Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν διαφωνώ. Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗ, σε όλα τα επίπεδα, ήταν, είναι και θα είναι η εύκολη λύση .

 

Μπορεί, αλλά και πάλι δεν είναι πρακτικό αυτό που προτείνεις. Όπως προείπα έχει ξαναδοκιμαστεί και κανένας δεν (αυτο)συμμορφώθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

  • Moderator

Μου κάνει εντύπωση που μιλάς για κράτος προστάτη και θέτεις ζητήματα συνταγματικότητας, αλλά είσαι οκ με την απαγόρευση του καπνού.

 

ΔΕΝ είμαι υπέρ, αλλά ΝΟΜΙΚΑ , θα είχαν δίκαιο MONO αν απαγόρευαν τον καπνό.

Τώρα ΔΕΝ έχουν, όταν είναι νόμιμος και απαγορεύουν απόλυτα τη δημόσια χρήση.

 

Φιλοσοφικά είμαι ΚΑΤΑ όλων των απαγορεύσεων σε επίπεδο αυτοδιάθεσης.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι που πάντα ταυτίζομαι με τον "δεύτερο" , γιαυτό είμαι και paok_dikefalos.jpg  :P ;D ;D ;D

 

Είδες Μike. Ο ΛΚ είναι δικέφαλος, το ένα κεφάλι κοιτάζει στην Ανατολή το άλλο στη Δύση. Τι σούλεγα?

 

@ LK

Εγώ ΛΚ προτιμώ τον άλλο δικέφαλο - ΤΟΝ ΚΙΤΡΙΝΟ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Mike G

Αν διαβάσεις πιο πριν, προηγούμενα post, ειπώθηκαν κάποια πράγματα, μην τα επαναλαμβάνουμε .  ;)

 

@Dinosp Αδελφό Σωματείο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα ΔΕΝ έχουν, όταν είναι νόμιμος και απαγορεύουν απόλυτα τη δημόσια χρήση.

 

Απαγορεύουν την χρήση του καπνού σε κλειστούς δημόσιους χώρους.Η διαφορά είναι μεγάλη.Πάντως εγώ, θεωρητικά μιλώντας, διακρίνω ένα είδος παρέμβασης στις ατομικές επιλογές των μη-καπνιστών από την πολυπληθή κοινότητα των καπνιστών, οι οποίοι καθιστούν αδύνατο για έναν οικογενειάρχη να γευματίσει σε ένα εστιατόριο με τα παιδιά του, λόγω της γνωστής καπνούρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ ότι ΔΕΝ πρέπει να φουμάρω μπροστά σε ΚΑΝΕΝΑΝ που δεν το επιθυμεί, αλλά ΕΓΩ , χωρίς να ενοχλώ κανένα, μπορώ να φουμάρω όσο θέλω, και δεν θέλω κανέναν να με ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙ να το κόψω.

Αν το αποφασίσω , θα το κάνω μόνος μου.

 

Κι αν έχεις οικογένεια και παιδιά που θα πληγούν αν φύγεις νωρίς ή αν μπείς σε τρελά έξοδα νοσηλείας;

 

Δε συμφωνώ με το σκεπτικο σου, δεν λειτουργούμε ως απομονωμένες μονάδες.

 

Αλλά και οικογένεια να μην έχεις, αν οδηγείς χωρίς ζώνη δεν πρέπει να σου δώσει κλήση ο τροχαίος; Γιατί να μη γίνει κάτι παρόμοιο και για το κάπνισμα;

 

Δεν πρέπει να σε προστατέψει το κράτος από τον... εαυτό σου;

 

Τέτοιες κρατικές επεμβάσεις τις καλωσορίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Εγώ Γιώργο για να συμφωνίσω με το σκεπτικό σου

αν μπείς σε τρελά έξοδα νοσηλείας;

Θα πρέπει ταυτόχρονα να δεχτώ:

ΠΛΗΡΗ απαγόρευση Αλκοόλ

ΠΛΗΡΗ έλεγχο διατροφής σε κάθε πολίτη και

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ υποχρεωτική γυμναστική.

 

Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βαδίζουμε έτσι σε περίεργα μονοπάτια.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ Γιώργο για να συμφωνίσω με το σκεπτικό σουΘα πρέπει ταυτόχρονα να δεχτώ:

ΠΛΗΡΗ απαγόρευση Αλκοόλ

ΠΛΗΡΗ έλεγχο διατροφής σε κάθε πολίτη και

ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ υποχρεωτική γυμναστική.

 

Αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι βαδίζουμε έτσι σε περίεργα μονοπάτια.

 

 

 

Είπαμε, σε δημόσιους χώρους το απαγορεύουν. Επίσης το αλκοόλ τουλάχιστον σε άλλα κράτη απαγορεύεται να πίνεται σε δρόμους και πάρκα (το λεγόμενο loitering). Τα υπόλοιπα δεν έχουν κοινωνική επέκταση είναι εντελώς προσωπικά δεν επηρρεάζουν κανέναν άλλον πέραν από εσένα.

 

Διαφωνώ πάντως με το σκεπτικό σου gdevelek. Το κράτος δεν προστατεύει το άτομο από τον εαυτό του αλλά το άτομο από άλλα άτομα και το πλήθος από το ένα άτομο. Το ότι ας πούμε στο παράδειγμα με τη ζώνη υποθάλπτεται και μία ''προστασία από τον εαυτό σου'' θεωρώ ότι είναι απλά προέκταση του σκοπού που έχει τεθεί με έναν τέτοιο νόμο. Να μειωθεί γενικά η θνησιμότητα στα ατυχήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Mike G απαντούσα στον Γιώργο (gdevelek) στο περί κρατικής παρεμβατικότητας στην "αυτοδιάθεση" .

 

Επί της ουσίας λέω και συντάσσομαι με αυτό που λες εδώ, αλλά με δικά μου λόγια  ;D:

 

Το κράτος δεν προστατεύει το άτομο από τον εαυτό του αλλά το άτομο από άλλα άτομα και το πλήθος από το ένα άτομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω πάντως τι διαφορά έχει η φύση της απαγόρευσης του τσιγάρου σε δημόσιους χώρους και της απαγόρευσης ας πούμε της φασαρίας σε ώρες  κοινής ησυχίας. Και στις δύο περιπτώσεις κάτι προστατεύεται, μπορεί κάποιος να σε καταγγείλει και προσβάλλει και την ''αυτοδιάθεση'' (σε μεγάλα εισαγωγικά). Εγώ θέλω να παίζω κιθάρα στις 2 το βράδυ ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου