Προς το περιεχόμενο

Υπαρχει η κιθαρα πλεον σαν μουσικο οργανο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρε παιδιά ας ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα.

 

Ανέκαθεν υπήρχαν κιθαρίστες που έπαιζαν και πάρα πολύ γρήγορα και απίστευτα δύσκολα πράγματα, δεν ξεκίνησε αυτό στα 80s.

 

Υπήρξε όμως μια έκρηξη δημοφιλίας κάπου εκεί, που ξεκίνησε από κιθαρίστες μέταλ (ή ποπ μέταλ ας πούμε) και χάρντ ροκ.

Υπήρχαν όμως μπάντες, κομμάτια, ριφ, τους έδειχνε και κανένα mtv, έκαναν λάιβ, κλπ.

 

Αυτό (το να είναι δημοφιλής ο κιθαρίστας λόγω της δεξιοτεχνίας του) ξεθύμανε κάποια στιγμή και το κοινό τους περιορίστηκε σε κιθαρίστες (μόνο κιθαρίστες και όχι μουσικούς γενικά).

 

Σήμερα πχ ο Scott Henderson παίζει σε 3 μπάντες, κάνει μαθήματα, διαφημίσεις, κλπ για να ζήσει.

 

Δεν είναι πια εύκολο να ζήσει κάποιος δεξιοτέχνης κιθαρίστας γράφοντας μουσική και παίζοντας λάιβ, για ένα τόσο περιορισμένο κοινό.

 

Σκεφτείτε ότι πχ τον Neil Young που αναφέρθηκε, δεν τον ακούνε μόνο κιθαρίστες αλλά έχει ένα τεράστιο κοινό, που το μεγαλύτερο μέρος του δεν είναι καν μουσικοί.

Το γιατί δεν είναι επί του παρόντος.

 

Ο δρόμος λοιπόν για πολλούς από αυτούς τους κιθαρίστες, είναι πια, το να χρησιμοποιήσουν τις δεξιοτεχνικές τους ικανότητες με άλλο τρόπο και όχι παράγοντας μουσικό έργο, στην προσπάθειά τους να ζήσουν.

 

Το θέμα είναι ότι αυτό τείνει να γίνει «κάτι σαν μόδα» και κάποιοι φυσικά εκμεταλλεύονται (με την καλή έννοια) αυτή την τάση (γι’ αυτό πχ πληθαίνουν ολοένα οι διαγωνισμοί κιθάρας μέσω internet).

 

Απλά με λυπεί το γεγονός ότι σταδιακά φθίνει η παραγωγή μουσικού έργου (εννοώ συνθετικά, ενορχηστρωτικά, «εδώ μπαίνει ο ντράμερ και σκάει», «εκεί παύση και μπαίνει το μπάσο με αλλαγή τονικότητας», «εδώ το κάνουμε funk από μεταλ», κλπ), σε βάρος μόνο του παράγοντα «είμαι καλύτερος κιθαρίστας, σκίζομαι στο practice, και ζω από αυτό.

 

Σημεία των καιρών …..

 

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 250
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ποιος λιθοβολισμός;Εγώ συμφωνώ 100%.Ότι πλέον λείπει η αλητεία και το attitude ναι,αλλά δε θα τα βάλουμε με αυτούς που για να εκφράσουν αυτό που θέλουν,παίζουν παραπάνω από 16α.Γιατί και ο Malmsteen αλητεία πουλούσε στα νιάτα του,μαζί με όλα τα άλλα και τον ήξερε όλη η America.Εδώ στο forum όμως είναι ένας απλός ζογκλέρ.Με πιάνεις τώρα Κοτσαδόρε;

 

Φιλε ο malmsteen ομως οταν παιζει γρηγορα εχει  ΔΥΝΑΜΙΚΕΣ !!!!!

Εχω να ακουσω δυναμικες απο καινουργιο σρεντα fusiona απο την εποχη του bret garsed!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εδώ μπροστά μου έχω ένα κομμάτι του Μεγάλου, μελωδικότατο και ήρεμο, και μέσα σε δυο μετράκια, σε δυο ακριβώς μέτρα που ανέλυσα για να δω τι ακριβώς παίζεται, αυτός έχει προλάβει να βάλει 5 μετατροπίες και 14 διαφορετικές συγχορδίες  :o και μιλάω ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ, ΤΟΣΑ είναι. ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ εγκεφαλική μουσική, ΑΥΤΗ είναι μουσική για... άντρες, ;D για ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ, και όχι... ένα ρημαδοακκόρντο φα-σολ-λάδας ανά μέτρο  ;D  :P και από πάνω γρήγορες κλίμακες να καλύψουμε τη γύμνια μας.

 

 

XAXA...το σκεπτικο της παραγραφου αυτης ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με οσων υπερασπιζονται τους σρεντερς εναντι των "μουσικων". Εννοω οτι αρχιζει απο την υποθεση οτι ο μουσικος πλουραλισμος ειναι α πριορι το ζητουμενο.

 

Σκεψου τωρα, να ερχομουν εγω και να σου ελεγα...ΔΕΝ μου αρεσει αυτος ο ΜΠΑΧ...κανει συνεχεια μετατροπιες για χαρη εντυπωσιασμου...αυτο ΔΕΝ ειναι μουσικη αλλα ζογκλερικα.

 

Για να σοβαρευτουμε, και να βγαλουμε και καποια ακρη, καλο θα ηταν η κουβεντα να μεινει στο ετσι κι αλλιως αρμονικα φτωχο ιδιωμα της ροκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

XAXA...το σκεπτικο της παραγραφου αυτης ειναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο με οσων υπερασπιζονται τους σρεντερς εναντι των "μουσικων". Εννοω οτι αρχιζει απο την υποθεση οτι ο μουσικος πλουραλισμος ειναι α πριορι το ζητουμενο.

 

Σκεψου τωρα, να ερχομουν εγω και να σου ελεγα...ΔΕΝ μου αρεσει αυτος ο ΜΠΑΧ...κανει συνεχεια μετατροπιες για χαρη εντυπωσιασμου...αυτο ΔΕΝ ειναι μουσικη αλλα ζογκλερικα.

δεν ειπε κανενας οτι δεν υπηρχαν και υπαρχουν σρενταδες με αποψη αλλα κιεσυ τωρα πως μπορεις και αναφερεις τον μπαχ στην ιδια πνοη με τους περισοτερους καινουργιους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

πως το εννοεις?

 

Εννοώ ότι για τους περισσότερους εδώ,κιθαρίστες όπως ο Van Halen,o Randy Rhoads,o Malmsteen,o Wylde και άλλοι μπαίνουν στο ίσιο σακούλι με ''κιθαρίστες'' όπως ο Quayle,o Batio,o Impellitteri και άλλες μηχανές.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω να ακουσω δυναμικες απο καινουργιο σρεντα fusiona απο την εποχη του bret garsed!

Δεν ξέρω τι εννοείς με το "σρεντα fusiona" αλλά άκουσε (αν δεν τον ξέρεις) τον Tim Miller.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοώ ότι για τους περισσότερους εδώ,κιθαρίστες όπως ο Van Halen,o Randy Rhoads,o Malmsteen,o Wylde και άλλοι μπαίνουν στο ίσιο σακούλι με ''κιθαρίστες'' όπως ο Quayle,o Batio,o Impellitteri και άλλες μηχανές.

 

ΟΚ σε καταλαβα  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειπε κανενας οτι δεν υπηρχαν και υπαρχουν σρενταδες με αποψη αλλα κιεσυ τωρα πως μπορεις και αναφερεις τον μπαχ στην ιδια πνοη με τους περισοτερους καινουργιους?

 

Μα δεν το εκανα εγω...ο Μανος το εκανε, σε ενα θρεντ για (κακα τα ψεματα) ροκ κιθαρα, και μαλιστα το μονο πραγμα που ειχε αναφερθει για "κλασσικη" πριν απο αυτο, ηταν ο γνωστος παραλληλισμος Μαλμστην-Παγκανιδη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου