Προς το περιεχόμενο

Στιχουργοι...


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

οχι βεβαια,αν ηταν ετσι δεν θα υπηρχαν τραγουδοποιοι αλλα μονο ντραμμερ.... :lol:

 

κακα τα ψεμματα,εν αρχη ειναι το ΤΡΑΓΟΥΔΙ ....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μιας και μιλατε για ποσοστα και δικαιωματα

ερωτηση

 

Φιλος μολις βγηκε απο το στουντιο με ενα demo, μια δουλιτσα που την

ετοιμαζει καιρο, και μπηκε στην διαδικασια να στηση γκρουπακι για

την παιρετερω προβολη.

 

Επειδη δεν εχει την δυνατοτητα (φυσικο) να παρει σεσιονιστες λογικο ειναι

να τον απασχολει πως θα γινει η μοιρασια με το γκρουπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E,oπως γινεται με ολα τα σωστα γκρουπ,ολα τα εσοδα απο συναυλίες & δισκους (καλα εδω γελανε..) μοιρασμενα στα ισα (εκτος βεβαια απο τα πνευματικα δικαιωματα που πανε αποκλειστικα στο συνθετη,στιχουργο)

Αλλοιως παιρνεις σεσσιοναδες και τους πληρωνεις με τη συναυλια/προβα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E' date='oπως γινεται με ολα τα σωστα γκρουπ,ολα τα εσοδα απο συναυλίες & δισκους (καλα εδω γελανε..) μοιρασμενα στα ισα (εκτος βεβαια απο τα πνευματικα δικαιωματα που πανε αποκλειστικα στο συνθετη,στιχουργο)

Αλλοιως παιρνεις σεσσιοναδες και τους πληρωνεις με τη συναυλια/προβα.[/quote']

 

 

χαχαχα ποιους δισκους ρε συ, εδω οντως γελανε....

κανενα live θελουν να κανουν τα παιδακια σε κανενα μαγαζακι.

Παντως καλα ειναι να τα εχουν συζητησει αυτα τα θεματα γιατι ποτε δεν

ξερεις.....γινονται και θαυματα :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρουπάκι που δε μοιράζει στα ίσα τις εισπράξεις είναι καταδικασμένο να χωρίσει τσακωμένο.

 

Βέβαια παίζει πάντα η φάση του " είμαι ο μάγκας πιανίστας - κιθαρίστας που σας μάζεψα και κανονίζω εγώ τις δουλειές και τα φράγκα και καλά στα ίσα" , αλλά και εκεί η κατάληξη ίδια θα είναι.

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή (αν κατάλαβα καλά) ο ντράμερ που "συνέθεσε" τα ντραμς του κομματιού παίρνει τα καλαμπαλίκια του; Δεν αναγνωρίζεται ως "δημιουργός" ;

 

Ο SF λέει ότι λέφτα για πνευματικά παίρνει αυτός που έχει γράψει τους στίχους και αυτός που έχει γράψει τη μελωδική γραμμή (αυτό που τραγουδάς με απλά ακκόρντα). Αν κάποιος μουσικός έχει προσθέσει κάτι πολύ χαρακτηριστικό σε instrumental επίπεδο' date=' μπορεί και αυτός να έχει ένα μερίδιο. Δηλαδή, αν [b']υποθετικά[/b] στο ENTER SANDMAN έχει γράψει στίχους ο Urlich και μελωδική γραμμή ο Hetfield, ε, να μην πάρει το κατιτίς του o Hammet που έγραψε το riff (που είναι όλο το κομμάτι)? Κρίμα είναι... :wink:

 

Τώρα, ο ντράμμερ που αναφέρθηκε ως παράδειγμα, αν απλώς "μπήκε" στο κομμάτι όπως το έφερε ο δημιουργός του, και παπάδες να παίζει, γιατί να θεωρηθεί δημιουργός? Είτε έπαιζε έτσι, είτε αλλιώς, είτε το έπαιζε άλλος, το κομμάτι λα - ντο -μι θα παρέμενε. Μπορεί να του δίνει "αέρα", να το κάνει πιο ενδιαφέρον, πορωτικό κτλ, αλλά δεν το αλλάζει.

Υπάρχουν βέβαια περιπτώσεις που ο κομμάτι δουλεύεται από κοινού στη μπάντα, με τις ιδέες όλων, οπότε και στα credits του κομματιού αναφέρεται το όνομα του συγκροτήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γκρουπάκι που δε μοιράζει στα ίσα τις εισπράξεις είναι καταδικασμένο να χωρίσει τσακωμένο.

 

Βέβαια παίζει πάντα η φάση του " είμαι ο μάγκας πιανίστας - κιθαρίστας που σας μάζεψα και κανονίζω εγώ τις δουλειές και τα φράγκα και καλά στα ίσα" ' date=' αλλά και εκεί η κατάληξη ίδια θα είναι.[/quote']

 

Εγώ διαφωνώ. Δηλαδή συγνώμη, αν εγώ κάθομαι 10 ώρες τη μέρα και γράφω κομμάτια, ή ασχολούμαι με τη σύνθεση για να αποκτήσω εμπειρία, ενώ ο άλλος είναι έξω για φραπέδες και γκόμενες, γιατί να τα μοιραστούμε στα ίσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλ να ρωτήσω και κάτι άλλο ψιλοάσχετο???

Αν πχ εγώ παίζω και κιθάρα και σε κάποια κομμάτια ΚΑΙ μαντολίνο θα πάρω τα διπλά από τον ντράμερ μου? 8O :lol:

 

Σοβαρά ρωτάω

Όχι' date=' γιατί ο drummer παίζει τόσα τύμπανα!! :P

 

παντως προσωπικα αν ερχονταν ο Lennon,o Dylan,o Springsteen η ο Nick Cave & μου εγραφαν..μερικες αραδες θα τους εδινα 80%..

 

+ ο Paul Simon.

 

Πάντως πέραν του χαβαλέ, το θέμα είναι ότι δε μπορείς να κανονίζεις τι θα γράψεις με βάση το πόσα θα πάρεις μετά. Αυτό όμως δεν αναιρεί ότι όποιος έχει κάνει τη δουλειά θα πρέπει να έχει και τα αντίστοιχα κέρδη. Προσωπικά πιστεύω στη δίκαιη μοιρασιά κερδών (σε κάθε δουλειά) ανάλογα με το τι έχει προσφέρει ο καθένας, και θεωρώ το "ίσα μερίδια" απαράδεκτο, ίσως γιατί όσες φορές έχω συνεργαστεί με άλλους (σε διάφορα θέματα) έχω καταλήξει να γ...μαι εγώ στη δουλειά και οι άλλοι να κάθονται! :evil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως οι περισσοτερες συζητησεις ,χαθηκε λιγο κι αυτη στην πορεια..

Κανεις αλλος εκτος απο τον sf δε γραφει στιχους δηλαδη στο noiz?... :cry:

Κανεις δεν ασχολειται με αυτον τον τομεα?...Μωρε,μπραβο... :)

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ασχολούμαι εγώ ρε μεγάλε αλλά δεν το λέω μη σας κομπλάρω! 8)

 

Κυρίως ελληνικό στίχο αλλά έχουν βγει και καναδυό στην Αγγλική, βέβαια δεν πρόκειται ποτέ να γίνω σοβαρός στιχουργός γιατί ποτέ δεν πίστεψα ότι γράφω ωραίους στίχους... :(

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου