Προς το περιεχόμενο

Στιχουργοι...


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οχι βεβαια θα τους γραψεις γιατι εχεις το μεγαλο ταλεντο να τους γραψεις... :lol: (για αυτο αλλωστε δεν θεωρεις την στιχουργια κατι το τοσο ευκολο? :wink: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά με το συμπάθειο και με κάθε όρεξη για χαβαλέ θέλετε να μας πείτε με λίγα λόγια ότι η μπάντα σας γ...μει και δέρνει;; :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink:

 

Ακριβώς' date=' αλλά με μιά διαφορά:

 

Γ...και δερνόμαστε μεταξύ μας!! :lol: :lol: :lol:[/quote']

 

Δε θα ήθελα να φανταστώ το artwork του δίσκου;; :lol: :lol:

 

Βασικά σκέφτηκα και 2 άλλες περιπτώσεις τώρα...

 

1)Ωραία η μπάντα όλα δια 5(ας πουμε ότι είναι πενταμελής :D )όταν έρθει η ώρα να πάρουν το χρήμα νομικά δε θα τα πάρει ο στιχουργός και ο συνθέτης(πχ ο Α και Β)και αν γουστάρουν δίνουν και στους άλλους;;

 

2)Αν η μπάντα αντι για στιχουργό συνθέτη γράφει Μουσική/Στίχοι The noiz band τι γίνεται τότε;;

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H μπαντα εκλεισε αισιως 7 χρονια και λεω να το γιορτασουμε ετσι:

http://www.spiridon-patisserie.com/photos/photos-gr.htm

με μερικα γλυκακια..

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι βεβαια θα τους γραψεις γιατι εχεις το μεγαλο ταλεντο να τους γραψεις... :lol: (για αυτο αλλωστε δεν θεωρεις την στιχουργια κατι το τοσο ευκολο? :wink: )

 

SF δεν φρονώ ότι έχω το "μεγάλο ταλέντο" που αναφέρεις, αλλά πιστεύω ότι για αυτά που παίζουμε με το γκρουπ μου, θα μπορούσα να γράψω.

 

Με μπρίζωσες τώρα πολύ βρε άτιμε!...

 

Θα πάρω τα κομμάτια μας και θα τους βάλω στίχους να γλείφεις τα δάχτυλα των ποδιών σου !! :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ να ρωτήσω και κάτι άλλο ψιλοάσχετο???

Αν πχ εγώ παίζω και κιθάρα και σε κάποια κομμάτια ΚΑΙ μαντολίνο θα πάρω τα διπλά από τον ντράμερ μου? 8O :lol:

 

Σοβαρά ρωτάω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ να ρωτήσω και κάτι άλλο ψιλοάσχετο???

Αν πχ εγώ παίζω και κιθάρα και σε κάποια κομμάτια ΚΑΙ μαντολίνο θα πάρω τα διπλά από τον ντράμερ μου? 8O :lol:

 

Σοβαρά ρωτάω

 

...Αν ο ντράμερ χρησιμοποιεί και bongos...; :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ να ρωτήσω και κάτι άλλο ψιλοάσχετο???

Αν πχ εγώ παίζω και κιθάρα και σε κάποια κομμάτια ΚΑΙ μαντολίνο θα πάρω τα διπλά από τον ντράμερ μου? 8O :lol:

 

Σοβαρά ρωτάω

 

Μαλλον τα εχεις μπερδεψει τα πραγματα μιλαμε για συνθετικα & στιχουργικα δικαιωματα οχι για συγγενικα-εκτελεστικα.. :wink:

 

Με αλλα λογια ΓΚΡΑΦΕΙΣ ΤΡΑΓΚΟΥΝΤΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΦΡΑΓΚΑ,ΔΕΝ ΓΚΡΑΦΕΙΣ ΤΡΑΓΚΟΥΝΤΙ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΜΙΑ απο πνευματικα δικαιωματα

:lol:

 

(παιρνεις βεβαια ισο ποσοστο με ολα τα μελη της μπαντας απο τις πωλησεις των δισκων & τις συναυλιες κατι καθολου ασχημο αν εισαι π.χ ο Charlie Watts των Rolling Stones :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok κατάλαβα αλλά δεν εννοούσα εκτελεστικά...

 

Εννοώ να έχω γράψει μουσική για 2 όργανα...Να είμαστε 4 μελης μπάντα και όπως είπες να παίρνει ο καθένας το 1/4 του 50%.

Αν υπάρχουν 5 όργανα και εγώ έχω γράψει τα 2 ,θα πάρω με αυτή τη λογική τα 2/5 του 50%?

 

Έχω ΓΚΡΑΨΕΙ=ΕΚΩ ΣΥΝΤΕΣΕΙ,ΘΑ ΤΑ ΠΑΙΞΕΙ ΑΛΛΟ ΠΑΙΝΤΙ ΣΕ ΛΑΙΒ :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο το καθοριζει η συμφωνια που κανουν τα μελη της μπαντα.

 

Συνηθως τα πανευματικα δικαιωματα τα παιρνει αυτος που "φερνει" το τραγουδι (με την εννοια οτι το εχει γραψει π.χ σε μια ακουστικη κιθαρα και το παρουσιαζει στη μπαντα).

 

Τα ριφ η το beat που παιζει ο ντραμμερ δεν θεωρουνται "συνθεση",(στο εξωτερικο π.χ οι session μουσικοι υπογραφουν ειδικο waiver παραιτησης απο καθε τετοιου ειδους απαιτηση),αλλα "συγγενικο δικαιωμα" (κατι για το οποιο δινουν μαχη οι εκτελεστες εδω και πολλα χρονια για να γινει καθεστως)

 

Αν βεβαια το ριφ ειναι παρα πολυ σημαντικο & παιζεις σε μπαντα τοτε αυτο που γινεται συνηθως ειναι οταν πας στην ΑΕΠΙ να δηλωσεις το ΠΟΣΟΣΤΟ καθε μελλους στη συνθεση (αρκετα γκρουπ στο εξωτερικο το κανουν).

 

Π.χ. στο τελευταιο αλμπουμ μας ο ντραμμερ μου σκεφτηκε μια πολυ καλη "μπουζουκογραμμη" οποτε οταν πηγα στην ΑΕΠΙ δηλωσα στο συγκεκριμμενο κομματι οτι το 25% απο το 50% της "μουσικης" του κομματιου θα το παιρνει αυτος :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή (αν κατάλαβα καλά) ο ντράμερ που "συνέθεσε" τα ντραμς του κομματιού παίρνει τα καλαμπαλίκια του; Δεν αναγνωρίζεται ως "δημιουργός" ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου