Προς το περιεχόμενο

Ξύλα. Τελικα μηπως τρωμε το παραμυθι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΥΓ: Marathon προσοχή στα βερνίκια, όταν τα εισπνέεις μπορεί να δεις οράματα  ;)

Διάλεξε..τα βερνίκια μου ή τα τσιπούρα του Παράγκα ;D

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 483
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στειλετε μου με ενα ΠΜ μια διευθυνση ρε Παραγκες να σας στειλω ενα μπουκαλακι ρακι να το πιειτε στην επομενη προβα μιας που οπως λενε εδω στα Χανια (δεν ειμαι Κρητικος απο Βυρωνα ειμαι) ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ η μυρωδια του καλυτερα μετα μουσικης!

 

Απλα να ξερετε αυτο επηρρεαζει τα μεσαια....δηλαδη....δεν κεντραρεις ευκολα μετα!

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακόμη και όσοι τάσσονται υπέρ της άποψης που θέλει τα ξύλα να μην παίζουν κανένα ρόλο, δεν τάσσονται και υπέρ της άποψης ότι μία squier ή μία epiphone θα γίνει deluxe ή les paul custom με την αντικατάσταση hardware αντίστοιχου των ακριβών προαναφερθέντων κιθάρων.

 

Κι ομως...αυτοι που τασσονται υπερ  της αποψης αυτης,ειναι αρκετοι.

Αυτο  ειναι εντυπωσιακο αλλα και προσωπικα με βαζει στη σκεψη να μην το  θεωρω

απιθανο,γιατι δεν  το χω δοκιμασει και δεν εχω προβλημα να  το  παραδεχτω  μιας και η σημασια του ξυλου  σε μια κιθαρα ειναι το 1.138.129.828.124.812 κατα  σειρα  πραγμα που με  απασχολει στη  ζωη μου... 8)

 

Αραγε αυτοι που  το ισχυριζονται,το  εκαναν ολοι?

Οσοι  το  εκαναν,εφτιαξαν  μια απλα  καλη κιθαρα η  οποια απλα τους ικανοποιουσε ή οντως εκαναν ηχητικα το real  thing του πρωτοτυπου?

Το  real thing του  πρωτοτυπου,τους ειναι απαραιτητο?

Εν τελει...το αναζητησαν ποτε μεσα απο ΜΕΛΕΤΗ και ΨΑΞΙΜΟ στο  ΠΑΙΞΙΜΟ υπο ΠΟΛΛΕΣ και ΑΠΑΙΤΗΤΙΚΕΣ συνθηκες?

 

και...

 

Διαφωνω ΡΙΖΙΚΑ  με το  οτι ενας καλος  κιθαριστας δε μπορει  να  κρινει την αξια του  ξυλου.

Δεν ειναι αναγκη να σου  πει αν  ειναι μαονι,ash,αλδερ θα  σου πει ομως οτι  

ΔΕΝ ΚΟΥΔΟΥΝΑΕΙ-ΔΕ ΒΟΗΘΑΕΙ.

Και  το  αστειο..

Θα  στο  πει  ακουγοντας το οργανο και  σ εναν SAMICK  10W.

 

Τι να κανω,ας το αναφερω παλι σαν ψωναρα...Εχω γνωρισει απο κοντα μερικους  απο  τους κορυφαιους στον κοσμο.

E...κατι  ξερουν παραπανω οταν οι  εταιρειες τους φερνουν πολλα οργανα για ενα..endorsement.

 

Μαη του σεντς

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στειλετε μου με ενα ΠΜ μια διευθυνση ρε Παραγκες να σας στειλω ενα μπουκαλακι ρακι να το πιειτε στην επομενη προβα μιας που οπως λενε εδω στα Χανια (δεν ειμαι Κρητικος απο Βυρωνα ειμαι) ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ η μυρωδια του καλυτερα μετα μουσικης!

 

Απλα να ξερετε αυτο επηρρεαζει τα μεσαια....δηλαδη....δεν κεντραρεις ευκολα μετα!

 

Σύντροφε συναγωνιστή, ήμασταν πρώην κοντογείτονες, τώρα κι εγώ είμαι στο κτήμα Λαζαρίδη πέριξ ;D ;D ;D

Διαδιχτυακά πλέον βρίσκονται οι Παράγκας, αλλά τα υπόλοιπα μέλη είναι χαμουτζήδες και όσο νάναι τους λείπει το βερνίκι να το μυρίσουν- αφού έξισαν όλα τα ξσύλα ;D ;D ;D

  Στείλε στα παιδιά υδρογονάθρακα να ατμίσουν, γιατί τα ξσύλα χωρίς βερνίκι δεν βγάζουν μεσαία  ;D ;D ;D

 

Παλιοαλήται Τερρυ-Φούζιε-τζιμπούρ- για σας δουλεύω, δια τας αμοιβάς σας λαίμαι

 

No one wants an alien

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω το υπόβαθρο να κρίνω αν ισχύει ή όχι, πάντως έχω την εντύπωση (και με διορθώνετε αν κάνω λάθος) ότι ακόμη και όσοι τάσσονται υπέρ της άποψης που θέλει τα ξύλα να μην παίζουν κανένα ρόλο, δεν τάσσονται και υπέρ της άποψης ότι μία squier ή μία epiphone θα γίνει deluxe ή les paul custom με την αντικατάσταση hardware αντίστοιχου των ακριβών προαναφερθέντων κιθάρων. Σημειωτέον ότι όσες φορές έχω παρακολουθήσει τέτοιες συζητήσεις, κανείς δεν είναι ταυτόχρονα και ιδιοκτήτης φθηνών κιθάρων.

 

Το ζήτημα παρεμπιπτόντως που εγείρεται, είναι ότι όλα αυτά τα βιντεάκια (και οι απόψεις που τα υπερθεματίζουν) που μιλάνε για την απάτη των εταιρειών*, προκαλούν εύλογα την εντύπωση ότι πράγματι μία squier θα γίνει deluxe (ή όποιο τέλος πάντων θεωρείται κορυφαίο μοντέλο καθώς δεν γνωρίζω) με την αλλαγή του αντίστοιχου hardware. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι καλό θα ήταν να ξεκαθάριζαν καλύτερα και πιο ολοκληρωμένα τη γνώμη τους.

 

+1000

 

Το θέμα είναι το πόσο μεγάλο ρόλο παίζει τελικά το ξύλο στον ήχο της ηλεκτρικής.

Η απάντηση είναι από καθόλου εως λίγο αλλά παίζει (εντάξει υπάρχουν και οι ακραίοι).

Όλα αυτά βασισμένα σε τεστ με κιθάρες που αλλάζουν το ξύλο του μπράτσου, της ταστιέρας ή του σώματος κρατώντας το ίδιο hardware, ηλεκτρικά, setup κτλ.

Δηλαδή μαόνι vs alder vs ash , ebony vs rosewood vs maple κτλ.

 

Ωραία όλα αυτά και δεχομαι προσωπικά ότι παίζει ένα πολύ μικρό ρόλο το ξύλο στον ήχο.

Ας πούμε πχ σε ποσοστό 5%

 

Συγκρίνοντας κιθάρες με τα ίδια ακριβώς ξύλα τι ποσοστό θα πρέπει να περιμένουμε για τα καλά μαόνια μιας Gibson vs τα φθηνα της epiphone. 0,5%, 0,2% μήπως 0,1%

 

Το ζητημα κατεμε είναι να μην πιστεύουμε τις πίπες των τίμιων ξύλων και των βερνικιών που αναπνέουν που πουλάνε οι εκάστοτε κατασκευαστές.

Γιατι στα ακριβά όργανα άλλα πράγματα παίζουν ρόλο, όπως το δέσιμο, το φινίρισμα και η όλη προσοχή στην σωστή κατασκευή ενός οργάνου από την αρχή ως το τέλος.

Τα ακριβά όμορφα ξύλα και τα special βερνικια εξυπηρετούν άλλο σκοπό, αισθητικό.

 

Έτσι λοιπόν η squier θα ακουστεί σαν deluxe και ας έχει β ποιοτητας alder και maple και ας  μην έχει βερνικι νιτρο αν όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια. Αλλά η διαφορά εκεί φαίνεται από τη στιγμή που θα τις πιάσεις στα χέρια σου, στην ποιότητα κατασκευής.

 

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο νήμα ...

 

Ο superfunk, ως συνήθως, λέει οτι εχει τα ποτενσιομετρα και τις πεταλιερες, τους διαφορετικούς ενισχυτές, άλλες χορδές και άλλους μαγνήτες και αλλο action για ήχο, οπότε τα ξύλα αρχιδια...

 

Μαλακιες...

 

Τυπικός ξενέρωτος ορθολογιστής Αιγοκερως...

 

Εγω, ας πούμε, την βρίσκω με το Koa στο γιουκαλιλι, τον ελατο και το Indian rosewood και τον εβενο στην Martin, το κρύο ash και το ξανθοτερο όλων maple στο fender deluxe JB, το alder και το, φυσικα, μαπλέ μανίκι στην strat, με τα λεπτά φύλλα της κόκκινης 335...

 

Θαθελα να ειχα και ενα all maple RIC, αλλα κάνω οικονομίες για βροχερές μέρες, ο ηλίθιος...

 

Κατα τα αλλα, ειμαι 100% με τον Terry και τις αγάπες του...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυπικός ξενέρωτος ορθολογιστής Αιγοκερως...

Στάκα φίλως, κι εγώ Αιγόκερος είμαι, τι να λέει. :D

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου