Προς το περιεχόμενο

WOTE Parody - Somebody That I Used To Know


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Όταν είδα το πρωτότυπο , ένοιωσα ένα σφίξιμο στο στομάχι.

Σιγά - σιγά (το στομάχι) άρχισε να γυρνάει όπως τα λούνα-παρκ στις ταινίες του Χίτσκοκ.

Η όλη ιδέα …..το στήσιμο… οι φάτσες τους , και ό,τι αυτά αντιπροσωπεύουν.... ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Anyway, το video που πόσταρες (το έχω δει πιο πριν) ήρθε κάπως σαν λύτρωση…  ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Tony is addicted to a wide array of narcotics

he says they help him write but we are a cover band"

 

ααααααχιιιιιιιχαχαχαχ  ;D ;D ;D ;D

 

think2ice TM https://myspace.com/mood.of.joy.band

Terry rules the bass

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ολο το τραγουδι ειναι σεντουκι θησαυρων. Σε καποια σημεια ο στίχος, σε κάποια η σατυρα πανω στο αυθεντικό βιντεο, σε αλλα οι φατσες...

 

Πχιοτικη παρωδια ρε παιδακι μου, δουλεμενη στην εντελεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είδα το πρωτότυπο , ένοιωσα ένα σφίξιμο στο στομάχι.

Σιγά - σιγά (το στομάχι) άρχισε να γυρνάει όπως τα λούνα-παρκ στις ταινίες του Χίτσκοκ.

 

Σπάζεσαι με το body-painting ?  ;D ;D ;D ;D

 

For the record : πρόκειται για τη μεγαλύτερη διεθνή επιτυχία των τελευταίων δώδεκα μηνών, με το γεγονός ότι οι συντελεστές της είναι λίγο off-broadway (δηλαδή εκτός αμερικανικής και βρεττανικής σκηνής) να κάνει το κατόρθωμά τους ακόμη μεγαλύτερο.

 

O Gotye δικαίως θεωρείται να έχει φωνή εφάμμιλη του Sting, και η κοπελιά (Kimbra λέγεται) είναι μάλλον το next big thing στο χώρο των "κορίτσαρων με φωνή" (το ρεπερτόριό της είναι απίστευτο, όπως προκύπτει από απλή ιντερνετο-έρευνα).

 

Το ίδιο το τραγούδι, έχει αγαπηθεί από το σύνολο των όντων που έχουν αυτιά - αυτός είναι ο λόγος που υπάρχουν τόσα covers του, ακόμη και από μη-αγγλόφωνες χώρες, μερικά χιουμοριστικά και μερικά μη-χιουμοριστικά. Και ναι, πολλά παιγμένα στην εντέλεια.

 

Μπορείτε να τους ακούσετε να το παίζουν (και κυρίως, να το τραγουδάνε) ζωντανά εδώ :

 

 

από στούντιο session στο KCWR (όποιος ενδιαφέρεται ας βρει τι είναι) ενώ υπάρχει και το πλήρες βίντεο στο youtube με την εμφάνιση του Gotye εκεί (αν τον δείτε να παίζει ντραμς σε άλλα κομμάτια στο πλήρες βίντεο, θα καταλάβετε για τι κλάσης μουσικό συζητάμε).

 

Όσο για την Kimbra, είναι πολύ μεγάλο κεφάλαιο, αλλά δείτε π.χ. εδώ:

 

 

... επίσης ζωντανά στο στούντιο.

 

---

 

Και ένα σχόλιο (όχι προσανατολισμένο στον LK)

Τελικά, ίσως το πιο αξιοθρήνητο φαινόμενο στους έλληνες μουσικούς είναι ότι ακόμη και εν' έτει 2012 εξακολουθούν να μην καταλαβαίνουν και να μην απολαμβάνουν την ποπ κουλτούρα και την ποπ μουσική. Κρίμα, διότι εκτός από τον φίλο μας τον Σπύρο, δεν βλέπω κανέναν άλλο να φτιάχνει κόνσεπτ άλμπουμς.

 

:)

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@ Trolley ,

 

εγώ αναφερόμουν στο cover (των WOTE), που σατιρίζει το Video που post-αρε o neeq (αυτό έλεγα ως "Προτώτυπο " (original)- (φαντάζομαι και ο neeq)  – εννοώντας το ως original video πάνω στο οποίο βασίστηκε η παρωδία) .

 

Άρα πρόκειται περι παρξήγησης , για την οποία μάλλον εγώ ευθύνομαι.....και λίγο εσύ διότι δεν μπορεί να μην είδες το....... ;D ;D ;D ;D

 

......Για δες το τώρα και πες μου (αφου σου αρέσει μάλιστα και ο Gotye) πώς αισθάνεσαι;  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

Somebody That I Used to Know - (Gotye - Cover)

 

Είμαι δε απόλυτα σίγουρος , ότι και η στιχουργική σάτιρα αφορά το cover video και όχι το original song.

 

Την πεποίθησή μου αυτή δε, ενισχύει απόλυτα και το δίστιχο, που έκαμνε εντύπωση στον messalion ;D ;D ;D ;D

 

"Tony is addicted to a wide array of narcotics

he says they help him write but we are a cover band"

 

ααααααχιιιιιιιχαχαχαχ  ;D ;D ;D ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είχα υπόψη οτι το κομμάτι αυτό συγκεντρώνει haters (ούτε τώρα το πολυνομίζω). Προσωπικά, όταν το άκουσα το βρήκα "διαμαντάκι", και δικαίως από τα πιο επιτυχημένα της τελευταίας περιόδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

δεν είχα υπόψη οτι το κομμάτι αυτό συγκεντρώνει haters (ούτε τώρα το πολυνομίζω). Προσωπικά, όταν το άκουσα το βρήκα "διαμαντάκι", και δικαίως από τα πιο επιτυχημένα της τελευταίας περιόδου.

 

Κάτσε για να συνεννοηθούμε.  ;D ;D ;D ;D

Το κομμάτι μια χαρά είναι.

Μιλάς για το original song (Gotye)  ή για τη video διασκευή των Walk Off The Earth (που σατιρίζει το video του OP); .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πάλι μπερδευτήκαμε.

 

Είναι το original (Gotye) => το πόσταρε o trolley.

Είναι η «σοβαρή»  διασκευή του (Walk Off The Earth) ,=> το πόσταρα εγώ

Και η διασκευή της διασκευής (παρωδία) , => το πόσταρε ο neeq.

 

Αυτό που πόσταρε ο trolley είναι ωραίο.

Αυτό που πόσταρα εγώ είναι αηδία

Αυτό που πόσταρε ο neeq είναι αριστούργημα.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου