Προς το περιεχόμενο

Περιορισμός Μήκους Καλωδίων.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κύριοι,

 

Αναρωτιόμουν εάν υπάρχει και ποιός είναι ο περιορισμός στο μήκος ενός καλωδίου, είτε για μικρόφωνο (δυναμικό), είτε για κάποιο όργανο όπως κιθάρα ή αρμόνιο.

 

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Αγαπητέ μου Terumi,

υπάρχει κάποια φόρμουλα που αυτή τη στιγμή μου διαφεύγει γιατί ακόμα τρέχει πολύ αίμα στο ούζο μου από την μικρή επίσκεψη στο kοντινό "Σεβαχ", 8) άλλά αυτό που θυμάμαι είναι ότι υπάρχει ένα όριο "safe" μέχρι τα 4 μέτρα, όταν το καλώδιο είναι unbalanced.

Από εκεί και μετά οι απώλειες είναι αισθητές και κυρίως στα πρίμα.

Με τη μέθοδο των balanced καλωδίων (αντιστροφή φάσης με δύο παράλληλα καλώδια) δόθηκε λύση στο μήκος των καλωδίων και γι αυτο υπάρχουν ηχολήπτες και συναυλιες σήμερα... :)

Όταν λοιπόν συνδέουμε κιθάρα, keyboard, κλπ, που είναι συνήθως unbalanced (mono καρφί), φροντίζουμε το καλώδιο να είναι μέχρι 4 μέτρα.

Ένα μικρόφωνο που συνδέεται με balanced (XLR ή Cannon) καλώδιο έχει μηδαμηνές απώλειες και μπορεί να "τρέξει" πολλά μέτρα.

Γι αυτό και οι τραγουδιστές μπορούν να αλωνίζουν στη σκηνή... :cry:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου