Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Amplitube vs the real thing


Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;  

79 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;

    • 1
      42
    • 2
      23
    • Και τα δύο το ίδιο
      14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω ότι το πρώτο είναι λάμπα .....

.

.

.

.

.

Άργησα;

 

 

Μπράβο ρε Σπύρε. Είσαι μάγκας κι ομορφόπαιδο.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Και τα δυο εξαιρετικα γραμμενα και παιγμνενα,μου αρεσε οριακα περισσοτερο ο ενισχυτης μια και ειχε λιγο περισσοτερο αερα και ελαχιστα περισσοτερα πριμα...παντως προσωπικα δεν θα εβαζα το μικροφωνο στη θεση που επελεξες.Μεταξυ κεντρου και αρχης του κωνου θα ηταν ακομα καλυτερος ο ηχος ΙΜΗΟ.  

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Είδες? Μέχρι να σου πουν, δεν είσαι σίγουρος.  ;D

 

Μα αφου το λεω βρε

απο μονο του το amplitude πιθανότατα θα το άκουγα κανονικά για λαμπάτο.

 

Ο Κορλεόνε ειναι μόνος του, δεν έχεις να συγκρίνεις. Στο "κλιπ 1 vs 2" ήμουν πολύ πιο σίγουρος γιατί μπορούσα να συγκρινω. Επιμένω πάντως ότι σε καθαρά presets θα ειναι πιο δυσκολο να τα διακρίνεις. Εκει που αρπαζουν ειναι πιο έντονη η διαφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 1. Γιατί ειναι λάμπα και το real thing.

 

Αν πέφτω εξω κάνω το Κως-τουρκία κολυμπώντας.

 

 

Απλά να ενημερώσω πως δυστυχώς δεν μου δίνετε την ευκαιρία για κολυμβηση στα καταγάλανα νερά του Αιγαίου!

 

8) 8) 

MUSIC IS MAGIC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Πχ τον Κορλεόνε δεν ειμαι σιγουρος αλλά νομιζω τον παιζεις στο amplitude;)

 

Btw off topic, πάρτε κι έναν Νονό γιατί έτσι  ;D:

 

https://app.box.com/s/d2qpat4acznhzi6t9nes (εδώ ο ενισχυτής είναι laney και ο ήχος κακός γιατί παίζω με νύχια και βαράνε τα πρίμα ανηλεώς)

 

 

Απλά να ενημερώσω πως δυστυχώς δεν μου δίνετε την ευκαιρία για κολυμβηση στα καταγάλανα νερά του Αιγαίου!

 

8) 8) 

 

Πάντως, αν έκανες λάθος, αναλάμβανα τη μαγνητοσκόπηση του εγχειρήματος.  ;D

Δεν πειράζει, στο επόμενο.

 

Ευχαριστώ για τη συμμετοχή και τους αργοπορημένους. Καλείστε κι εσείς στο επόμενο.

 

 

Και μια που δέχθηκα ένα τηλέφωνο με ένα σπέσιαλ ρικουέστ για κάτι, ιδού και το dry signal που πέρασε από το amplitube. Έχει το ενδιαφέρον της η σύγκριση με το τελικό αποτέλεσμα νομίζω.

 

https://app.box.com/s/5tm8l7ybc6di6kn36pq0

 

Α, επίσης για την ιστορία, να αναφέρω ότι την ώρα που έπαιζα, άκουγα τον ενισχυτή και όχι το amplitube...

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ολοκληρωθουν οι λεπτομεριες του εγχειρηματος πες μας τι χορδες και τι μαγνητες φοραει η strat σου... περιμενουμε και το επομενο !

Γιώργος, μόνο με μηδέν λιπαρά please

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να ολοκληρωθουν οι λεπτομεριες του εγχειρηματος πες μας τι χορδες και τι μαγνητες φοραει η strat σου... περιμενουμε και το επομενο !

 

Η κιθάρα είναι μια Fender '57 American Vintage με μαγνήτες 57/62 και χορδές elixir 11άρες.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ομολογώ ότι την πάτησα (αν και ψήφισα "και τα δύο το ίδιο", γιατί το καθένα είχε πολύ καλό και διαφορετικό ήχο)!

Με το Amplitube βέβαια δεν έχω και ιδιαίτερη εμπειρία (σχεδόν καθόλου), αλλά είναι πολύ ωραίος ο ήχος του εδώ.

Πάντως Σπύρο έχω να παρατηρήσω ότι ο συγκεκριμένος ήχος του Amplitube σου πάει πολύ στο παίξιμο.

Θέλεις η "αρπαγμένη" fender-ίλα (που δύσκολα θα πετύχεις σε φυσιολογικές εντάσεις με τον Deluxe), θέλεις η "ζωντάνια" της ηχογράφησης, δεν ξέρω.

 

 

 

Απλά να ενημερώσω πως δυστυχώς δεν μου δίνετε την ευκαιρία για κολυμβηση στα καταγάλανα νερά του Αιγαίου!

Είπαμε, κάνει κρύο ακόμα. ;D ;D

Κάτσε να ανοίξει λίγο ο καιρός, και θα ανεβάσει κι άλλο τεστ ο JJ. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου