Προς το περιεχόμενο

Blind Test - Amplitube vs the real thing


Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;  

79 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Ποιο από τα δύο samples σας άρεσε περισσότερο;

    • 1
      42
    • 2
      23
    • Και τα δύο το ίδιο
      14


Προτεινόμενες αναρτήσεις

:P

 

Oooops!  :-[ :-[

 

Αν και το έγραψα πρίν το edit ;)

 

edit: Και αυτό είναι το ποιο μάς άρεσε όχι το ποιο πιστεύουμε ότι to real ;)

Λεπτομέρειες... έτσι κι αλλιώς έξω έπεσα και δεν παινεύομαι για τα αυτία μου... απλά μαρέσουν οι αριθμοί και τα στατιστικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 117
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ή ένα blind test stratocaster- Μια αμερικάνικη, μια ιαπωνική και κάνα δύο «κλώνοι». Να πέσει το γέλιο της αρκούδας  ;) ;D

 

Υπάρχει κάτι τέτοιο στα σκαριά. Το πρόβλημα είναι ότι εκεί δεν μπορείς να έχεις ένα κοινό παίξιμο. Και όλοι ξέρουμε πώς κυμαίνεται το παίξιμό μας ανάλογα με τον ήχο που ακούμε.

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oooops!  :-[ :-[

 

Αν και το έγραψα πρίν το edit ;)

 

Ειχες δικιο ομως γιατι η ερωτηση ηταν ποιο σας αρεσε περισσοτερο, οχι ποιο ειναι real.

 

Το σκεφτηκα και γω μετα.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού βλογήσω τα γένια μου για το ωραίο μου γούστο, να πω πως η εντύπωσή μου είναι πως με το κατάλληλο tweaking σε μια ηχογράφηση, ούτε strat με les paul παίζει να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε όλοι σαφώς... Φυσικά αυτού του ειδους τα τεστ έχουν όλα πολύ ενδιαφέρον, και μπράβο στον Σπύρο για το συγκεκριμένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήφισα και τα δύο. Πιστεύω όμως ότι το 1ο είναι ο ενισχυτής και το δεύτερο το amplitube.

 

Να σημειώσω ότι ψήφισα έτσι επειδή, αντίθετα με την κοινή λογική στο Noiz, το πρώτο μου φαινόταν πιο ψεύτικο και το δεύτερο πιο αληθινό.

 

Άρα - φανατικός οπαδός του modelling πλέον - ψήφισα ως αληθινό το modelling καθώς πλέον πιστεύω ότι πρέπει να είσαι πολύ γάτα sound engineer για να πιάσεις *ηχογραφημένο* ήχο καλύτερο του modelling.

 

Ο JJ βέβαια μια χαρά ηχογράφηση έκανε για ερασιτέχνη, αλλά η σύγκριση γίνεται με επαγγελματικά πρότυπα. Και επαναλαμβάνω ότι πάντα μιλάμε για ηχογραφημένο ήχο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way, αν δεν κανω λαθος αυτο ειναι το amplitube το 3 (inside info :P).

 

Θα ειχε ενδιαφερον να ακουγαμε και μια τυφλη συγκριση με το amplitube fender.

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μην παμε στα ευκολα ρε συ

 

ΟΚ να πάμε στα δύσκολα. Τι όμως; Σκάφες 335, tele, Les Paul και κόπιες;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ να πάμε στα δύσκολα. Τι όμως; Σκάφες 335, tele, Les Paul και κόπιες;

 

καλωδια και ισως παχος (edit: σκληρης) πενας :P

 

Ενδεχομενως και μαρκα μπαταριας στο wireless

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

JazzJoker πραγματικά πολύ καλή δουλειά! Από την πλευρά μου υπέθεσα πως το 1, ακριβώς επειδή μου ακογόταν καλύτερα θα ήταν και το ψηφιακό. Το πρόβλημα με σένα, όπως και με τα video στο youtube με comparison - blind test μεταξύ Joyo - DRRI είναι πως καταρρίπτεις αυτό το μύθο περί 'Real thing κλπ κλπ'. Την ερώτηση δηλαδή που κάνουν όλοι οι 'περίεργοι', 'γιατί να συμβιβαστώ με έναν ενισχυτή 1000Ε που να με περιορίζει, όταν μπορώ να έχω σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα'. Προφανώς αναφέρομαι γενικότερα σε modulation vs real thing. Όπως και να έχει congrats και πάλι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

'γιατί να συμβιβαστώ με έναν ενισχυτή 1000Ε που να με περιορίζει, όταν μπορώ να έχω σχεδόν ίδιο αποτέλεσμα με λιγότερα'.

Γιατί δεν είναι "λιγότερα"...Εάν ένας ενισχυτής θέλει 1000Ε, παραδίπλα θέλεις υπολογιστή, κάρτα ήχου, καλά monitors και software...δηλ μπορεί και παραπάνω ;)

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου