Προς το περιεχόμενο

Mp3 player με line-in


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ελπίζω να έβαλα αυτό το θέμα στην σωστή κατηγορία... :roll:

 

Ψάχνω εδώ και λίγο καιρό για ένα mp3 player, το οποίο να έχει μνήμη 1-2gb και οπωσδήποτε line-in είσοδο, από την οποία να ηχογραφεί σε αρχείο wav-pcm! Τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του δεν με ενδιαφέρουν... Θα χρισιμοποιηθεί σαν κινητό recorder, σε συνδυασμό με ένα εξωτερικό μικρoφωνάκι... 8)

 

Προς το παρόν βρήκα το TEAC MP-350 (http://dspd.teac.de/index.php?id=59&L=1), το οποίο ηχογραφεί από την Line-in του σε wav-pcm, με προβληματίζει όμως το ότι η δειγματοληψία του είναι 32Khz και όχι 44,1Khz όπως στην ποιότητα cd...

 

Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα στην μετατροπή 32Khz σε 44,1Khz με κάποιον editor (π.χ. cool audio που το ψιλοξέρω) ή ότι θα παιδευτώ άδικα και να ψάξω για κάτι άλλο;

 

Υπάρχει βέβαια και το Creative Zen Nano Plus (http://www.creative.com/products/product.asp?category=213&subcategory=214&product=12720), το οποίο από όσο λέει η κατασκευάστρια εταιρεία ηχογραφεί από την line-in του σε mp3... Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο; Μπορεί να ηχογραφήσει σε wav-pcm, και αν ναι, σε τι δειγματοληψία;

 

Έχετε κάποια άλλη συσκευή να μου προτείνετε;

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει βέβαια και το Creative Zen Nano Plus (http://www.creative.com/products/product.asp?category=213&subcategory=214&product=12720)' date=' το οποίο από όσο λέει η κατασκευάστρια εταιρεία ηχογραφεί από την line-in του σε mp3... Έχει κανείς εμπειρία από το συγκεκριμένο; Μπορεί να ηχογραφήσει σε wav-pcm, και αν ναι, σε τι δειγματοληψία;

 

Έχετε κάποια άλλη συσκευή να μου προτείνετε;[/quote']

Έχω εμπειρία από το Creative και προσωπικά το βρίσκω μια χαρά για τα λεφτά του, δεν έχω ηχογραφήσει ποτέ όμως από line-in αλλά μόνο από το ενσωματωμένο μικρόφωνο.

Ηχογραφεί μόνο MP3, όχι wav, αλλά με δειγματοληψία 44.1 και bitrate 96, 128 ή 160 Kbps. Καλή ποιότητα έχει, έτσι μου φαίνεται εμένα τουλάχιστον.

 

Καλή φάση πρέπει να είναι και η σειρά MegaStick της MSI. Έχουν line-in και νομίζω γράφουν και σε wav. Πρέπει να σου πω όμως ότι δεν χρειάζεται να αγχώνεσαι για το wav γιατί ούτως ή άλλως, η ηχογράφηση μιας εξωτερικής πηγής (ειδικά υψηλής έντασης) ακόμα και με ξεχωριστό μικροφωνάκι, βγαίνει 9 στις 10 φορές ελαφρώς χάλι!

 

Καλές αγορές! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κωστή ρίξε μια ματιά κι εδώ:

http://www.noiz.gr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=5618&postdays=0&postorder=asc&start=0

που είχε τεθεί ένα παρόμοιο θέμα...

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά! Απλά ψάχνω κάτι σχετικά φτηνό, μέχρι 150 ευρώ, με το οποίο να μπορώ να ηχογραφώ σε wav και μετά να το επεξεργάζομαι!

Η δειγματοληψία 32k σε σχέση με την 44,1k έχει τεράστια διαφορά; Για wav μιλάμε πάντα, έτσι...; :roll:

 

Υ.Γ.: npap... έχεις αρχίσει να ... elavdιάζεις ελαφρώς... ή μου φαίνεται;;; :D

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύετε ότι θα έχω κάποιο πρόβλημα στην μετατροπή 32Khz σε 44' date='1Khz με κάποιον editor (π.χ. cool audio που το ψιλοξέρω) ή ότι θα παιδευτώ άδικα και να ψάξω για κάτι άλλο; [/quote']

 

Δε θα έχεις πρόβλημα μετατροπής. Προσοχή όμως: δε σημαίνει ότι εάν από PCM 32 kHz το κάνεις PCM 44.1 kHz, ότι θα καλυτερέψει η ποιότητα! Θα μείνει ίδια...

 

Η δειγματοληψία 32k σε σχέση με την 44' date='1k έχει τεράστια διαφορά; Για wav μιλάμε πάντα, έτσι...; :roll:[/quote']

 

Εξαρτάται από την πηγή σου. Αν θέλεις να γράψεις ήχο που έχει περιορισμένο συχνοτικό φάσμα μέχρι τα 16 kHz τότε θεωρητικά η δειγματοληψία των 32 kHz είναι μία χαρά. Από κει και πάνω θέλεις μεγαλύτερη συχνότητα δειγματοληψίας.

 

Εκτός από τη συχνότητα δειγματοληψίας κοίτα και το bit resolution που έχουν τα διάφορα αυτά μηχανάκια και κοίτα να επιλέξεις αυτό με το μεγαλύτερο.

P>RaT face...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από ότι είδα φίλε Rat το resolution είναι στα 16bit, οπότε είμαι οκ...

Μάλλον για το teac θα πάω, μιάς και ηχογραφεί σε wav-pcm (ασυμπίεστο δηλαδή) σε αντίθεση με τα προϊόντα της transcend που πρότεινε ο Angelos, τα οποία ηχογραφούν σε συμπιεσμένο adpcm...

I can actually hear difference between neck joints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον για το teac θα πάω' date=' μιάς και ηχογραφεί σε wav-pcm (ασυμπίεστο δηλαδή) σε αντίθεση με τα προϊόντα της transcend που πρότεινε ο Angelos, τα οποία ηχογραφούν σε συμπιεσμένο adpcm...[/quote']

 

Εισαι σίγουρος για το teac, γιατί στο site γραφει ότι κάνει εγγραφή σε mp3 ?

 

Αυτο που φαίνεται ενδιαφέρον, τωρα που άρχισα να ψάχνω, είναι το Creative Zen Nano Plus που προτάθηκε παραπάνω ... είδομεν.

 

Ακόμα καλλίτερο φαίνεται το Zen V Plus

http://www.creative.com/products/product.asp?category=213&subcategory=214&product=15306

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον thread .. Και εγώ θέλω κάτι εύκολο και φτηνό να γράφω, και προσανατολίζομαι προς το transcend MP3 T-SONIC 520 FM (1GB) που πουλάει το πλαίσιο για 89ε ..

 

Εμένα με ενδιαφέρει να μπορώ να γράψω εύκολα τα ηλεκτρονικά μου τύμπανα, μόνα τους ή και πάνω από μουσική (την οποία θα στέλνω στα drums με το δικό τους line-in, και θα 'παίρνω' συνολικά από το output που θα στέλνω στο line-in του mp3 player).

 

 

Έψαξα το site της εταιρείας, και τελικά γράφει σε wav. Ξέρω πως θα μπορούσα να κάνω το ίδιο μέσω μιας καλούτσικης κάρτας ήχου, αλλά δεν είναι τόσο πρακτικό, το στικάκι το πηγαίνεις πέρα-δώθε πολύ εύκολα. Επίσης, ο Η/Υ μου είναι ένα κάπως παλιό laptop που ήδη έχει κουραστεί πολύ, με μια πολύ μέτρια on-board κάρτα, και δεν θέλω να το ζορίσω κι άλλο ...

 

 

Πιστεύετε πως θα γράφει ικανοποιητικά το line-in του mp3; Τι προβλήματα μπορεί να υπάρχουν; ..

 

Εσύ φίλε τελικά τι πήρες (και γιατί); Είσαι ικανοποιημένος από την επιλογή σου;

 

 

θ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου