Προς το περιεχόμενο

Κριση - Καπνισμα: 0-1


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 606
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

...τα Κουρελια τραγουδανε ακομα .... ;D

Yeap, μερικά το κάνουν ακόμα.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LK έχω την αίσθηση ότι προσπαθείς να βρείς κενά εκεί που δεν υπάρχουν. Όπως σου λέει κι ο gdevelek

και στην τελική ας κρίνουμε αυτό που προτείνει κάποιος και όχι τις απίθανες και ξεχειλωμενες προεκτάσεις του που ΔΕΝ προτείνει.

 

Πάντως νομίζω ότι η κουβέντα δεν έχει και τόσο αξία αφού αργά ή γρήγορα το κάπνισμα σε χώρους με άλλους ανθρώπους θα σταματήσει, είναι μοιραίο αποτέλεσμα της κοινής λογικής, ακόμα κι αν το αρνούνται κάποιοι. Ήδη σε κάποιους χώρους δεν νοείται να καπνίζει κάποιος κυρίως γιατί η απαγόρευση είχε εφαρμοστεί απ' τους ιδιοκτήτες πρίν απ' τον νόμο, π.χ. στους κινηματογράφους.

 

Οπότε απ' την στιγμή που το παθητικό κάπνισμα βλάπτει και το ίδιο το κάπνισμα δεν είναι  απαραίτητο για την ζωή και συνάμα αφού δημιουργούνται κι άλλα προβλήματα είναι απολύτως λογικό να απαγορευτεί σε δημόσιου χώρους. ΟΛΑ τα άλλα που έχουν ειπωθεί είναι φιλοσοφικού ενδιαφέροντος. Θα γίνει πιο δύσκολη η ζωή των καπνιστών; Ως πρός την συνήθεια* ναι, αλλά συγνώμη που δεν θα λυπηθώ κιόλας.

 

*αλλά ως πρός σημαντικότερα πράγματα όπως η υγεία για κάποιους θα βελτιωθεί.

 

Οπότε κάντε μια προσπάθεια αυτοί που δεν θέλετε τον νόμο και βάλτε στο μυαλό σας ότι δεν μπορείτε με το έτσι θέλω να βάζετε καρκινογόνο καπνό στα πνευμόνια κανενός.

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

LK έχω την αίσθηση ότι προσπαθείς να βρείς κενά εκεί που δεν υπάρχουν.

Γιατί;

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν παχύσαρκο ή με έναν με κακή διατροφή; (πιθανές καρδιαγγειακές ασθένειες ή και καρκίνος κ.λ.π)

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν πότη; (πιθανές βλάβες ύπατος κ.λ.π)

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν που κάνει extreme sports;(πιθανά κατάγματα κ.λ.π)

 

Δεν θέτει κάποιος έτσι εαυτόν σε περισσότερους κινδύνους από εμένα , και συνεπώς μπορεί να κλειθώ εγώ για να "πληρώσω" για τα νοσήλειά του;

 

Φυσικά δεν συμφωνώ με αυτό, το ξανα λέω για χιλιοστή φορά, αλλά η ίδια λογική είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί;

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν παχύσαρκο ή με έναν με κακή διατροφή;

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν πότη;

Γιατί να πληρώνω ίδιες ασφαλιστικές εισφορές με έναν που κάνει extreme sports;

 

Δεν θέτει κάποιος έτσι εαυτόν σε περισσότερους κινδύνους από εμένα , και συνεπώς "πληρώνω" εγώ για τα νοσήλειά του;

 

Φυσικά δεν συμφωνώ με αυτό, το ξανα λέω για χιλιοστή φορά, αλλά η ίδια λογική είναι.

 

Η ίδια λογική είναι αλλά κανείς ποτέ δεν είπε ότι κάτι τέτοιο θα γίνει οπότε τι σκουζεις; :) :)

Ο Αριστοτέλης γίνεται κτήμα του Γερμανού που τον μελετά, όχι του Έλληνα που τον αγνοεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η ίδια λογική είναι αλλά κανείς ποτέ δεν είπε ότι κάτι τέτοιο θα γίνει οπότε τι σκουζεις; :) :)

 

Γιατί είπε κάποιος ότι δεν θα γίνει;

 

Αλλά και να γίνει, άλλοι θα σκούξουν, όχι εγώ.

Εγώ απλά θα σκούξω για το δικαίωμά τους στην αυτοδιάθεση.

 

Άλλωστε ούτε για το κάπνισμα αυξήθηκαν οι εισφορές.

Απλά το έφερε η κουβέντα και απάντησα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί είπε κάποιος ότι δεν θα γίνει;

 

Καλα κατσε να γινει και τα λεμε τοτε,επι του προκειμενου παντως αυτα που λεει ο Χταποδης αργα ή γρηγορα θα γινουν οποτε καπνιστε τωρα που μπορειτε γιατι μετα ΠΑΠΑΛΑ.... ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Καλα κατσε να γινει και τα λεμε τοτε,επι του προκειμενου παντως αυτα που λεει ο Χταποδης αργα ή γρηγορα θα γινουν οποτε καπνιστε τωρα που μπορειτε γιατι μετα ΠΑΠΑΛΑ.... ;D

Μα εξηγώ ξανά ότι δεν έθεσα εγώ το θέμα.

Ήταν η απάντηση στην πρόταση να πληρώνουν οι καπνιστές παραπάνω ασφάλιστρα από τους μή καθώς και (απάντηση) στην αιτιολογία της απόφασης για την προστασία των ασφαλιστικών ταμείων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι μοιραίο αποτέλεσμα της κοινής λογικής,

 

Δυστυχώς την κοινή λογική ακόμη την ψάχνουμε στο Ελλαδιστάν, σε πλήθος θεμάτων...

 

Σχετικά με το κάπνισμα ο τρόπος που βρίσκω για να ερμηνεύσω τη στάση του καπνιστή απέναντι στον δύσμοιρο που καπνίζει θέλει-δε-θέλει είναι "μα αυτός καταστρέφει συστηματικά εν γνώσει του την υγεία του, θα σεβαστεί την υγεία του άγνωστου διπλανού του;"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου