απο τους πρώτους ( αν όχι ο πρώτος ) που το χρησιμοποίησε σε ηχογράφηση δίσκου στην Ελλάδα , χωρίς κανένας να καταλάβει τότε ότι ήταν just a f@ckin good plugin  8)

It's only Rock 'n' Roll .....................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με απόλυτα ανεξακρίβωτες πλεροφορίες ο JJ και προκειμένου να ανεβάσει κατακόρυφα το ενδιαφέρον περί του αποτελέσματος, μετά από κλήρωση θα προσφέρει στο πρώτο νικητή της κλειτορίδας, τον εν λόγο ενισχυτή του τοστ, στο δε δεύτερο νικητή το άπλυτιουμπ

            8)

     

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[move]ΑΠΟΚΑΛΥΨΙΣ[/move]

 

 

 

Νομίζω ότι παρήλθε αρκετός χρόνος προκειμένου να ακουστούν τα samples και να δηλωθούν προτιμήσεις. Συνεπώς προχωρώ στα αποκαλυπτήρια:

 

Sample 1: Deluxe Reverb Reissue

 

Sample 2: Amplitube

 

Προσωπικώς, αν δεν ήξερα ποιο είναι ποιο, θα είχα μεγάλη δυσκολία να καταλάβω παρότι ο ήχος του Deluxe Reverb είναι στ' αυτιά μου καθημερινά εδώ και 5 χρόνια. Το μόνο που θα με υποψίαζε, είναι το reverb του amplitube και εξηγούμαι:

 

Πρώτον: αυτή η ουρά που αφήνει, δεν υπάρχει στον ενισχυτή μου σε αυτή τη ρύθμιση.

 

Δεύτερον: Και να υπήρχε, ένα δυναμικό μικρόφωνο που ακουμπάει στη γρίλια, δεν αποτυπώνει στην ηχογράφηση τέτοια χροιά βάθους. Μέχρι εκεί όμως.

 

Μετά από κουβέντα με επιφανές μέλος του φόρουμ, γνωστό για τα βιονικά του αυτιά, σκέφτομαι να επαναλάβω το τεστ με βρώμικο ήχο καθότι, απ' ό,τι πληροφορήθηκα, το amplitube διαθέτει πετάλι OCD, το οποίο τυχαίνει να έχω και σε υλική μορφή. ;D

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

 

 

 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου