Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως τι διαφορά έχει η φύση της απαγόρευσης του τσιγάρου σε δημόσιους χώρους και της απαγόρευσης ας πούμε της φασαρίας σε ώρες  κοινής ησυχίας. Και στις δύο περιπτώσεις κάτι προστατεύεται, μπορεί κάποιος να σε καταγγείλει και προσβάλλει και την ''αυτοδιάθεση'' (σε μεγάλα εισαγωγικά). Εγώ θέλω να παίζω κιθάρα στις 2 το βράδυ ας πούμε.

Είπαμε "αυτοδιάθεση" ΧΩΡΙΣ να ενοχλείς τους άλλους.

 

Με αναγκάζεις να το ξαναποστάρω γιατί βαριέσαι να το ψάξεις:

 

:P :P :P ;D ;D ;D

Σας χαιρετώ , πάω για τσιγάρο  ;D

 

 

Οι απόλυτες απαγορεύσεις είναι και ηθικά και συνταγματικά ΛΑΘΟΣ.

Στο Σύνταγμα ισχύει (και ελέγχεται) η αρχή της αναλογικότητας .

 

Αναζητείται με άλλα λόγια αν πρακτικά υπάρχει ή όχι κάποιο ηπιότερο μέτρο (και όχι η απόλυτη απαγόρευση) για να διασφαλιστούν τα αντικρουόμενα δικαιώματα (καπνιστών/ μη καπνιστών στην περίπτωση αυτή).

 

Και φυσικά ΔΕΝ είπε κανείς να καπνίζουμε σε παιδικούς σταθμούς ή σε εστιατόρια.

Αλλά όπως ακριβώς υπάρχει πρόβλεψη για χώρο καπνιστών σε αεροδρόμια π.χ., έτσι  θα μπορούσαν να δημιουργηθούν και χώροι (πέστε τις λέσχες καπνιστών-δεν έχει σημασία), αποκλειστικά για καπνιστές, ή για όποιον άλλον ήθελε με ιδία ευθύνη να εισέλθει, και φυσικά ΟΧΙ για ανηλίκους.

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Εγώ Γιώργο για να συμφωνίσω με το σκεπτικό σουΘα πρέπει ταυτόχρονα να δεχτώ:

ΠΛΗΡΗ απαγόρευση Αλκοόλ

ΠΛΗΡΗ έλεγχο διατροφής σε κάθε πολίτη και

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ υποχρεωτική γυμναστική.

 

Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βαδίζουμε έτσι σε περίεργα μονοπάτια.

 

 

 

όλα έχουν διαβαθμίσεις, το ότι επεμβαίνεις στο κάπνισμα που πάντα βλάπει, δεν σημαίνει πως θα επέμβεις και στο αλκοόλ που βλάπτει ΜΟΝΟ στην κατάχρηση, και στην τελική ας κρίνουμε αυτό που προτείνει κάποιος και όχι τις απίθανες και ξεχειλωμενες προεκτάσεις του που ΔΕΝ προτείνει

 

πάντως πολύ θα ήθελα να δω τα ασφαλιστικα ταμεία να παρακολουθούν ποιοί κάνουν check-up από τα 35 και μετά και να αυξάνουν σημαντικά τα ασφάλιστρα όσων αδιαφορούν, θα ήταν αφενός δίκαιο (αλλιως επιβαρύνει το ασφαλιστικό σύστημα αυτός που αδιαφορεί από αυτόν που δρα αποτρεπτικά) και αφετέρου προς το συμφέρον όλων (και ταμείων και συστήματος υγείας και φυσικά των ασφαλισμένων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

όλα έχουν διαβαθμίσεις, το ότι επεμβαίνεις στο κάπνισμα που πάντα βλάπει, δεν σημαίνει πως θα επέμβεις και στο αλκοόλ που βλάπτει ΜΟΝΟ στην κατάχρηση, και στην τελική ας κρίνουμε αυτό που προτείνει κάποιος και όχι τις απίθανες και ξεχειλωμενες προεκτάσεις του που ΔΕΝ προτείνει

 

πάντως πολύ θα ήθελα να δω τα ασφαλιστικα ταμεία να παρακολουθούν ποιοί κάνουν check-up από τα 35 και μετά και να αυξάνουν σημαντικά τα ασφάλιστρα όσων αδιαφορούν, θα ήταν αφενός δίκαιο (αλλιως επιβαρύνει το ασφαλιστικό σύστημα αυτός που αδιαφορεί από αυτόν που δρα αποτρεπτικά) και αφετέρου προς το συμφέρον όλων (και ταμείων και συστήματος υγείας και φυσικά των ασφαλισμένων)

 

Καλά , και ό άλλος μπορεί να θέλει να κάνει 2 τσιγάρα μόνο, με τον καφέ. ;D ;D

 

Για το θέμα της κοινωνικής ασφάλισης , τοποθετήθηκα ανωτέρω.

 

Δεκτός ΑΠΟΛΥΤΑ ο αντίλογος σου, απλά διαφωνώ.

Bonus malus στην κοινωνική ασφάλιση δεν θα το επιθυμούσα, αν και με συμφέρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνωμη σου αυτη φιλαρακι νομιζω.

 

Δικιά μου απορία και μην το πάρεις στραβα. Επειδή την πρώτη φορά που έβαλα τσιγάρο στο στόμα μου (κάπνιζα για 2 μήνες όταν ήμουν φοιτητης και το κοψα,πιο πολύ για να δω τι παίζει) αρχισα να νιώθω πικρίλα και να ξεσπάω σε βήχα, εσύ όταν πρωτοκάπνισες τι είπες? Α,ωραία γεύση έχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιά μου απορία και μην το πάρεις στραβα. Επειδή την πρώτη φορά που έβαλα τσιγάρο στο στόμα μου (κάπνιζα για 2 μήνες όταν ήμουν φοιτητης και το κοψα,πιο πολύ για να δω τι παίζει) αρχισα να νιώθω πικρίλα και να ξεσπάω σε βήχα, εσύ όταν πρωτοκάπνισες τι είπες? Α,ωραία γεύση έχει?

Και παλι θα σου απαντησω ,γνωμη σου και οτι μιλας για τον εαυτο σου.Το πως συνδεει ο καθενας μας πραγματα που κανει οταν τα κανει κτλ ειναι καθαρα θεμα του καθενος.

  Τι να σου πω εσυ μπορει να κανεις κατι πχ που και εγω να θεωρω αδιανοητο,πχ οπως ειπες να ακουω χεβι μεταλ στη διαπασων ,τι να λεει δηλ.

  Και μην μου πεις τωρα το χεβι μεταλ δεν σου δημιουργει καρκινο γιατι ειναι αλλο το θεμα μας ετσι.Απλα λεμε το πως βιωνει και βλεπει ο καθενας απο μας συνηθειες γουστα και καταστασεις.

  Παντως για να καπνιζω 20 χρονια δεν νομιζω να με πειραξε πολυ το πρωτο τσιγαρο,Εσυ τι λες οταν ακουσες τον πρωτο απο Black sabbath τον ακους ακομα,Μαλον ναι πιστευω φαντασου οτι και γω ανετα το κανω.Μονο που δεν μπορουμε να τον ακουσουμε κατω απο την ιδια στεγη πλεον ,ειναι τοσο απλο.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχισα να νιώθω πικρίλα και να ξεσπάω σε βήχα, εσύ όταν πρωτοκάπνισες τι είπες? Α,ωραία γεύση έχει?

 

όπως βλεπεις κι αυτός τα ίδια...  αλλά έδειξε επιμονή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως βλεπεις κι αυτός τα ίδια...  αλλά έδειξε επιμονή!

Δεν νομιζω να ειπα κατι τετοιο παραπανω και σιγουρα δεν το κανω απο επιμονη,αλλα αν θες να τα πιστευεις ολα αυτα ,πιστεψε τα ,τι να σου πω τωρα.Αλλα λεω αλλα καταλαβαινεις,μαλον ουτε αυτο θα πιασει.Αρα ας το παω πονηρα.Ναι ΦΙΛΕ ΚΑΙ ΓΩ ΕΤΣΙ ΕΠΑΘΑ ΑΛΛΑ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΜΩΡΕ ,ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ.ΘΑ ΤΟ ΣΥΝΗΘΙΣΩ.πιστευω πως τωρα μπορεις να αραξεις πισω στην καρεκλα σου ικανοποιημενος.Καλα ειναι να μην βγαζουμε συμπερασματα για ανθρωπους που δεν γνωριζουμε,το ξαναλεω φιλε.

If I don't doit somebody else will

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δικιά μου απορία και μην το πάρεις στραβα. Επειδή την πρώτη φορά που έβαλα τσιγάρο στο στόμα μου (κάπνιζα για 2 μήνες όταν ήμουν φοιτητης και το κοψα,πιο πολύ για να δω τι παίζει) αρχισα να νιώθω πικρίλα και να ξεσπάω σε βήχα, εσύ όταν πρωτοκάπνισες τι είπες? Α,ωραία γεύση έχει?

 

Γιατί, όταν πρωτοήπιες μπύρα τι είπες, ότι έχει ωραία γεύση?

 

Με το ουίσκι? Με τη μέταλ (που αν δεν κάνω λάθος, ακούς)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου