Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με ηχογραφηση [cubase, καλωδια, τζακ κτλ]


Άγιος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρησιμοποιω cubase5 σε λαπτοπ με windows 8, με μια ονμπορντ καρτα ηχου με asio4all οπου συνδεω μια ηλεκτρικη κιθαρα και μια ηλεκτροακουστικη με ενα καλωδιο μικρο στερεοφωνικο τσακ και απο τις δυο μεριες (πολυ καλης ποιοτητας) απο την ηλεκτροακουστικη (τα ηλεκτρικα της εχουν μικρο τζακ) κατευθειαν στο λαπτοπ. και για να συνδεσω την ηλεκτρικη το μετατρεπω σε μεγαλο στερεοφωνικο απο τη μερια της κιθαρας.

 

αυτα τα πραγματα εχω μαζι μου εδω που βρισκομαι, και σαν συνδεσμολογιες τα εχω ξαναχρησιμοποιησει παλιοτερα και δουλευαν κανονικα. τωρα μου συμβαινει το παρακατω:

 

με την ηλεκτρικη φαινεται να ανεβοκατεβαινει μονο η σταθμη απο το δεξιο καναλι, το αριστερο ειναι στον πατο, δεν φαινεται η σταθμη του καθολου.

με την ηλεκτροακουστικη ( προενισχυση με 9βολτη μπαταρια) η σταθμη στο αριστερο καναλι ανεβοκατεβαινει μεν με αυτην αλλα χαμηλοτερα απο το δεξιο καναλι, και οταν κοιταω το κυμα του σηματος , το αριστερο (μονο) ειναι κομμενο απο την πανω μερια ενω απο την κατω ειναι ιδιο σε πλατος με το δεξιο καναλι, δηλαδη κανονικο.

 

καποτε το ειχα ξαναπαθει  φτιαχτηκε τυχαια χωρις να καταλαβω τι εγινε…

εχει κανεις καμια ιδεα τι γινεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η είσοδος του laptop είναι stereo με ευαισθησία line -10bd.

 

Οι κιθάρες είναι mono και έχουν χαμηλό σήμα. Γι αυτό χρειάζονται προενίσχυση για να μπουν σωστά σε είσοδο line level. Είτε ένα DI, είτε μια εξωτερική κάρτα ήχου, είτε κονσόλα.

 

Γι αυτό βλέπεις μονο το ένα καναλι να δουλεύει. Ο δε ήχος θα είναι κακός ακομα κι αν καταφερεις να γραψεις.

 

Μακάρι να ήταν τόσο απλές οι συνδέσεις. Η σύνδεση που κάνεις θα εχει παντα προβλήματα.

 

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση

την ακουστικη προσπαθω να γραψω, την ηλεκτρικη την συνδεσα για να αποκλεισω την περιπτωση να ειναι θεμα της κιθαρας, δηλαδη διαπιστωσα οτι εχουν και τα δυο οργανα προβλημα (διαφορετικο ομως) στο αριστερο καναλι…

 

έχω εξωτερικη καρτα ηχου και ντεσκτοπ υπολογιστη (οχι εδω που ειμαι) αλλα όσο και αν ακουγεται παραξενο, εχω ανταξια ηχογραφηση με την συνδεσμολογια που περιγραφω παραπανω με την ηλεκτροακουστικη που εχει προενίσχυση … οι αξιολογησεις ελεγαν οτι το λαπτοπ εχει καλη καρτα ηχου, και εχει… απλα κατι #@$%…. software-hardware………………..

 

το συμπερασμα μου παντως με οτι ερασιτεχνικα μηχανηματα εχω δοκιμασει να γραψω, ειναι οτι τα ακουστικα οργανα θελουν μαγνητη στην γεφυρα και προενισχυση επανω στο οργανο, και απο εκει και περα οσο πιο απλη και αμεση η συνδεσμολογια τοσο πιο καλο το αποτελεσμα…  και καλο Κ Α Λ Ω Δ Ι Ο  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Η είσοδος του laptop είναι stereo με ευαισθησία line -10bd.

 

Οι κιθάρες είναι mono και έχουν χαμηλό σήμα. Γι αυτό χρειάζονται προενίσχυση για να μπουν σωστά σε είσοδο line level. Είτε ένα DI, είτε μια εξωτερική κάρτα ήχου, είτε κονσόλα.

 

Διάβασε το ξανά.

 

Η προενισχυση της ηλ/ακουστικής δεν μετατρέπει το σήμα σε line. Γι αυτό είναι το ίδιο (χάλια) με την ηλεκτρική σου.

 

Δεν ξερω τι αξιολογουσαν αυτοί που διάβασες για την κάρτα στο laptop σου, αλλά σίγουρα δεν αναφερόντουσαν στη διαφορά ευαισθησίας εξόδου που διαθέτουν τα μουσικά όργανα. Οι onboard κάρτες των laptop δεν έχουν επιλογή εισόδων.

 

Το "αριστερό κανάλι" που "χάνεις" είναι γιατί συνδέεις mono πηγή σε stereo είσοδο. Για να το λύσεις γράφε σε μονοφωνικό track.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "αριστερό κανάλι" που "χάνεις" είναι γιατί συνδέεις mono πηγή σε stereo είσοδο. Για να το λύσεις γράφε σε μονοφωνικό track.

...ή κάνε ένα κόλπο που -λογικά- θα πιάσει. Κατέβασε το δωρεάν ΝΙ GuitarRig. Έχει ένα plugin που λέγεται splitter. Όταν το ενεργοποιείς γράφεις και στα 2 κανάλια.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω εάν σου καλυτερέψει τον ήχο....

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...ή κάνε ένα κόλπο που -λογικά- θα πιάσει. Κατέβασε το δωρεάν ΝΙ GuitarRig. Έχει ένα plugin που λέγεται splitter. Όταν το ενεργοποιείς γράφεις και στα 2 κανάλια.

 

ΥΓ. Δεν ξέρω εάν σου καλυτερέψει τον ήχο....

μπορω να γραψω και σε μονοφωνικο καναλι και να το σωσω στερεο σαν mp3 μετα…. ομως πριν απο καποιο καιρο που εγραφα ετσι οπως περιγραφω ειχα και τα δυο καναλια και ηταν και ισοδυναμα….. υστερα δεν θα επρεπε να χανω τελειως το αριστερο αν ηταν θεμα της εσοδου που ειναι στερεο; πως εξηγειται οτι ειναι χαμηλοτερη η σταθμη του αριστερου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι ο αντάπτορας που χρησιμοποιείς για να μετατρέψεις το μεγάλο jack σε μικρό λειτουργεί σωστά; Την έχω πατήσει πολλές φορές με αντάπτορες/μετατροπείς που δεν ήταν σωστοί και χανόταν το σήμα στο ένα κανάλι. Επίσης το jack της κιθάρας δεν πρέπει να είναι μονοφωνικό; Το μικρό είναι στερεοφωνικό; Μήπως είναι εκεί το πρόβλημα; Υπάρχουν αντάπτορες στερεο σε μονο και αντίστροφα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι σίγουρος ότι ο αντάπτορας που χρησιμοποιείς για να μετατρέψεις το μεγάλο jack σε μικρό λειτουργεί σωστά; Την έχω πατήσει πολλές φορές με αντάπτορες/μετατροπείς που δεν ήταν σωστοί και χανόταν το σήμα στο ένα κανάλι. Επίσης το jack της κιθάρας δεν πρέπει να είναι μονοφωνικό; Το μικρό είναι στερεοφωνικό; Μήπως είναι εκεί το πρόβλημα; Υπάρχουν αντάπτορες στερεο σε μονο και αντίστροφα.

 

Εψαχνα για μονοφωνικο μικρο τζακ καλωδιο αλλα δεν μπορεσα να βρω και καποιος πωλητης μου προτεινε να παρω στερεοφωνικο γιατι λεει οταν το βαλεις σε μονοφωνικο θηλυκο λειτουργει κανονικα σαν να ηταν μονοφωνικο … αυτο που λες με τους ανταπτορες δεν ηξερα οτι υπαρχουν αλλα ειδη περα απο μονο και στερεο………………..

 

Η είσοδος του laptop είναι stereo με ευαισθησία line -10bd.

 

Οι κιθάρες είναι mono και έχουν χαμηλό σήμα. Γι αυτό χρειάζονται προενίσχυση για να μπουν σωστά σε είσοδο line level. Είτε ένα DI, είτε μια εξωτερική κάρτα ήχου, είτε κονσόλα.

 

δεν αμφιβαλω οτι υπαρχει απειρα καλυτερος τροπος να γραψω απο αυτο που κανω, απλα για να ΄΄ενορχιστρωσω΄΄ δυο οργανα ηταν αρκετο αυτο πριν #$@%#.... και υστερα αν εχεις τελειωσει κατι μπορεις να πας και σε ενα στουντιο να το γραψεις με μηχανηματα που δεν μπορεις να αγορασεις, λεω πχ καποιος ερασιτεχνης  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εψαχνα για μονοφωνικο μικρο τζακ καλωδιο αλλα δεν μπορεσα να βρω και καποιος πωλητης μου προτεινε να παρω στερεοφωνικο γιατι λεει οταν το βαλεις σε μονοφωνικο θηλυκο λειτουργει κανονικα σαν να ηταν μονοφωνικο … αυτο που λες με τους ανταπτορες δεν ηξερα οτι υπαρχουν αλλα ειδη περα απο μονο και στερεο………………..

 

 

Είμαι σχεδόν σίγουρος ότι τα δικά μου τα έχω αγοράσει από το γνωστό μαγαζί με ηλεκτρονικά στην αρχή της Πατησίων (ονόματα λέμε ή απαγορεύεται;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εψαχνα για μονοφωνικο μικρο τζακ καλωδιο αλλα δεν μπορεσα να βρω και καποιος πωλητης μου προτεινε να παρω στερεοφωνικο γιατι λεει οταν το βαλεις σε μονοφωνικο θηλυκο λειτουργει κανονικα σαν να ηταν μονοφωνικο … αυτο που λες με τους ανταπτορες δεν ηξερα οτι υπαρχουν αλλα ειδη περα απο μονο και στερεο………………..

 

Οταν βαζεις mono καλωδιο σε stereo υποδοχή, παίζει πάντα το ένα κανάλι (συνήθως το αριστερό). Υπάρχουν μετατροπείς.

Απλουστερα κανε αυτο που σου ειπα πριν. Γραφε σε mono tracks.

 

 

δεν αμφιβαλω οτι υπαρχει απειρα καλυτερος τροπος να γραψω απο αυτο που κανω, απλα για να ΄΄ενορχιστρωσω΄΄ δυο οργανα ηταν αρκετο αυτο πριν #$@%#.... και υστερα αν εχεις τελειωσει κατι μπορεις να πας και σε ενα στουντιο να το γραψεις με μηχανηματα που δεν μπορεις να αγορασεις, λεω πχ καποιος ερασιτεχνης  

 

Δεν σου μιλάω για να κάνεις "επαγγελματικές" ηχογραφήσεις αλλά τις υποτυπώδεις.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου