Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Amplitube vs the real thing


Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;  

79 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;

    • 1
      42
    • 2
      23
    • Και τα δύο το ίδιο
      14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Συμπέρασμα ...για άλλη μια φορά .... μην εμπιστεύεστε τα μόνιτορ σας !

Τα yamaha HS80 χάνουν κάτι από τα ψηλά είμαι  πλέον 200% σίγουρος ,όποτε ηχογραφώ, "μιξάρω" κάτι και μετά το ακούω στο λαπτοπάκι ....μου ακούγεται τούμπανο στις υψηλές συχνότητες . Έχω αλλάξει τις ρυθμίσεις πίσω από τα μόνιτορ αλλά τίποτα μπορεί να είναι και θέμα διαμόρφωσης χώρου αλλά δεν νομίζω.ίσως είναι και στις ρυθμίσεις της hd της realteck.

:o :o :o Μα τι λες; Τι συγκρίνεις; Φυσικά όταν παίξεις κατι απο μια ψίρα μεγάφωνο (λαπτοπ), μόνο πρίμα θα ακούσεις. Παίρνεις το τουιτεράκι του λάπτοπ σαν σημείο αναφοράς;... Αν δεν σου καθονται σωστά τα Yamaha στα αυτιά σου, μπορεί να έχεις δίκιο (δεν έχω προσωπική άποψη) αλλά μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και βγάζεις και συμπεράσματα. ;)

 

Σίγουρα πάντως όλοι μας ακούσαμε διαφορετικά πράγματα. Αλλοι απο μεγάφωνα υπολογιστή και λαπτοπ και άλλοι απο συστήματα χιλιάδων ευρώ.

 

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Νομιζω το 1ο ακουγοταν πιο αληθινο με διαφορα κιολας. Το δευτερο δεν ειχε καθολου "αερα", λιγοτερες δυναμικες και ακουγοταν υπερβολικα αμεσο...Οχι οτι δεν θα μπορουσε ομως να χρησιμοποιηθει καπου...απλα δεν με επεισε οτι ειναι fender. Γενικοτερα οι amp sims που εχω δει μεχρι σημερα υστερουν αρκετα στα καθαρα και στα mid-gain. Στα high-gain ειναι που εχουν πιο ικανοποιητικα αποτελεσματα.

Τρολολολολολολολ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω το 1ο ακουγοταν πιο αληθινο με διαφορα κιολας. Το δευτερο δεν ειχε καθολου "αερα", λιγοτερες δυναμικες και ακουγοταν υπερβολικα αμεσο...Οχι οτι δεν θα μπορουσε ομως να χρησιμοποιηθει καπου...απλα δεν με επεισε οτι ειναι fender. Γενικοτερα οι amp sims που εχω δει μεχρι σημερα υστερουν αρκετα στα καθαρα και στα mid-gain. Στα high-gain ειναι που εχουν πιο ικανοποιητικα αποτελεσματα.

 

Εννοείται πως σε πιστεύω αλλά όπως και να το κάνουμε, αν είχες γράψει τα ίδια πριν την αποκάλυψη, τα λεγόμενά σου θα είχαν άλλη αξιοπιστία. :)

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o Μα τι λες; Τι συγκρίνεις; Φυσικά όταν παίξεις κατι απο μια ψίρα μεγάφωνο (λαπτοπ), μόνο πρίμα θα ακούσεις. Παίρνεις το τουιτεράκι του λάπτοπ σαν σημείο αναφοράς;... Αν δεν σου καθονται σωστά τα Yamaha στα αυτιά σου, μπορεί να έχεις δίκιο (δεν έχω προσωπική άποψη) αλλά μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και βγάζεις και συμπεράσματα. ;)

 

Σίγουρα πάντως όλοι μας ακούσαμε διαφορετικά πράγματα. Αλλοι απο μεγάφωνα υπολογιστή και λαπτοπ και άλλοι απο συστήματα χιλιάδων ευρώ.

+100 Πολύ σωστό αυτό

 

Νομιζω το 1ο ακουγοταν πιο αληθινο με διαφορα κιολας. Το δευτερο δεν ειχε καθολου "αερα", λιγοτερες δυναμικες και ακουγοταν υπερβολικα αμεσο...Οχι οτι δεν θα μπορουσε ομως να χρησιμοποιηθει καπου...απλα δεν με επεισε οτι ειναι fender. Γενικοτερα οι amp sims που εχω δει μεχρι σημερα υστερουν αρκετα στα καθαρα και στα mid-gain. Στα high-gain ειναι που εχουν πιο ικανοποιητικα αποτελεσματα.

Όπως είπα δεν έχω εμπειρία από modelling software. Έχοντας όμως ψιλοπαίξει/δοκιμάσει σε κάτι καταστήματα Line6 και Vox modelling ενισχυτές, ενώ μπορεί να ακουγόντουσαν αρκετά ευχάριστοι στα high gain τους, στα δικά μου τ' αυτιά ο ήχος που έβγαζαν φάνηκε αρκετά «πλαστικός». Νταξ, να μου πεις δε συγκρίνονται αυτοί οι ενισχυτές με πανάκριβα software ή θηρία τύπου Axe Fx/Kemper. Τεσπά, κουβέντα να γίνεται :)

Alba gu bràth!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Samy στο συγκεκριμένο μάλλον ήσουν τυχερός περισσότερο. Σε ενημερώνω ότι το amplitube έχει κανονικότατο hum αλλά όχι στην συγκεκριμένη ηχογράφηση. Με άλλα λόγια, αν είχα γράψει δυνατότερα το amplitube και πιο σιγά τον ενισχυτή, περισσότερο φύσημα θα άκουγες από το amplitube.

 

Φίλως, άσε τις κουτοπονηριές και φέρε τη Στραβοκάστερ που κέρδισα με το αυτί μου, γιατί έχω βρει αγοραστή ;D ;D ;D

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:o :o :o Μα τι λες; Τι συγκρίνεις; Φυσικά όταν παίξεις κατι απο μια ψίρα μεγάφωνο (λαπτοπ), μόνο πρίμα θα ακούσεις. Παίρνεις το τουιτεράκι του λάπτοπ σαν σημείο αναφοράς;... Αν δεν σου καθονται σωστά τα Yamaha στα αυτιά σου, μπορεί να έχεις δίκιο (δεν έχω προσωπική άποψη) αλλά μη συγκρίνεις ανόμοια πράγματα και βγάζεις και συμπεράσματα. ;)

 

Σίγουρα πάντως όλοι μας ακούσαμε διαφορετικά πράγματα. Αλλοι απο μεγάφωνα υπολογιστή και λαπτοπ και άλλοι απο συστήματα χιλιάδων ευρώ.

 

 

 

βεβαίως χρησιμοποιώ το  λάπτοπ ως σημείο αναφοράς και μάλιστα πολύ σημαντικό,καθότι πιστεύω ότι είναι και πολύ πιθανό μέρος αναπαραγωγής  και ακρόασης των περισσότερων που θα ακούσουν την μουσική μου(δεν είναι πολλοί  ;D ). Θέλω να ακούγομαι καλά παντού... 

ένα κλιπάκι με τις ρυθμίσεις του jazzjoker.thanks! (neck dual rails)

circle_off_fifths.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως το δεύτερο να είναι το ψεύτικο γιατί το πάει περισσότερο πρός τον γρεζάτο ήχο των παλιών Deluxe, ΕΚΤΟΣ κι αν κάνουν πολύ καλή δουλειά με τους ReIssues...   :)  

 

εδώ είναι νομίζω ενα σημείο που αξίζει να σταθούμε.

 

To software κάνει emulation τους παλιούς Deluxe, άρα οι άνθρωποι που δούλεψαν στα μοντέλα πήραν προφανώς δείγματα απο κάποιους "καλούς" και χαρακτηριστικούς του "είδους" ενισχυτές.

Οι παλιοί Blackface Dlx είχαν ως επι το πλείστον μεγάφωνα Oxford, τα οποία ήταν λίγο πλαδαρά στο breakup. Αυτό νομίζω το πέτυχαν οι modellers. Σε συνδυασμό μάλιστα με την αρκετά πειστική προσωμείωση ενός καλού (και "δουλεμένου" λόγω ηλικίας) μετασχηματιστή που αποδίδει γλυκά στο breakup, είναι αρκετά εύκολο να το μπερδέψει κανείς υπο τέτοιες συνθήκες ηχογράφησης/παραλληλισμού. Ο Reissue με το πιο "efficient" μεγάφωνο και το μοντέρνο κύκλωμα/μετασχηματιστή είναι αναγκαστικά πιο punchy/stiff, ιδιώς όσο "πιάνει" το μικρόφωνο. Στο χώρο πιστεύω να είναι καλύτερα τα πράγματα...

 

Βεβαίως, αν δεν ήταν κι αυτό:

To πρώτο επίσης μου συνηγορεί στο ότι είναι ο ενισχυτής λόγω του ότι σε κάποιες κορυφές κλιπάρει και μπουκώνει (πράγμα που το παθαίνω κι εγώ με τον δικό μου). 'Ενα software δεν τα κάνει κάτι τέτοια.

 

...θα την πατούσα άνετα!  :)

 

εύγε και πάλι για τη δουλειά!  

 

δε γράφεις και τίποτα με τα νέα ...λευκά άνθη ;) που πρόσφατα απέκτησες;

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εύγε και πάλι για τη δουλειά! 

 

δε γράφεις και τίποτα με τα νέα ...λευκά άνθη ;) που πρόσφατα απέκτησες;

 

 

 

Ευχαριστώ αγαπητέ alderbody καθώς και όλους που συμμετείχαν.

 

Όσον αφορά τους purple orchid, προς το παρόν η κιθάρα είναι στο Νίκο για ένα θεματάκι που είχε με τα τάστα. Μόλις την πάρω πίσω, θα ακούσετε αναλυτικά και ευκρινώς το νέο σετ.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ημουν απολυτα σιγουρος οτι το 1ο κλιπ ηταν ο ενισχυτης, και γι'αυτο ξεδιπλωσα ολες τις καρτελες στον firefox ψαχνοντας την απαντηση! χεχε

Σα δικα μου αυτια η διαφορά ηταν τεραστια (παρ'ολο που τα ηχεια του pc μου ειναι τραγικά). Το πρωτο ειχε πολυ πιο ζωντανό και παλλόμενο ήχο με δυναμικές κι ευκρίνεια. Το "άρπαγμα" του 2ου δε με επεισε. Γενικώς το 1ο μου θυμισε την εμπειρία μου από λαμπάτους και το 2ο από solid state. Φυσικά το 1ο μου άρεσε περισσότερο.

 

Ομως νομίζω ότι ήταν ατυχία που άρπαζε τόσο το preset στο amplitude. Νομιζω με καθαρότερο ήχο θα φαινόταν λιγότερο η διαφορά. Κι εννοείται ότι οι διαφορές κάνουν μπαμ όταν ακούς το ένα μετά το άλλο: απο μονο του το amplitude πιθανότατα θα το άκουγα κανονικά για λαμπάτο. (Πχ τον Κορλεόνε δεν ειμαι σιγουρος αλλά νομιζω τον παιζεις στο amplitude;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ημουν απολυτα σιγουρος οτι το 1ο κλιπ ηταν ο ενισχυτης, ...

 

Σα δικα μου αυτια η διαφορά ηταν τεραστια (παρ'ολο που τα ηχεια του pc μου ειναι τραγικά). Το πρωτο ειχε πολυ πιο ζωντανό και παλλόμενο ήχο με δυναμικές κι ευκρίνεια. ...

 

 

.... (Πχ τον Κορλεόνε δεν ειμαι σιγουρος αλλά νομιζω τον παιζεις στο amplitude;)

 

Είδες? Μέχρι να σου πουν, δεν είσαι σίγουρος.  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου