Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

 

Εντωμεταξύ, δεν ξέρω αν θα αναφέρθηκε και αυτό κάπου, ο νόμος κάνει κυρίως καλό στους ΚΑΠΝΙΣΤΕΣ. Σας βοηθά να το κόψετε όχι? Οπότε καλή ευκαιρία να ξεκινήσετε. Ένα παραπάνω κίνητρο.

 

 

Όταν ανάγεται η πολιτεία σε προστάτη τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Πάει περίπατος η ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ επιταγή για ελεύθερη ανάπτυξης της προσωπικότητας.

 

Κατανοώ ότι ΔΕΝ πρέπει να φουμάρω μπροστά σε ΚΑΝΕΝΑΝ που δεν το επιθυμεί, αλλά ΕΓΩ , χωρίς να ενοχλώ κανένα, μπορώ να φουμάρω όσο θέλω, και δεν θέλω κανέναν να με ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ να το κόψω.

Αν το αποφασίσω , θα το κάνω μόνος μου.

 

Κάποια στιγμή μπορεί  να βγει νόμος που να απαγορεύει τους απλούς υδατάνθρακες και τα λιπαρά......για το καλό μας.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανάγεται η πολιτεία σε προστάτη τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Πάει περίπατος η ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ επιταγή για ελεύθερη ανάπτυξης της προσωπικότητας.

 

Κατανοώ ότι ΔΕΝ πρέπει να φουμάρω μπροστά σε ΚΑΝΕΝΑΝ που δεν το επιθυμεί, αλλά ΕΓΩ , χωρίς να ενοχλώ κανένα, μπορώ να φουμάρω όσο θέλω, και δεν θέλω κανέναν να με ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ να το κόψω.

Αν το αποφασίσω , θα το κάνω μόνος μου.

 

Το ίδιο ισχύει και για τα ναρκωτικά;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν ανάγεται η πολιτεία σε προστάτη τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Πάει περίπατος η ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ επιταγή για ελεύθερη ανάπτυξης της προσωπικότητας.

 

Κατανοώ ότι ΔΕΝ πρέπει να φουμάρω μπροστά σε ΚΑΝΕΝΑΝ που δεν το επιθυμεί, αλλά ΕΓΩ , χωρίς να ενοχλώ κανένα, μπορώ να φουμάρω όσο θέλω, και δεν θέλω κανέναν να με ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ να το κόψω.

Αν το αποφασίσω , θα το κάνω μόνος μου.

 

Κάποια στιγμή μπορεί  να βγει νόμος που να απαγορεύει τους απλούς υδατάνθρακες και τα λιπαρά......για το καλό μας.

 

+1.

Μιά και το ανέφερες -αυτό με τα λιπαρά...μου φαίνεται ή είχε απαγορευθεί το κοκορέτσι (σύμφωνα με τις επιταγές κάποιων νόμων προέλευσης ΕΕ);

Γιατί έχω παρατηρήσει πως το τσάκισμα του καλά κρατεί... ;D

 

ΥΓ. Άσε, το βρήκα: http://archive.in.gr/news/2000/greece/g_jun09.htm

Βρε τον μπαγάσα τον αδελφό μου...λες τον "δώσω";  ;D

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανάγεται η πολιτεία σε προστάτη τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Πάει περίπατος η ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ επιταγή για ελεύθερη ανάπτυξης της προσωπικότητας.

 

Κατανοώ ότι ΔΕΝ πρέπει να φουμάρω μπροστά σε ΚΑΝΕΝΑΝ που δεν το επιθυμεί, αλλά ΕΓΩ , χωρίς να ενοχλώ κανένα, μπορώ να φουμάρω όσο θέλω, και δεν θέλω κανέναν να με ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ να το κόψω.

Αν το αποφασίσω , θα το κάνω μόνος μου.

 

Κάποια στιγμή μπορεί  να βγει νόμος που να απαγορεύει τους απλούς υδατάνθρακες και τα λιπαρά......για το καλό μας.

 

 

 

Δεν μπορει να ζησει ο οργανισμος χωρις υδατάνθρακες και λιπαρά.

Χωρίς τσιγάρο μπορεί να ζήσει και να ζήσει καλώς.

 

χαχαχαχαχχαχα

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το ίδιο ισχύει και για τα ναρκωτικά;

Τα ναρκωτικά θεωρούνται στη χώρα μας παράνομα. Ο καπνός, όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανάγεται η πολιτεία σε προστάτη τα πράγματα γίνονται επικίνδυνα.

Πάει περίπατος η ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΗ επιταγή για ελεύθερη ανάπτυξης της προσωπικότητας.

 

 

 

Και ποιος είναι ο ρόλος της πολιτείας αν όχι η προστασία του πολίτη(αυτού που δεν καπνίζει); Και στο κάτω κάτω εγώ δεν το ανέφερα από αυτήν τη σκοπιά.Ο απαγορευτικός νόμος μπορεί να λειτουργήσει σαν κίνητρο. Δε σου επιβάλλει να κόψεις το κάπνισμα αλλά αν μη τι άλλο αν το πάρεις θετικά μπορεί να σε βοηθήσει. Ο πατέρας μου προσπαθεί να το κόψει χρόνια και το ότι το απαγορεύουν στη δημόσια υπηρεσία που δουλεύει τον έχει βοηθήσει πολύ.Ζήτημα να κάνει 3 τσιγάρα την ημέρα.Ζορίστηκε στην αρχή αλλά τα κατάφερε.Και καπνίζει από 16 χρονών. Ξέρω ότι είσαι δικηγόρος αλλά μη συχγέεις το νομικό της υπόθεσης με το προσωπικό συμφέρον (όσον αφορά τουλάχιστον την υγεία).

 

Πάντως η πολιτεία μια χαρά κάνει τον προστάτη σε αυτόν τον τομέα. Δε σου παίρνει το τσιγάρο από το στόμα αλλά (όταν και αν γίνεται) μέσω της εκπαίδευσης σου λέει μείνε μακριά. Εκεί δεν έχουμε προστασία?

 

Το ίδιο κάνει με τα λιπαρά και τα ναρκωτικά όπως λέει ο ρέη (οικιακή οικονομία). Η απαγόρευση προστατεύει (αμέσως θέλω να πιστεύω) τους μη καπνίζοντες και εμμέσως (πάλι θέλω να πιστεύω) έχει φοροεισπρακτικό χαρακτήρα.

 

Επίσης το παράδειγμα που έφερες με τα λιπαρά ήταν ατυχές καθώς η χρήση τους βλάπτει μόνον εσένα και κανέναν γύρω σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Δεν μπορει να ζησει ο οργανισμος χωρις υδατάνθρακες και λιπαρά.

 

 

Για "απλούς"  υδατάνθρακες μίλησα. Άντε φάε και Ω3  :P ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ναρκωτικά θεωρούνται στη χώρα μας παράνομα. Ο καπνός, όχι.

Εκεί η πολιτεία δεν ανάγεται σε προστάτη;

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Mike G .

 

Κανένα προσωπικό συμφέρον δεν έχω, πίστεψέ με.

 

Τα έχω λύσει αυτά τα θέματα. Ούτε καν έξω δεν βγαίνω.

Απλά πρέπει να προσέξουμε μερικά ζητήματα, με αφορμή το κάπνισμα, όπως παρεμβατικότητα κρατική σε θέματα ατομικών δικαιωμάτων.

 

Το πα και πριν, δημιουργία χώρων αμιγώς για καπνιστές. ΚΑΝΕΝΑΣ να μην επιβαρύνει ΚΑΝΕΝΑΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου