Προς το περιεχόμενο

Ακουστικά για εξάσκηση


billybass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα κυρίες και κύριοι, καινούργιος στο φόρουμ καινούργιος στο χώρο του μπάσου.

Μετά απο χρόνια και αναβολές έκανα το βήμα και ξεκίνησα μαθήματα για να μάθω το αγαπημένο μου μουσικό όργανο. Απο κει και πέρα θα χρειαστώ τα φώτα σας για την αγορά ακουστικών για να κάνω και την εξάσκηση μου αθόρυβα τις δύσκολες ώρες. Γνωρίζω οτι και σε αυτη την αγορά οτι πληρώνεις παίρνεις, αλλα απο κει και πέρα πως μπορώ να καταλάβω τι χρειάζομαι διαβάζοντας τα χαρακτηρηστικά των ακουστικών. Πχ Συχνότητα,αντισταση Ohm,Aρμονική παραμόρφωση.. Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος λίγο απλα τι σημαίνουν οι τιμές που αναγράφονται ανάλογα το χαρακτηρηστικό που κοιτάμε.

Και τέλος το budget που διαθέτω στη παρούσα φάση ειναι μικρό στα 50 ευρο, υπάρχουν αξιοπρεπή ακουστικά σε αυτη την τιμή? Και αν ναι ποια μου προτείνετε.

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας και τις απαντήσεις σας

Βασίλης

 

υ.γ Δεν ξέρω αμα το πόσταρα στη κατάλληλη κατηγορία.

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ουσιαστικότερο που πρέπει να γνωρίζεις είναι το εύρος συχνοτήτων που ακούς απο τα ακουστικά,πόσα DB απορροφούν εξωτερικούς ήχους,και πόσο άνετα θα εφαρμόζουν για άνεση.

Εγώ έχω να σου προτείνω να κάνεις λίγο υπομονή να κάνεις μια αγορά που σε βάθος χρόνου θα σε καλύψει.

Seinheizer HD280 pro (100euro~) flat ακουστικά,άνετα,μεγάλο εύρος,απορρόφηση εξωτερικού ήχου -36DB~. Ενα κακό είναι ότι το καλώδιο είναι ενσωματωμένο.

Αν πάλι είσαι αποφασισμένος να δώσεις μέχρι 50euro θα σου πρότεινα AKG K44 τα έχω δοκιμάσει για τα χρήματα είναι fair.ωστόσο είναι κάτι που σε 2-3μήνες θα θές να τα αλλάξεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ για την αμμεση απάντηση μαν.

Απο τι ειδα τα ακουστικά που μου πρότεινες (seinheizer hd280 pro) έχουν εξαιρετική βαθμολογία απο τους χρήστες στο thomann. Οπότε θα είναι λογικα value for money αγορά και λεω να την τολμήσω. Απο κει και πέρα η αντίσταση ohm τι μας δείχνει στα ακουστικά?

Never In The Right Order

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Κ44 ηταν τα πρωτα σοβαρα ακουστικα που αγορασα και σε σχεση με τις ψειρες και κατι απλα της σειρας που ειχα μου φανηκε η μερα με τη νυχτα. Μετα απο κανα χρονο πηρα τα Hd280 και μου φαινονται καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα Κ44 ηταν τα πρωτα σοβαρα ακουστικα που αγορασα και σε σχεση με τις ψειρες και κατι απλα ρης σειρας που ειχα μου φανηκε η μερα με τη νυχτα. Μετα απο κανα χρονο πηρα τα Hd280 και μου φαινονται καλυτερα.

Δοκιμασε τωρα και τα 770 pro 250 ohms, της beyerdynamic.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πρότεινα να δώσεις το 20άρικο παραπάνω και να πάρεις τούτα:

http://www.thomann.de/gr/audio_technica_ath_m30_x.htm?ref=search_rslt_headphones_331903_11

 

Έχω τα Μ40 και είναι απλά εξαιρετικά...Τα Μ30 θα σου προσφέρουν την ίδια ποιότητα με μισό κλικ μικρότερη ένταση και άλλο μισό κλικ κομμένα πρίμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε και τα 770 pro 250 ohms, της beyerdynamic τωρα.

Οταν θα εχω λεφτα θα τα χω υποψιν. Αν και σκεφτομουν και τα M40 που προτεινε ο npap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν θα εχω λεφτα θα τα χω υποψιν. Αν και σκεφτομουν και τα M40 που προτεινε ο npap

Για ακουστικα για κιθαριστες μιλαω  8)

(Ο θεματοθετης ειναι μπασιστας, δεν μπορω να προτεινω κατι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μπάσο θα σε βολέψουν και τα superlux 681 evo αλλά και τα ακόμα φτηνότερα 681.

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου