Προς το περιεχόμενο

Στιχουργοι...


pastelius

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τουλαχιστον οι low budget orchestra θα τα παιρνουν ολα 50-50...Ετσι,Γιαννη?Αφου ειμαστε low budget,πως να το κανουμε...

(και ειμαστε και τρεις δηλ 33,333% each!) :D ps: Ο earendil γραφει πολυ

ομορφους στιχους,παιδια... :P

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δίκαιο είναι αλλά σε περιβάλλον μπάντας τι γίνεται;;Πλακώνονται όλοι ποιός θα γράψει στίχους;;Και αν ένας γράφει και οι άλλοι όμως δεν το έχουν το στιχουργικό αλλά γράφουν πολύ καλή μουσική τι θα τους πεις "Ας προσέχατε;;".Ο στιχουργός μόνος του θα πάει να παίξει τα τραγούδια;;

 

Κι εγώ για περιβάλλον 'μπάντας" μιλάω.

 

Και είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί ένας άμουσος τραγουδιάρης να παίρνει το 50% , επειδή έκατσε κι έγραψε μερικές αράδες....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέω ότι δεν ήταν μεγάλο ταλέντο-μακάρι να ξέραμε τα μισά απ'όσα είναι δικά της, πούλαγε κυριολεκτικά για πενταροδεκάρες σε όλους τους μεγάλους της εποχής- αλλά να ξέρουμε τί λέμε. Με το ζόρι έπαιζε πόκα ρε παιδιά;

 

ναι αλλα αν υπηρχε τοτε το νομοθετικο πλαισιο τουλαχιστον απο τα τραγουδια που κυκλοφορησαν με το ονομα της θα επαιρνε δικαιωματα ηθελε δεν ηθελε (τα οποια βεβαια θα τα εχανε στη τσοχα αμεσως...)

 

γενικα οι περισσοτεροι παλαιοι ελληνες στιχουργοι πεινασανε αγρια (& το κυριοτερο εξαναγκαζονταν απο τις εταιρειες να πουλανε τους στιχους τους & να κυκλοφορουν κατω απο τα ονοματα των "δημιουργων" :twisted: ) να ακουσεις ιστοριες απο πρωτο χερι (εχω συγγενη που εχει γραψει καμμια 50αρια τεραστιες επιτυχιες τις οποιες αναγκαστηκε να πουλησει για ενα κομματι ψωμι..) να σου σηκωθει η τριχα..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι φοβερο εδω και 50 χρονια ολη η Ελλαδα να τραγουδαει καθημερινα τα τραγουδια της και αυτη να μην εχει παρει ουτε μια δραχμη?? :roll: :cry:

 

Έχει γράψει ο Λευτέρης Παπαδόπουλος τη βιογραφία της για όποιον ενδιαφέρεται...

 

 

Επί του δικαίου/αδίκου κι εγώ το βρίσκω σχετικά άδικο...σε συνθήκες φυσικά που οι στίχοι υπάρχουν για να υπάρχουν και δεν λένε τίποτα...Και μου φαίνεται και άσχημο ανάμεσα σε μια μπάντα να βγαίνει κομπιουτεράκι για να υπολογίσουν τα ποσοστά τους τα μέλη...

 

 

Για τη Heaven...ΣΙΓΑ την εταιρεία κι από μένα.Αυτή δεν είναι εταιρεία,θυγατρική της ΤΙΜ,των Everest,του ΑΝΤ1 κ.α. είναι...Το αν θα επιβιώσει μόνο αυτή, έχει να κάνει με αυτόν ακριβώς το χαρακτήρα της και με τίποτα άλλο

 

Καθαρά προσωπικές απόψεις φυσικά :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ για περιβάλλον 'μπάντας" μιλάω.

 

Και είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί ένας άμουσος τραγουδιάρης να παίρνει το 50% ' date=' επειδή έκατσε κι έγραψε μερικές αράδες....[/quote']

 

Μα και γ..τους στίχους να έχει γράψε δες το και λίγο λειτουργικά.ο στιχουργός δεν είναι μόνος του στη μπάντα.Για να παίξει τους στίχους του και να ακουστούν χρειάζεται έναν τραγουδιστή(αν δεν ειναι ο ίδιος)και όργανα για να γράψουν και να παίξουν μουσική.Εκτός αν τα κάνει όλα μόνος του.Γράφει,συνθέτει ηχογραφεί με sessionάδες και τους δίνει κατιτίς :lol:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί ένας άμουσος τραγουδιάρης να παίρνει το 50% , επειδή έκατσε κι έγραψε μερικές αράδες....

 

ε,τοτε γραψτες εσυ,αν μπορεις.. :lol:

 

το δικαιο ομως ειναι δικαιο,και στο αγγλοφωνο τραγουδι οι στιχοι εχουν ακριβως την ιδια βαρυτητα που εχουν και στο ελληνικο (αλλο αν δεν τους καταλαβαινουμε :lol: ) οποτε χωρις αυτους (τους στιχους) τραγουδι δεν υπάρχει...

 

παντως προσωπικα αν ερχονταν ο Lennon,o Dylan,o Springsteen η ο Nick Cave & μου εγραφαν..μερικες αραδες θα τους εδινα 80%..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τουλαχιστον οι low budget orchestra θα τα παιρνουν ολα 50-50...Ετσι' date='Γιαννη?Αφου ειμαστε low budget,πως να το κανουμε...

(και ειμαστε και τρεις δηλ 33,333% each!) :D ps: Ο earendil γραφει πολυ

ομορφους στιχους,παιδια... :P[/quote']

 

Ναι ρε κάγκουρα, αφού έχουμε λύσει όλα τα άλλα, να σκεφτούμε και τί θα γίνει με τα παρίπου 2,3 εκατομμύρια δολλάρια που θα πάρουμε από τον τετραπλά πλατινένιο δίσκο μας! :lol: :lol:

 

Εγώ λέω ότι όταν δύο ή περισσότεροι άνθρωποι πληρώνονται για μιά συλλογική δουλειά, δεν μπαίνουν στη μέση ποσοστά και μ@λ@κίες. Οπότε μην ανησυχείς Μήτσο, θα την πάρεις τη Ferrari... :lol: :lol: :mrgreen:

 

Για τους στίχους τα παραλές. Κι εσύ κατά καιρούς έχεις γράψει πολύ ατμοσφαιρικά κομμάτια...απλά είσαι του ελεύθερου :wink:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το συμπάθειο και με κάθε όρεξη για χαβαλέ θέλετε να μας πείτε με λίγα λόγια ότι η μπάντα σας γ...μει και δέρνει;; :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink:

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά με το συμπάθειο και με κάθε όρεξη για χαβαλέ θέλετε να μας πείτε με λίγα λόγια ότι η μπάντα σας γ...μει και δέρνει;; :lol: :lol: :lol: :lol: :wink: :wink:

 

Ακριβώς, αλλά με μιά διαφορά:

 

Γ...και δερνόμαστε μεταξύ μας!! :lol: :lol: :lol:

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και είμαι της άποψης ότι δεν μπορεί ένας άμουσος τραγουδιάρης να παίρνει το 50% ' date=' επειδή έκατσε κι έγραψε μερικές αράδες....[/quote']

 

ε,τοτε γραψτες εσυ,αν μπορεις.. :lol:

 

Γιατί; Για να πάρω 62,5% ; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου