Προς το περιεχόμενο

Οι νέοι νόμοι για πρόσληψη - ασφάλιση μουσικών


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο κόσμος ακολουθεί το σχήμα και όχι το venue.

 

Αυτό δεν ισχύει πάντα. Εγώ τα live στο μαγαζί μου τα κάνω για να ευχαριστήσω τον κόσμο μου και επειδή διαλέγω να φέρω αυτούς που γουστάρω να δω, όχι για να μου φέρει η μπάντα τον κόσμο της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό δεν ισχύει πάντα. Εγώ τα live στο μαγαζί μου τα κάνω για να ευχαριστήσω τον κόσμο μου και επειδή διαλέγω να φέρω αυτούς που γουστάρω να δω, όχι για να μου φέρει η μπάντα τον κόσμο της.

 

τότε έχεις καταφέρει αυτό που έπρεπε να επιδιώκουν όλοι: να αποκτήσει βάση πελατών το μαγαζί σου

 

Guitarist in training

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ avangardistas: Ως κάποιος που έχει μαγαζί που κάνει λάιβ, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις (αν θέλεις) πώς αντιμετωπίζεις το άλλο θέμα που απασχόλησε αυτό το θρεντ, δηλαδή τις "επιθέσεις" ΣΔΟΕ, ΙΚΑ, αστυνομίας, Ο.Υ.Κ. και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων.

 

Έτσι, για να πάρουμε feedback και από την "άλλη" πλευρά. 

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ avangardistas: Ως κάποιος που έχει μαγαζί που κάνει λάιβ, θα ήταν ενδιαφέρον να μας πεις (αν θέλεις) πώς αντιμετωπίζεις το άλλο θέμα που απασχόλησε αυτό το θρεντ, δηλαδή τις "επιθέσεις" ΣΔΟΕ, ΙΚΑ, αστυνομίας, Ο.Υ.Κ. και λοιπών δημοκρατικών δυνάμεων.

 

Έτσι, για να πάρουμε feedback και από την "άλλη" πλευρά. 

 

τα έγραψα πιο πριν... δυστυχώς υπάρχει πρόβλημα. Με το που άρχισαν οι επιθέσεις μαζευτήκαμε, κάνουμε λιγότερα live και αυτά με πολύ προσοχή, συμφωνητικά, ΙΚΑ κτλ. Αλλά το κόστος έχει ανέβει πάρα πολύ και δυστυχώς πιστεύω πως πολλά μαγαζιά θα κόψουν τα live. Ή θα μπουν στον φαύλο κύκλο να φέρνουν κακές μπάντες ή να παζαρεύουν σε εξευτελιστικό σημείο τις αμοιβές μουσικών.

 

Εγώ περιμένω σε 2 βδομάδες τον David Lynch και θα τον γράψω στο ΙΚΑ. Θα τον βάλω να υπογράψει και στο "πορτοκαλί βιβλίο", να έχω αυτόγραφο τουλάχιστον. Μιλάμε για τραγελαφο. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα απο την αλλη ζεις στην....ωραιοτερη χωρα του κοσμου... :P..οποτε μη παραπονιεσαι.... ;D...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανασταινω αυτο το θεμα για τον εξης λογο.Μπροστα στους νεους νομους γνωστο livaδικο στο οποιο εχουμε κλεισει live μας ζητα ΑΜΑ(αριθμος μητρωου ασφαλισης) ωστε να μας κανει προσληψη για μια μερα και να μας κολλησει ενσημο.Εγω ως ανεργος φοιτητης ο οποιος δεν ειχε ξαναδουλεψει δεν ειχα ΑΜΑ.Εαν παω στο ΙΚΑ και βγαλω ΑΜΑ με την ιδιοτητα του μουσικου για μια μερα θα θεωρουμε μετεπειτα εργαζομενος?Θα χασω την ιδιοτητα μου ως προστατευομενο μελος στην φορολογικη δηλωση της οικογενειας?γενικα τι επιπτωσεις θα εχει αυτο για εμενα?Θα πρεπει να πληρωνω το ταμειο,να κανω φορολογικες δηλωσεις κτλ?προσπαθησα να παρω απαντησεις απο τ ιδιο τ ικα αλλα δεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανασταινω αυτο το θεμα για τον εξης λογο.Μπροστα στους νεους νομους γνωστο livaδικο στο οποιο εχουμε κλεισει live μας ζητα ΑΜΑ(αριθμος μητρωου ασφαλισης) ωστε να μας κανει προσληψη για μια μερα και να μας κολλησει ενσημο.Εγω ως ανεργος φοιτητης ο οποιος δεν ειχε ξαναδουλεψει δεν ειχα ΑΜΑ.Εαν παω στο ΙΚΑ και βγαλω ΑΜΑ με την ιδιοτητα του μουσικου για μια μερα θα θεωρουμε μετεπειτα εργαζομενος?Θα χασω την ιδιοτητα μου ως προστατευομενο μελος στην φορολογικη δηλωση της οικογενειας?γενικα τι επιπτωσεις θα εχει αυτο για εμενα?Θα πρεπει να πληρωνω το ταμειο,να κανω φορολογικες δηλωσεις κτλ?προσπαθησα να παρω απαντησεις απο τ ιδιο τ ικα αλλα δεν

 

Καλημέρα φίλε. Για να σε ασφαλίσει στο ΙΚΑ πρέπει να βγάλει ΑΜΚΑ (www.amka.gr) το οποίο δεν σε επηρρεάζει σε τίποτα και το βγάζεις στο ΚΕΠ με την ταυτότητα σου.

Εκτός από το ΑΜΚΑ πρέπει όμως να βγάλεις και αριθμό μητρώου ΙΚΑ, το οποίο το βγάζεις στο ΙΚΑ με το χαρτί της πρόσληψης (δηλαδή μετά το live).

Την ιδιοτητα σου ως προστατευόμενο μέλος νομίζω πως την χάνεις αν κολλήσεις πάνω από 60 ένσημα, οπότε μάλλον δεν έχεις πρόβλημα. Για σιγουριά ρώτα κι ένα λογιστή για αυτό βέβαια.

 

Δείτε κι ένα ακόμα άρθρο για όσα λέμε: http://popaganda.gr/live-bands-athens-eforia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 8 μήνες αργότερα...

Ανασταίνω το θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ιστορία περί ΙΚΑ κλπ.

 

Έχει ψάξει κανείς αν το να δώσουμε στοιχεία και να δηλωθούμε στο ΙΚΑ με τον τρόπο αυτό δημιουργεί μπερδέματα στην ασφάλιση που έχουμε στο πλαίσιο της κανονικής μας εργασίας;

Προσωπικά είμαι δικηγόρος και (χώρια από το θέμα του ενδεχόμενου ασυμβίβαστου να εμφανίζομαι ως "εργαζόμενος" που νομίζω ότι παλεύεται με τον κώδικα δικηγόρων ο οποίος επιτρέπει ενασχόληση με τέχνες) μου φαίνεται παλαβό να έχω διπλή ασφάλιση έστω και για 2 ώρες.

 

Δεν το έχω ψάξει εκτεταμένα αλλά μου ζητήθηκε πρόσφατα να συμπληρώσω φόρμα για να παίξω (δεν το έχω κάνει ακόμη), αν κάποιος ξέρει κάτιτις παραπάνω (ιδίως αν είναι συνάδελφος και του έχει τύχει) θα με βοηθήσει τα μάλα.

Ιντονέησον ημάς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ανασταίνω το θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικά με την ιστορία περί ΙΚΑ κλπ.

 

Έχει ψάξει κανείς αν το να δώσουμε στοιχεία και να δηλωθούμε στο ΙΚΑ με τον τρόπο αυτό δημιουργεί μπερδέματα στην ασφάλιση που έχουμε στο πλαίσιο της κανονικής μας εργασίας;

Προσωπικά είμαι δικηγόρος και (χώρια από το θέμα του ενδεχόμενου ασυμβίβαστου να εμφανίζομαι ως "εργαζόμενος" που νομίζω ότι παλεύεται με τον κώδικα δικηγόρων ο οποίος επιτρέπει ενασχόληση με τέχνες) μου φαίνεται παλαβό να έχω διπλή ασφάλιση έστω και για 2 ώρες.

 

Δεν το έχω ψάξει εκτεταμένα αλλά μου ζητήθηκε πρόσφατα να συμπληρώσω φόρμα για να παίξω (δεν το έχω κάνει ακόμη), αν κάποιος ξέρει κάτιτις παραπάνω (ιδίως αν είναι συνάδελφος και του έχει τύχει) θα με βοηθήσει τα μάλα.

 

Γι' αυτές τις  περιπτώσεις, αν είδες παραπάνω, προβλέπεται αμοιβή και παρακράτηση ασφαλιστικών εισφορών περιστασιακά απασχολούμενων μέσω εξαργύρωσης «Εργοσήμων» (Διατάξεις Ν.4144/2013, άρθρο 74 – ΦΕΚ 88/Α’/18.4.2013)

 

Οι διατάξεις του άρθρου 39 του Ν.2084/1992 (ασφάλιση σε ένα φορέα ), δεν έχουν εφαρμογή για τους υπαγόμενους στο "εργόσημο".

 

Ασφαλιστικό θέμα δεν θα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι υπάλληλος σε δικηγορικό γραφείο ή έχεις κάνει έναρξη; Εγώ που έχω δική μου ατομική επιχείρηση, έβγαλα κανονικά αριθμό στο ΙΚΑ, δηλώνοντας ότι θέλω να κρατήσω σαν κύρια ασφάλισή μου την κανονική μου, και δευτερεύουσα του ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου