Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αυτό συνιστά διάκριση μεταξύ υποψήφιων εργαζομένων, τι λέει ο ΛΚ;

 

Έχω απαντήσει ήδη. Φυσικά και όχι.

Δεν ανακαλύψαμε σήμερα τις ανθυγιεινές δουλειές και ούτε είναι και η πλέον ανθυγιεινή.

 

Για αυτό το λόγο , πριν από αρκετά Posts μίλησα για τα ορυχεία της ΔΕΗ.

Και συνέχισα:

 

 

Αυτό ώς προς τους εργαζόμενους δυο ταχυτήτων.

 

 

Και μιλάμε για bartenders , που όσους εγώ ξέρω πίνουν τον βόσπορο και καπνίζουν σα φουγάρα;;; ;D ;D ;D ;D ;D

 

Το λογικό σχήμα:

 

Απαγορεύουμε απολυτα τη δημιουργία καταστημάτων καπνιστών/ για να μην τσιγαριάζονται οι υπάλληλοι

 

και στο αντεπιχείρημα, μα αν θέλει ο υπάλληλος να τσιγαριαστεί αντιτάσσουμε "ότι έχει "προνόμιο" εργασιακά απέναντι σε κάποιον που δεν θέλει", δεν μπορώ να το συνεχίσω.

 

Δηλαδής ο ψήστης που τρώει την τσίκνα στο σουβλατζίδικο που πάει ο Παπαδόπουλος , γουστέρνει και την τρώει;  ;D

Και αν ναι; Έχει εργασιακό πλεονέκτημα σε σχέση με εμένα που μυρίζω κρέας και ξερνάω;  ;D

 

Στην τελική ΔΕΝ είδα πουθενά τους barmen να διαμαρτύρονται για το κάπνισμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Δηλαδής ο ψήστης που τρώει την τσίκνα στο σουβλατζίδικο που πάει ο Παπαδόπουλος , γουστέρνει και την τρώει;  ;D

 

νομίζω πως υπάρχει μια μεγάλη διαφορά

 

δεν υπάρχει "ιδιότητα" που να καθιστά έναν ψήστη πιο ικανό να αντέξει την τσίκνα και συνεπώς έχοντα εκ των  προτέρων πλεονέκτημα, απέναντι σε κάποιον άλλο

 

ενώ για την τσιγαροκαρκινίλα, υπάρχει, η συνήθεια του καπνίσματος

 

άρα ο εργοδότης βάζει αγγελία για μια εργασία που εκ των πραγμάτων θα δίνει τεράστιο συγκριτικό πλεονέκτημα στον καπνιστή

 

προφανώς νομικός δεν είμαι, κουβέντα κάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

 

άρα ο εργοδότης βάζει αγγελία για μια εργασία που εκ των πραγμάτων θα δίνει τεράστιο συγκριτικό πλεονέκτημα στον καπνιστή

 

προφανώς νομικός δεν είμαι, κουβέντα κάνω

 

Νομικά δεν τίθεται θέμα "εργασιακής διάκρισης" .

Μια δουλειά εφόσον θεωρείται βαριά και ανθυγιεινή, καλύπτεται με τη σχετική εισφορά κυρίας και επικουρικής ασφάλισης.

 

Πάντως μέχρι σήμερα ο εργαζόμενος σε bar δεν ήταν βαρύ και ανθυγιεινό.

Αν είναι (η επιστήμη το ξέρει) ας το κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω όμως ότι το αν θα μπορούσαν ή όχι να νομοθετήσουν για μαγαζιά για καπνιστές δεν έχει καμία σχέση με το αν η απαγόρευση στα υπόλοιπα δεν είναι ορθή. Είναι σαν να μαλώνει το ζευγάρι "-Πλύνε τα πιάτα." "-Όχι αν δεν σκουπίσεις πρώτα εσύ." ;D Έτερον εκάτερον.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Να σημειώσω όμως ότι το αν θα μπορούσαν ή όχι να νομοθετήσουν για μαγαζιά για καπνιστές δεν έχει καμία σχέση με το αν η απαγόρευση στα υπόλοιπα δεν είναι ορθή.

Νομίζω ότι αυτό το λύσαμε από την πρώτη σελίδα.

 

Το θέμα είναι , αυτό που λέω εγώ τουλάχιστον, ναι πλήρης απογόρευση σε όλα εκτός από ένα.

Σε μια αναλογία 1 προς 100 ακόμα (σχηματικό παράδειγμα). Και πείτε τη και λέσχη καπνιστών και όχι Bar.

 

Στο επιχείρημα "θα χωριστεί" η παρέα, δεν απαντάω.Αδυνατώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο νόμος που βρίσκεται σε ισχύ (άσχετα αν δεν τηρείται) προβλέπει πάρα πολύ ωραία όλα τα παραπάνω που συζητήθηκαν.

 

Με απαγόρευση του καπνίσματος σε όλους τους κλειστούς δημόσιους χώρους λύνονται τα πάντα: ούτε κουβέντα για αυξημένες ασφαλιστικές εισφορές, ούτε επιδόματα βαρέων και ανθυγιεινών, ούτε αναξιοκρατία στις προσλήψεις υπαλλήλων, ούτε καν αν θα χωριστεί η παρέα.

 

Ο νόμος είναι η πιο απλή λύση που προβλέπει τα πάντα και εμείς θέλουμε να τροποποιηθεί με τρόπο που θα ανοίξει άλλα χίλια δυο θέματα. Lex parsimoniae! (aka: Occam's razor)

 

Για το αν τίθεται θέμα "νομιμότητας" ή όχι του μέτρου:

αν υπήρχαν κατάφορες αδικίες έναντι πολυπληθών ομάδων (διότι έτσι το παρουσιάζουν οι καπνιστές στην Ελλάδα), τότε όλες οι χώρες που επιδεικνύουν τεράστια ευαισθησία προς τις ατομικές ελευθερίες δεν θα το υιοθετούσαν. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν υπάρχει νομικό έρεισμα για ένα τέτοιο μέτρο και όλες οι χώρες που το εφαρμόζουν δεν έχουν πάρει χαμπάρι παρά περίμεναν εμάς τους πρωτοπόρους να το ανακαλύψουμε!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Για το αν τίθεται θέμα "νομιμότητας" ή όχι του μέτρου:

αν υπήρχαν κατάφορες αδικίες έναντι πολυπληθών ομάδων (διότι έτσι το παρουσιάζουν οι καπνιστές στην Ελλάδα), τότε όλες οι χώρες που επιδεικνύουν τεράστια ευαισθησία προς τις ατομικές ελευθερίες δεν θα το υιοθετούσαν. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι δεν υπάρχει νομικό έρεισμα για ένα τέτοιο μέτρο και όλες οι χώρες που το εφαρμόζουν δεν έχουν πάρει χαμπάρι παρά περίμεναν εμάς τους πρωτοπόρους να το ανακαλύψουμε!  :D

 

Club Λέσχες καπνιστών υπάρχουν σε πολλές από τις χώρες που υιοθέτησαν τον μέτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Club Λέσχες καπνιστών υπάρχουν σε πολλές από τις χώρες που υιοθέτησαν τον μέτρο.

 

Εντάξει, μας έπεισες. Τώρα με το νέο ΕΣΠΑ θα κάνουμε πρόταση για έργο δημιουργίας λέσχης καπνιστών. ;D

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εντάξει, μας έπεισες. Τώρα με το νέο ΕΣΠΑ θα κάνουμε πρόταση για έργο δημιουργίας λέσχης καπνιστών. ;D

 

Δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν.

Και εγώ σπίτι μου κάνω τα πάρτυ και επιτρέπω το κάπνισμα.

Απλά νομικά έχω ενστάσεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Club Λέσχες καπνιστών υπάρχουν σε πολλές από τις χώρες που υιοθέτησαν τον μέτρο.

 

Δεν είπε νομίζω κανείς από όσους είναι υπέρ του νόμου ότι τον ενοχλεί να υπάρχουν χώροι καπνιστών. Το έχουμε ξεκαθαρίσει σελίδες πριν ότι δεν κυνηγάμε κανέναν με δίκρανα και πυρσούς.

Λέω όμως ότι αυτό θα δημιουργήσει ένα σωρό παραπάνω θέματα προς επίλυση (αυτό που στην Ελλάδα μεταφράζεται σε θέματα προς πόλεμο). Αυτό γράφω στο προηγούμενο post μου περί της "απλούστερης λύσης". Σε αυτό δεν είδα να λες κάτι, εικάζω ότι συμφωνείς;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου