Προς το περιεχόμενο

Στιχουργοι...


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ποσοι απο το Noiz ασχολουνται με στιχουργικη?..Γραφετε Ελληνικο,ξενο στιχο?Εχετε μελοποιησει καποια τραγουδια σας?..Τους γραφετε εσεις ή τα υπολοιπα μελη του συγκροτηματος?Πιστευετε πως ειναι καλο

για μια μπαντα να γραφει Ελληνικο ή Αγγλικο στιχο?... :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προσωπικα γραφω και τους στιχους & τη μουσικη στα τραγουδια μου,αλλα γραφω & στιχους για αλλους.

Τα χρηματα δεν ειναι καθολου ασχημα..(ασχολουμαι ημι-επαγγελματικα με το αθλημα)

 

Την τελευταια φορα που κοιταξα γυρω μου ζουσα στην ΕΛΛΑΔΑ οποτε η γλωσσα που θα επρεπε να επιλεξω ηταν ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ....

 

Αγγλικους στιχους της προκοπης δεν εχω διαβασει απο κανενα εγχωριο γκρουπ (ειναι αδυνατον αλλωστε να γινει κατι τετοιο....) και οι δικες μου προσπαθειες (παρα την 8ετη παραμονη μου στη Νεα Υορκη & τα καλα αγγλικα μου) ηταν για γελια.. :lol: (δεν φτανει δυστυχως η καλη γραμματικη & το συντακτικο....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα γραφω και τους στιχους & τη μουσικη στα τραγουδια μου' date='αλλα γραφω & στιχους για αλλους.

Τα χρηματα δεν ειναι καθολου ασχημα..(ασχολουμαι ημι-επαγγελματικα με το αθλημα)

 

Την τελευταια φορα που κοιταξα γυρω μου ζουσα στην ΕΛΛΑΔΑ οποτε η γλωσσα που θα επρεπε να επιλεξω ηταν ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ....

 

Αγγλικους στιχους της προκοπης δεν εχω διαβασει απο κανενα εγχωριο γκρουπ (ειναι αδυνατον αλλωστε να γινει κατι τετοιο....) και οι δικες μου προσπαθειες (παρα την 8ετη παραμονη μου στη Νεα Υορκη & τα καλα αγγλικα μου) ηταν για γελια.. :lol: (δεν φτανει δυστυχως η καλη γραμματικη & το συντακτικο....)[/quote']

 

Είχα την εντύπωση ότι τα ποσοστά για κάποιον στιχουργό με 1-2 κομμάτια σε έναν δίσκο είναι ψίχουλα. Εκτός αν μιλάμε για την αθάνατη πατέντα σου-πουλάω-το-τραγούδι-κύριε-Στιχουργάρα-και-ξεχνάω-ότι-είναι-δικό-μου :lol:

 

Κατά τ'άλλα συμφωνούμε :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα την εντύπωση ότι τα ποσοστά για κάποιον στιχουργό με 1-2 κομμάτια σε έναν δίσκο είναι ψίχουλα

 

λαθος εντυπωση εχεις ,στην ΑΕΠΙ ειναι 50-50 ... :wink:

πολυ χονδρικα θα σου πω οτι για ενα τραγουδι μετριας επιτυχιας (δηλ. να παιχτει στο ραδιοφωνο καμμια 200αρια φορες) ενας στιχουργος παιρνει κανα 1000αρικο :wink:

 

δεν θα γινεις και Λευτερης Παπαδοπουλος αλλα το κατι τοις σου θα το παρεις.. :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάσει νόμου γίνεται έτσι;;

 

Δηλαδή σε ένα δίσκο μιας μπάντας αν έχουμε...

 

Στοίχοι:Α

Μουσική:Β

 

ο Α θα τα αρπάξει και ο Β θα πάρει τα...για το εν λόγω τραγούδι;;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταια φορα που κοιταξα γυρω μου ζουσα στην ΕΛΛΑΔΑ οποτε η γλωσσα που θα επρεπε να επιλεξω ηταν ΑΥΤΟΝΟΗΤΗ....

Κι ομως..Προσωπικα λιγες μπαντες ξερω που να εχουν κανει καριερα

(εκτος της χωρας τους)' date='ειτε τραγουδανε στα Ισπανικα, ειτε Γαλλικα

ειτε Ρωσσικα...

 

Αγγλικους στιχους της προκοπης δεν εχω διαβασει απο κανενα εγχωριο γκρουπ (ειναι αδυνατον αλλωστε να γινει κατι τετοιο....) και οι δικες μου προσπαθειες (παρα την 8ετη παραμονη μου στη Νεα Υορκη & τα καλα αγγλικα μου) ηταν για γελια.. :lol: (δεν φτανει δυστυχως η καλη γραμματικη & το συντακτικο....)
Σιγουρα,αλλα σκεψου οτι τα τραγουδια που ακουνε στο αμερικα εχουν στιχους της πλακας...(most of them).

Σιγουρα ομως παιζει ρολο και το που απευθυνεται ο καθενας...

Τα τραγουδια που εχεις δωσει που απευθυνονταν?Εννοω ηταν ροκ-progressive φαση?"Αγαπη απο ναϋλον"και τετοια? :wink: =πλακιτσα :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις..

 

Ας το ξαναπω μηπως και δεν εγινα αντιληπτος.

 

Σε ολο τον κοσμο (& στην Ελλαδα) ο στιχουργος & ο μουσικοσυνθετης (στην περιπτωση που σε ενα τραγουδι γραφει αλλος την μουσικη & αλλος τον στιχο) ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΙΑ τα πνευματικα δικαιωματα .

 

Στην περιπτωση ενος π.χ τετραμελους συγκροτηματος οπου ολοι εχουν γραψει τη μουσικη αλλα ο τραγουδιστης τους στιχους,η μοιρασια γινεται ως εξης

 

ο τραγουδιαρης παιρνει το 50% & το 1/4 απο το 50% της "μουσικης"

οι υπολοιποι παιρνουν απο 1/4 του 50% της "μουσικης"

 

 

Σιγουρα,αλλα σκεψου οτι τα τραγουδια που ακουνε στο αμερικα εχουν στιχους της πλακας...(most of them).

Σιγουρα ομως παιζει ρολο και το που απευθυνεται ο καθενας...

Τα τραγουδια που εχεις δωσει που απευθυνονταν?Εννοω ηταν ροκ-progressive φαση?"Αγαπη απο ναϋλον"και τετοια? =πλακιτσα

 

οι στιχοι μπορει να ειναι της πλακας στο εξωτερικο αλλα ΑΦΟΡΟΥΝ την καθημερινοτητα (& εκφερονται με "οικειο" τροπο) του μεσου Αγγλοσαξωνα...κατι που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να καταφερει ο...αραχτος στην καφετερια Ελληνας.. :lol:

 

εννοειται οτι μονο απο "λαϊκα" εμπορικα τραγουδια εχεις πιθανοτητα να βγαλεις κανα φραγκο ως στιχουργος οποτε ναι τετοια γραφω συνηθως :wink: (γιατι αν περιμενα να βγαλω λεφτα απο την μουσικη που κανω με το γκρουπ μου & για την παρτη μου ακομα θα περιμενα.. :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν μπορω να καταλαβω τι εννοεις..

 

Ας το ξαναπω μηπως και δεν εγινα αντιληπτος.

 

Σε ολο τον κοσμο (& στην Ελλαδα) ο στιχουργος & ο μουσικοσυνθετης (στην περιπτωση που σε ενα τραγουδι γραφει αλλος την μουσικη & αλλος τον στιχο) ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΙΣΙΑ τα πνευματικα δικαιωματα .

 

Στην περιπτωση ενος π.χ τετραμελους συγκροτηματος οπου ολοι εχουν γραψει τη μουσικη αλλα ο τραγουδιστης τους στιχους' date='η μοιρασια γινεται ως εξης

 

ο τραγουδιαρης παιρνει το 50% & το 1/4 απο το 50% της "μουσικης"

οι υπολοιποι παιρνουν απο 1/4 του 50% της "μουσικης"

[/quote']

 

Οκ με κάλυψες αυτό εννοούσα πάνω κάτω και εγώ :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι στιχοι μπορει να ειναι της πλακας στο εξωτερικο αλλα ΑΦΟΡΟΥΝ την καθημερινοτητα (& εκφερονται με "οικειο" τροπο) του μεσου Αγγλοσαξωνα...κατι που ειναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να καταφερει ο...αραχτος στην καφετερια Ελληνας.. :lol:

Αντε παλι με τον νεοελληνα...Σαφες

αυτο που λες οσο και αυτονοητο.Με τον ιδιο τροπο οι Αγγλοσαξωνες δεν

μπορουν να νιωσουν τον Ελληνικο τροπο ζωης(ας πουμε την καψουρα και

το μερακλωμα με ζεϊμπεκιες λογου χαρη...)

 

εννοειται οτι μονο απο "λαϊκα" εμπορικα τραγουδια εχεις πιθανοτητα να βγαλεις κανα φραγκο ως στιχουργος οποτε ναι τετοια γραφω συνηθως :wink: (γιατι αν περιμενα να βγαλω λεφτα απο την μουσικη που κανω με το γκρουπ μου & για την παρτη μου ακομα θα περιμενα.. :lol: )
Ε,καπως ετσι παει..Αν ας πουμε εγω εχω 10 τραγουδια που μπορουν

να γινουν hit-ακια και να τσιμπησουν τα πιπινια...Που τα παω?Ξεκιναω απο

μια χαμηλων τονων δισκογραφικη?Ή παω στη heaven?(μπλιαχ,σιγα την εταιρια!!) :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου