Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

όταν ακουγόταν ότι θα ισχύσει ο αντικαπνιστικός νόμος και στα καζίνο, έγιναν οικονομικές μελέτες, οι οποίες έδειχναν πτώση εσόδων (βάσει της εφαρμογής αυτού του μέτρου στα καζίνο εντός ΕΕ) μέχρι και 50%.

Εστάλησαν, λοιπόν, οι μελέτες αυτές στο υπεύθυνο (για τα καζίνο) υπουργείο, μαζί με το "πόρισμα" ότι, αν ισχύσει ο νόμος ως έχειν και χωρίς ειδική πρόβλεψη (βλέπε παραθυράκι),  εκτός από την προφανέστατη και τεράστια μείωση εσόδων ΓΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ (αν τσεκάρεις τους ισολογισμούς των καζίνο, θα διαπιστώσεις ότι αποδίδουν στο δημόσιο υπέρογκα ποσά) θα αναγκαστούν να απολύσουν 45-50% του προσωπικού τους.

 

Η συνέχεια είναι γνωστή..  :-\

 

Μου φαινεται λογική η εκτίμηση της έρευνας, ΩΣΤΟΣΟ αυτά είναι μεταβατικά φαινόμενα και ΜΟΝΟ, γρήγορα οι τζογαδόροι θα προσαρμόζονταν για να θρέψουν το πάθος τους, δεν έχω καμία αμφιβολία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μου φαινεται λογική η εκτίμηση της έρευνας, ΩΣΤΟΣΟ αυτά είναι μεταβατικά φαινόμενα και ΜΟΝΟ, γρήγορα οι τζογαδόροι θα προσαρμόζονταν για να θρέψουν το πάθος τους, δεν έχω καμία αμφιβολία.

 

Αυτή είναι προσωπική σου εκτίμηση, η οποία, με συγχωρείς,αλλά, θεωρώ ότι απέχει από την πραγματικότητα.  :)

 

edit: όπως και να έχει, χάνουμε την ουσία της "μικρής ιστορίας", η οποία είναι ότι με αυτόν τον οικονομικό εκβιασμό, δημιουργήθηκε "ειδική πρόβλεψη" για αυτούς τους χώρους, πράγμα, που με κάνει να πιστεύω ότι βασικός χαρακτήρας του μέτρου είναι ο φοροεισπρακτικός.

 

Θεωρώ, λοιπόν, (και αυτό είναι μια τελείως προσωπική εκτίμηση) ότι αν τα εστιατόρια/μπαράκια κτλ μπορούσαν να προσφέρουν αυτά τα έσοδα στο κράτος, που να αξίζουν το πρόστιμο, που τρώγαμε απο την ΕΕ για τη μη εφαρμογή του αντικαπνιστικού, τότε κάποια πράγματα θα ήταν αλλιώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή είναι προσωπική σου εκτίμηση, η οποία, με συγχωρείς,αλλά, θεωρώ ότι απέχει από την πραγματικότητα.  :)

 

Οι τζογαδόροι αρχικά θα απείχαν με τη βεβαιότητα ότι το κράτος θά κάνει πίσω. Αν δεν έκανε πίσω, θα ΕΠΕΣΤΡΕΦΑΝ στα καζίνα, και απλά θα έβγαιναν έξω κάθε 30-60 λεπτά για ξεχαρμανιάσουν. Σίγουρα πράματα.

 

Το παραπάνω ισχύει και γενικά για τον ισχυρισμό των επιχειρηματιών ότι τα μαγαζιά θα κλείσουν από έλλειψη πελατών.

 

Ο εργαζόμενος στα διάφορα κτίρια γραφείων βγαίνει έξω για να καπνίσει, δεν παραιτήθηκε κανείς... έτσι δεν θα παραιτηθεί κανείς ποτέ από το φαγητό, την καφετέρια, το μπαρ, το καζίνο. Απλα θα προσαρμοτεί. Θα σκούξει και θα "απεργήσει", αλλά τελικά θα κάνει πίσω.  Είναι θέμα ανθρώπινης φύσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παραπάνω ισχύει και γενικά για τον ισχυρισμό των επιχειρηματιών ότι τα μαγαζιά θα κλείσουν από έλλειψη πελατών.

 

Για 5 μηνες που δεν θα καπνιζουν μεσα οι πελατες τους?

 

Τοτε δεν θα επρεπει να ειχε μεινει...εστιατοριο για εστιατοριο και μπαρ για μπαρ σε ολο τον πλανητη που εφαρμοζεται ο αντικαπνιστικος νομος...

 

Επισης να ζητησω συγνωμη απο το ενδοξο εθνος του ΙΡΑΝ  ;D γιατι ΑΔΙΚΑ το κατηγορησα

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_in_Iran

 

βεβαια ακομα και στη Wilkipedia μας πηρανε χαμπαρι τι καραγκιοζηδες ημαστε..

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Smoking_in_Greece

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 5 μηνες που δεν θα καπνιζουν μεσα οι πελατες τους?

 

Τοτε δεν θα επρεπει να ειχε μεινει...εστιατοριο για εστιατοριο και μπαρ για μπαρ σε ολο τον πλανητη που εφαρμοζεται ο αντικαπνιστικος νομος...

 

αυτό λέω, ότι πρόκειται για αβάσιμη κλάψα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δε μπορώ να παρακολουθήσω την κουβέντα όπως έχει εξελιχθεί, τουλάχιστον να σχολιάσω στο αρχικό ποστ:

 

Επισης, ναι παραδεχομαι οτι ειναι εξαρτηση (ισως περισσοτερο, έξη), αλλα οταν βλεπεις γυρω σου τους ιδιους ανθρωπους να τραβανε τα μαλλια τους γιατι δεν εχουν να παρουν γαλα στο παιδι τους, απορεις πώς μπορουν και συνεχιζουν να καπνιζουν...

 

Πλέον ελάχιστοι απ'τον κοινωνικό μου περίγυρο καπνίζουν.

Όσοι εξ'αυτών έχουν παιδιά και καπνίζουν (ελάχιστοι), δεν είναι σε τέτοια οικονομική στενότητα.

Με λίγα λόγια, δε έχω επαφή με άτομα σαν κι αυτά που περιγράφεις.

 

Τέτοιες περιπτώσεις γονέων κατά τη γνώμη μου είναι οι κάφροι που δε λογαριάζουν τα παιδιά τους ιδιαίτερα ανεξαρτήτως οικονομικής κατάστασης και κοιτάνε πρώτα τον εαυτούλη τους. Πόσο μάλλον τον κοινωνικό τους περίγυρο που συζητείται εδώ και τόσες σελίδες.

 

Κλαψομούνηδες και φωνακλάδες είναι που τους λείπει ενα γερό χέρι quarter-sawn maple.

 

Είτε καπνίζουν είτε όχι το ίδιο κάφροι είναι.

 

Προτεινόμενες λύσεις είναι η μέθοδος Κωνσταντάρα (σφαλιάρες) και η μέθοδος Jay & Silent Bob (poopshoot.com)  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τζογαδόροι αρχικά θα απείχαν με τη βεβαιότητα ότι το κράτος θά κάνει πίσω. Αν δεν έκανε πίσω, θα ΕΠΕΣΤΡΕΦΑΝ στα καζίνα, και απλά θα έβγαιναν έξω κάθε 30-60 λεπτά για ξεχαρμανιάσουν. Σίγουρα πράματα.

 

οκ, για να το γράφεις κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

βέβαια, το ζητούμενο, εδώ, δεν είναι τι θα έκαναν οι τζογαδόροι, πράγμα, που δε με ενδιαφέρει, καθόλου, αλλά ότι μπροστά σε έναν οικονομικό "εκβιασμό", το κράτος, αντί να εφαρμόσει το νόμο - dura lex, sed lex - έκανε κωλοτούμπα.

Αυτό, μου δίνει το δικαίωμα να αμφισβητώ το απόλυτο αυτού του νόμου και να σκέφτομαι, μήπως θα μπορούσε να εφαρμοστεί εναλλακτικά/διαφορετικά.

 

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: να επαναλάνω ότι ΔΕΝ είμαι καπνιστής (δεν έχω δοκιμάσει ΠΟΤΕ τσιγάρο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Προτεινόμενες λύσεις είναι η μέθοδος Κωνσταντάρα (σφαλιάρες) και η μέθοδος Jay & Silent Bob (poopshoot.com)  :)

 

υπαρχουν και ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ τροποι φιλΩς  ;D

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, για να το γράφεις κάτι θα ξέρεις παραπάνω.

 

αυτό που ξέρω παραπάνω ή παραδίπλα είναι ότι η αδυναμία ταυτόχρονου καπνίσματος (αντί να βγει έξω 2 λεπτά) δεν πρόκειται να κόψει σε κάποιον το τζόγο, εδώ καταστρέφουν τις οικογένειές τους και δεν σταματούν  με τίποτε... ξέρω οικογένεια πάμπλουτη που ο πολύ large πατέρας βούλιαξε στο τζόγο και πέθανε από καρδιά  και η πριγκίπισσα κόρη του έψαχνε να κάνει τη babysitter για να ζήσει...

 

σε τελική ανάλυση, ποιος μπορεί σοβαρά να ισχυριστεί πως θα ερήμωνε η νυκτερινή ζωή στην Ελλάδα αν εφαρμοζόταν ο νόμος αυστηρά... γιατί αυτό πρακτικά φώναζαν οι μαγαζάτορες... αυτοί που απλώνουν τραπέζια στο... μισό τετράγωνο και σερβίρουν μπόμπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχουν και ΚΑΛΥΤΕΡΟΙ τροποι φιλΩς  ;D

 

 

Κάτσε να δεις τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών σε Αγγλία-Γαλλία και μετά έλα να μας πεις για πολιτισμό αλά Ιράν και Ελλάδα.Ο Τσάρλς θα είναι σχολιαρόπαιδο των ούτως ή άλλως προβληματικών πολιτισμικά ΗΠΑ με τα κουμπούρια αλά φαρ ουέστ

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου