Προς το περιεχόμενο

Μαγνήτης Single Coil για 50's Precision


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κωστα, μετα απο πολυ tweaking κατεληξα στις ρυθμισεις της Fender, οταν ερχομουν πιο κοντα δυναμωναν οι μεσσαιες πολυ κι οταν εφευγα πισω οι δυο ακριανες χανανε πολυ σε ενταση, το hot spot ειναι 6/64 και λιγο παραπανω στην Σολ και 8/64 στην Μι. Η Λα ειναι επισης 8/64 και η Ρε 7/64. Αλλα παρολο που οι αποστασεις φαινονται σωστες, το balance δεν ειναι. Εκανα και το αλλο, απομακρυνα τις χορδες στον καβαλλαρη για να ερθουν τα pole pieces σωστα ανα χορδη αλλα και παλι το ιδιο συμβαινει. Βασικα η Ρε ειναι πιο δυνατη απο ολες, μετα σε ενταση ακολουθει η Λα, η Μι και πιο αδυαμη ειναι η Σολ. Παιζει να φταινε οι χορδες? Δεν φοραω και καποιες γνωστες, bulk φτηνες χορδες φοραω, αλλα τετοιες βαζω εδω και κανα 2 χρονια και δεν ειχα θεμα. Με τον Quarter Pound που εχει  τους μεγαλυτερους σε μεγεθος μαγνητες δεν θα ειναι καλυτερα??? ή με καποιον μαγνητη που να ειναι flat τα pole pieces?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 25
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Παιζει και αυτος

 

P-Style P-Bass Pickups | JBE Pickups

 

ακριβως αλλα μια και ειναι blade δεν τιθεται θεμα string spacing.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιζει και αυτος

 

P-Style P-Bass Pickups | JBE Pickups

 

ακριβως αλλα μια και ειναι blade δεν τιθεται θεμα string spacing.

 

Μου κάνει εντύπωση που ακούγονται τόσο πολύ η La και η Re χορδή καθώς  το μπράτσο έχει radius 9,5 (οκ, δεν ειναι 7,5 αλλά μια καμπύλη την έχει) και αυτός είναι και ο λόγος που είναι staggered ο μαγνήτης. Επίσης δεν παίζει κάποιο ρόλο το να περνάνε οι χορδές ακριβώς πάνω απο το κέντρο των pole pieces. Το μαγνητικό πεδίο είναι αρκετά ίσχυρο ανα pole piece (τουλάχιστον σε όσους μαγνήτες πέρασαν απο τα χέρια μου μέχρι σήμερα) και "πιάνει" την ταλάντωση της χορδής και ας μην περνάει ακριβώς απο πάνω. Στο δικό μου 50's Classic Vibe αν θυμάμαι καλά το alignment ήταν ψιλό τραγικό (έτσι ήταν και με τον μαμίσιο μαγνήτη) αλλά ο ήχος ήταν ισορροπημένος.

 

Σε πρόταση μαγνητών μπορώ μόνο να σου πω για τους 2 που δοκίμασα.

 

Ο ένας είναι αυτός που αναφέρει ο φίλος Superfunk. Οι JBE είναι πολύ ισορροπημένοι ανα χορδή, full αθόρυβος με αρκετό punch (όχι όσο ένας single coil αλλά μια χαρά ) και θα ξεχάσεις το θέμα του string alignment (blades). Θα έλεγα πως κρατάνε τον χαρακτήρα του single coil κατά 85%-90%. Είναι βέβαια ακριβούτσικοι και πρέπει να τους αγοράσεις απο Αμέρικα.

 

Ο άλλος είναι αυτός που προμηθεύτικα από εδώ: Precision Bass ’51 | HEPCATPICKUPS

Είχα ρωτήσει τον κατασκευαστή αν για radius 9,5 έπρεπε να είναι staggered poles για την La και την Re. Μου είχε πει πως με flat poles θα είμαι μια χαρά και όντως έτσι ήταν. Κλασικός ήχος single coil precision με ατάκα και punch απο την κόλαση. Ίσως λίγο ακριβός όπως λέει και ο Κώστας για single coil μαγνήτη, αλλά η ποιότητα κατασκευής του ήταν ανάλογη.

 

Το μπάσο τελικά το έδωσα για οικονομικούς λόγους... κρίμα... ήταν πολύ καλό για τα λεφτά του.

 

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς το παρον θα κρατησω τον 51 reissue που φορεσα, αφου απο ηχο πααιζει πολυ ωραια. Επαιξα λιγο και με το υψος των χορδων που ειναι για 7,25 radius τωρα (!). Οχι βεβαια, δεν το εφερα και τοσο χαλια, αλλα λιγο πιο ψηλα οι δυο μεσσαιες και ψιλοεστρωσε. Εχω υποψιες και για τις χορδες, οταν αλλαξω θα βαλω κατι αλλο, ισως GHS που και καλα εχουν καποιο Alloy 52 - ιδωμεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μανισιος Classic Vibe βγαινει κανα 40αρι απο Ebay. Ποσο καλος ή μαπα ειναι??? Alnico V ειναι και απ οσο γνωριζω τους προμηθευει η Tonerider...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μανισιος Classic Vibe βγαινει κανα 40αρι απο Ebay. Ποσο καλος ή μαπα ειναι??? Alnico V ειναι και απ οσο γνωριζω τους προμηθευει η Tonerider...

 

Δεν τον συνιστώ... πάσχει απο έλειψη χαμηλών συχνοτήτων...  στα δικά μου αυτιά δεν είχε όγκο.

The more I play the bass, the more I learn

https://www.facebook.com/kennyfreqcentral

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου